- Liczba wyświetleń: 40360
Na obrzęki oraz puchnięcie nóg narzeka wielu seniorów. Aby rozpocząć odpowiednie leczenie takich dolegliwości, duże znaczenie ma określenie, co dokładnie je powoduje. Jakie są główne przyczyny opuchlizny i obrzęków nóg u starszych osób?
Co może być przyczyną obrzęków i opuchlizny nóg u seniora?
Objawów jak obrzęki oraz opuchlizna nóg u osób starszych nie należy lekceważyć, ponieważ mogą być one wynikiem poważnych przypadłości, które w określonych sytuacjach mogą nawet powodować zagrożenie dla życia. Gdy pojawiają się takie objawy, warto udać się do lekarza, który będzie mógł zdiagnozować ich przyczynę i wskazać odpowiednie metody leczenia. Co najczęściej powoduje problemy z puchnięciem i obrzękami nóg u seniorów?
Przewlekła niewydolność żylna – PNŻ
Najczęściej opuchlizna oraz obrzęk nóg u starszej osoby jest spowodowany problemami z prawidłowym przepływem krwi w żyłach kończyn dolnych. Taka przypadłość określana jest jako przewlekła niewydolność żylna – PNŻ i występuje ona u osób w różnym wieku. W przypadku przewlekłej niewydolności żylnej dochodzi do zastojów krwi w nogach, co wynika z osłabienia żył oraz ich zastawek. W efekcie mogą pojawić się objawy jak: - Widoczne na nogach popękane naczynka – pajączki, - Uczycie ciężkości kończyn dolnych, - Dolegliwości bólowe nóg, - Puchnięcie kończyn dolnych, - Obrzęki widoczne na jednej lub symetrycznie na dwóch kończynach, - Żylaki – poszerzenie i skręcenie żył.
Zakrzepica żył głębokich
To dolegliwość, w której dochodzi do pojawienia się zakrzepu w kończynie dolnej. Najczęściej dotyka ona żył głębokich. W tym przypadku może pojawiać się obrzęk i puchnięcie nóg od kolan w dół u osób starszych, ale również na wysokości podudzia w zależności od tego, w którym miejscu zlokalizowany jest zakrzep. Dodatkowo zakrzepicy żył głębokich towarzyszą dolegliwości jak: - Gwałtowny i intensywny skurcz mięśni, który nie słabnie przy zgięciu stopy, - Silny ból kończyny dolnej, - Tkliwość skóry, - Uczucie ciepła i zaczerwienienie kończyny, - Stany podgorączkowe, gorączka. Groźnym powikłaniem po zakrzepicy żył głębokich jest powstanie zatorów, które wywołują kawałki skrzepów z kończyn dolnych.
Obrzęk limfatyczny – słoniowacizna
Obrzęk i opuchlizna nóg u osób starszych mogą być również powiązane z obrzękiem limfatycznym, do którego dochodzi na skutek zaburzenia przepływu chłonki – limfy w naczyniach chłonnych. Słoniowacizna, czyli obrzęk limfatyczny jest najczęściej efektem wad wrodzonych albo urazów, ale może też dochodzić do niego na skutek przeciążeń, braku wystarczającego ruchu, przewlekłej niewydolności żylnej. W obrzęku limfatycznym pojawiają się objawy jak: - Bardzo duża opuchlizna, - Twarda skóra, - Grudki i wybrzuszenia pod skórą, - Uczucie ciężkości, - Trudności z ruchomością kończyny. W zaawansowanych postaciach obrzęk limfatyczny może prowadzić do konieczności amputacji kończyny, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się z dolegliwościami do lekarza.
Inne przyczyny obrzęków nóg u seniora
Dodatkowo przyczynami obrzęków oraz opuchlizny nóg mogą być: - Niewydolność serca, - Zaburzenia pracy tarczycy, - Cukrzyca, - Nieodpowiednia dieta, - Brak ruchu.
Jak leczyć obrzęki i puchnięcie nóg u osób starszych?
Leczenie obrzęków i opuchlizny nóg u seniorów polega przede wszystkim na dobraniu odpowiednich metod terapeutycznych do przyczyny dolegliwości. W leczeniu używana jest głównie kompresjoterapia, czyli terapia uciskowa, kompresyjna. Stosowane są odpowiednie rajstopy, pończochy lub podkolanówki uciskowe, które umożliwiają prawidłowy przepływ krwi w kończynach dolnych. W nasilonych dolegliwościach używane są też odpowiednie leki wspierające przepływ krwi, limfy. Domowe leczenie może polegać na stosowaniu preparatów bez recepty, na przykład zawierających diosminę, wyciąg z kasztanowca, które dostępne są w formie suplementów diety oraz jako żele do smarowania skóry. W celu zapobiegania i złagodzenia dolegliwości należy również pamiętać o profilaktyce. Zalecane jest przede wszystkim: - Wypoczywanie z nogami uniesionymi w górę, - Siedzenie z nogami opartymi o podnóżek, stołek, - Regularna aktywność fizyczna, - Noszenie luźniejszych ubrań, zwłaszcza nieuciskających skarpetek, - Zmniejszenie spożyci soli, która zatrzymuje wodę w organizmie, - Unikanie gorących kąpieli, sauny.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.