Fraud Blocker
Starsza osoba nie chce jeść i pić. Czym pobudzić apetyt u seniora?

U starszych osób apetyt często nie jest tak duży jak u młodszych. Ograniczenie posiłków może być jednak poważne w skutkach, ponieważ organizm nie otrzymuje wtedy niezbędnych składników odżywczych. Dodatkowo brak apetytu może oznaczać różne schorzenia. Co powinno się zrobić wtedy, gdy starsza osoba nie chce jeść i pić?

O czym świadczy brak apetytu u seniora?

Problemy z apetytem u seniorów występują dość często i dotykają one zarówno osoby w pełni sprawne, jak i te z różnymi dolegliwościami.

Powszechnie obserwuje się sytuacje, gdy starsza osoba zjada o wiele mniejsze posiłki niż kiedyś lub nawet całkowicie odmawia ich spożywania, ponieważ nie ma takiej potrzeby lub z określonych przyczyn nie jest zainteresowana jedzeniem.

Brak apetytu u seniora mogą powodować:
- Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, na przykład jak bóle brzucha, nudności, wzdęcia, wymioty, refluks żołądkowo-przełykowy.
- Bóle zębów i stany zapalne jamy ustnej, na przykład afty, zwiększona suchość w jamie ustnej, ale też niewygodna proteza zębowa, która powoduje otarcia.
- Schorzenia neurodegeneracyjne, między innymi demencja oraz choroba Alzheimera, a także choroba Parkinsona, która powoduje drżenie rąk i przez to utrudnia spożywanie pokarmów.
- Nowotwory oraz stan po chemioterapii i radioterapii.
- Schorzenia psychiczne, między innymi związane z fobiami, omamami.
- Lęk przed jedzeniem oraz udławieniem się podczas połykania.

Warto też wskazać, że jedną z przyczyn problemów może być zachowanie opiekuna seniora, który popędza go podczas jedzenia, komentuje, karmi go, co może być niekomfortowe.

Oczywiście, nie można zapominać również o tym, że wtedy, gdy starsza osoba nie chce jeść i pić, może być to również rezultat podawanych pokarmów i napojów, które nie odpowiadają jej pod względem smaku.

Do czego może prowadzić brak apetytu u starszej osoby?

Brak apetytu u starszej osoby może być dla niej dużym problemem, podobnie jak dla opiekunów, którzy mają trudności z jej karmieniem.

Gdy starsza osoba nie je odpowiednich posiłków, które są zbilansowane i zdrowe, wówczas może odbić się do na jej stanie zdrowia. Nie otrzymuje ona wtedy potrzebnej ilości energii, składników odżywczych, witamin i minerałów, co może nasilać jej schorzenia lub przyczyniać się do powstawania nowych dolegliwości.

W skrajnych przypadkach niedożywienie może również przyczyniać się do przedwczesnego zgonu pacjenta, co ma miejsce w szczególności przy schorzeniach nowotworowych.

Jak pobudzić apetytu u seniora?

Czym pobudzić apetyt u dorosłych? Do dyspozycji jest wiele metod, dlatego najlepiej przyjrzeć się im bliżej i dobrać odpowiednią.

1. Zioła na lepszy apetyt
Aby poprawić apetyt u seniora, można sięgnąć po zioła, które wspomagają pracę układu pokarmowego. Dzięki znajdującym się w nich składnikom polepsza się apetyt, a także poprawia trawienie, dlatego mogą one również zapobiegać różnym objawom ze strony układu pokarmowego, na przykład bólom brzucha, wzdęciom, zaparciom. Co na apetyt dla seniora będzie najlepsze?

Wśród polecanych ziół na apetyt u osób dorosłych znajdują się przede wszystkim:
- koper włoski,
- mięta pieprzowa,
- kolendra siewna,
- biedrzyniec anyż,
- cykoria,
- kozłek lekarski.

Zioła te pobudzają wydzielanie soków żołądkowych oraz żółci, mają także działanie rozkurczające, dzięki czemu wspierają trawienie w jelitach.

Powyższe zioła można stosować na kilka sposobów. W aptekach dostępne są gotowe mieszanki lub pojedyncze zioła suszone, z których przyrządza się napary. Zioła te dostępne są również w skoncentrowanej formie w kroplach żołądkowych, które podaje się przed jedzeniem wymieszane z wodą.

2. Suplementy diety na apetyt
Dzisiaj w aptekach dostępne są także specjalne rodzaje suplementów diety przeznaczonych dla osób z brakiem apetytu. Mają one formę wygodnych w zażywaniu syropów, które wspomagają apetyt i ułatwiają trawienie.

Suplementy tego typu bazują na ekstraktach z roślin, witaminach i minerałach, dlatego dodatkowo pomagają w uzupełnianiu ich niedoborów.

3. Zróżnicowane i ciekawie podawane posiłki
Aby pobudzić apetyt, gdy starsza osoba nie chce jeść i pić, warto pamiętać o tym, by podawać jej zróżnicowane posiłki, a także zadbać o to, aby były one ciekawie zaprezentowane, na przykład kolorowe, dekorowane ziołami.

Warto też komponować posiłki tak, aby odpowiadały one seniorowi, ponieważ wtedy będzie jeść je chętniej.

4. Odpowiednia konsystencja posiłków
Senior powinien otrzymywać posiłki o konsystencji dopasowanej do jego potrzeb.

Osoby, które mogą samodzielnie jeść, powinny otrzymywać posiłki standardowe. Te, które są płynne i półpłynne, mogą być dla nich nieapetyczne.

Z kolei osoby mające trudności w połykaniu, co często zdarza się przy chorobach neurodegeneracyjnych, powinny otrzymywać posiłki w konsystencji płynnej, półpłynnej, by uniknąć zadławienia. Także są one polecane przy chorobach jamy ustnej, ponieważ nie wymagają gryzienia.

5. Zmiana sposobu podawania posiłków
Problemem powodującym brak apetytu u seniora może być też sposób podawania posiłków.

Należy umożliwić seniorowi jak najdłuższej jedzenie samodzielne, nawet jeżeli robi to powoli i powoduje zabrudzenia. Senior powinien w miarę możliwości jeść z rodziną.

Nie należy karmić osoby starszej na siłę, a także podczas karmienia należy dobrać odpowiednią ilość podawanego jedzenia.

W miarę możliwości nie zaleca się też zakładania śliniaka, ponieważ może być to dla seniora upokarzające. Zamiast niego można zastosować chustę.

6. Korzystanie ze specjalnych produktów dietetycznych
W razie potrzeby, gdy senior nie chce jeść, można również stosować u niego specjalne produkty dietetyczne, na przykład w formie napojów, które zawierają dodatek ważnych substancji odżywczych.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...