- Liczba wyświetleń: 61874
Seniorzy często cierpią z powodu zaparć, którym towarzyszy twardy, zbity w kulki stolec. Problemy te nasilają się zwłaszcza w przypadku osób o obniżonej mobilności – niepełnosprawnych, leżących. Jak wtedy postępować?
Co oznacza twardy kał u osoby starszej?
Zmiana wyglądu kału może świadczyć o różnych dolegliwościach. Co oznacza kał w kulkach u seniora? Zbyt twardy kał, który przybiera również formę kulek, bobków, jest przede wszystkim objawem zaparć. Mogą towarzyszyć mu inne nieprzyjemne dolegliwości, między innymi wzdęcia, bóle brzucha, bóle w okolicy odbytu, krew w kale, uczucie, że wypróżnienie jest niepełne. Przewlekłe zaparcia mogą również prowadzić do powstawania kamieni kałowych, które są odwodnionym kałem. Zalegają w jelitach, powodując dyskomfort, ból, nudności, brak apetytu, brak możliwości wypróżniania się nawet przez ponad tydzień.
Co przyczynia się do zaparć u seniorów?
Gdy u osoby starszej pojawia się stolec w postaci bobków przyczyny mogą być zróżnicowane. Co najczęściej jest powodem zaparć wywołujących taki objaw? Brak mobilności Zaparcia często pojawiają się u osób starszych, szczególnie wtedy, gdy nie są one już mobilne. Wynika to z faktu, że nie poruszają się one jak osoby zdrowe, co powoduje pogorszoną perystaltykę jelit. W efekcie treść pokarmowa zbyt powoli przesuwa się w jelitach. Mała ilość błonnika w diecie Często problemem jest dieta, która nie zawiera wystarczającej ilości błonnika. Błonnik ma duże znaczenie dla formowania mas kałowych, zapewniając ich odpowiednią objętość i wspomagając ich transport. Odwodnienie organizmu Jednocześnie istotne jest nawodnienie organizmu, ponieważ brak napojów również przyczynia się do zaparć. Wybrane choroby Zaburzenia te pojawiają się również przy określonych chorobach, głównie układu pokarmowego jak zapalenia jelit, zawężenia jelit, nowotwory jelit, a także układu nerwowego, między innymi przy chorobie Parkinsona, stwardnieniu rozsianym czy przy urazach rdzenia kręgowego. Problem może też pojawiać się u osób z zaburzeniami pracy tarczycy i przytarczyc. Stosowane leki Powodem mogą być także stosowane przez seniora leki. Zaparciom sprzyjają między innymi leki uspokajające, przeciwbólowe, przeciwpadaczkowe, a także preparaty z wapniem, żelazem. Również nadmierne używanie preparatów przeczyszczających może prowadzić do nasilenia zaparć.
Jak zmiękczyć zbyt twardy stolec?
W przypadku zaparć i kału w formie twardych kulek u seniora można wykorzystać szereg metod, aby zapewnić mu większy komfort. Jak zmiękczyć twardy stolec u osoby leżącej? Zmiana diety Zaleca się przede wszystkim zmianę diety. Należy wprowadzić do niej więcej produktów z błonnikiem jak warzywa, produkty pełnoziarniste, a przy tym unikać produktów wzdymających jak strączki. Również duże znaczenie ma odpowiednie nawodnienie, czyli picie jak największej ilości płynów. Warto też od czasu zjeść kilka śliwek suszonych – zawierają one naturalne składniki poprawiające perystaltykę jelit. Do produktów pobudzających jelita zaliczane są też kiszonki, jogurty, kleik z siemienia lnianego, nasion babki płesznik. Więcej ruchu By poprawić perystaltykę jelit, ważny jest również ruch, dlatego starsza osoba powinna jak najczęściej korzystać z aktywności fizycznej. Gdy senior jest leżący, w takim przypadku warto prowadzić ćwiczenia albo masaże brzucha, by pobudzić pracę jelit. Środki przeczyszczające W przypadku przedłużających się zaparć można sięgnąć po środki o działaniu przeczyszczającym. Dobre efekty dają między innymi czopki glicerynowe, preparaty zawierające zioła, parafina ciekła, makrogole (PEG). Można również zakupić środki w formie płynów doustnych.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.