Fraud Blocker
Zasady wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne – poradnik dla lekarzy I pielęgniarek

Generowanie zlecenia NFZ – Generowanie nr zlecenia

Pacjent, udając się do lekarza po takie zlecenie, nie będzie już go potwierdzać w placówce NFZ jak miało to miejsce do tej pory. Lekarz wypisując zlecenie, wprowadza wszystkie potrzebne dane pacjenta do systemu, a ten automatycznie generuje “Unikalny numer identyfikacyjny” oraz “Kod kreskowy”, które po wydrukowaniu zlecenia widnieją na górze dokumentu. Ich nadanie świadczy o prawidłowym wystawieniu zlecenia I zwalnia Pacjenta z obowiązku potwierdzania go w oddziale NFZ. Z tak prawidłowo wystawionym zleceniem Pacjent udaje się bezpośrednio do sklepu medycznego lub innego punktu realizującego zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, w naszym wypadku pacjent podaje nam tylko nr zlecenia I możemy realizować wysyłkowo.

Brak nr zlecenia na zleceniu wyrobów medycznych

Jeżeli z jakiś powodów numer zlecenia oraz kod nie zostaną nadane w gabinecie lekarskim, należy poinformować Pacjenta, że musi potwierdzić zlecenie w oddziale NFZ, inaczej punkt realizujący nie będzie mógł go przyjąć. Należy przy tym mieć na uwadze, że placówki wystawiające zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne, od kwietnia 2020 mają obowiązek wystawiania zleceń w sposób prawidłowy, czyli z nadanym numerem i kodem.

Jakie korzyści, nowy system, daje lekarzowi?

Lekarz może wystawić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne nawet na rok czasu, a Pacjent sam decyduje z jaką częstotliwością będzie realizował zlecenie w sklepie medycznym. Pozwoli to na zmniejszenie kolejek do lekarzy pod tym względem, że Pacjenci nie będą musieli się do nich zgłaszać co miesiąc lub co trzy.

Wystawiając zlecenie na dłuższy okres czasu proszę poinformować Pacjenta, że zlecenie musi być realizowane przez cały okres w tym samym punkcie – podobnie jak ma to miejsce w przypadku nowych recept.

Na co zwrócić uwagę wystawiając zlecenie na wyroby medyczne?

Poza “Unikalnym numerem identyfikacyjnym” oraz “Kodem kreskowym” prawidłowo wystawione zlecenie powinno zawierać imię I nazwisko pacjenta, jego pesel, grupę i liczbę porządkową wyrobu medycznego, kod ICD przysługujący Pacjentowi, liczbę sztuk zaopatrzenia oraz liczbę miesięcy na jaką zlecenie zostaje wystawione (może to być nawet 12 miesięcy). Jeżeli Pacjent posiada uprawnienia dodatkowe (np. kod 47ZN, 47DN lub inne) należy to we wniosku zaznaczyć.

Wydrukowany wniosek musi być podbity i podpisany przez lekarza na dole drugiej strony.

Informacje co do grupy i liczby porządkowej wyrobu medycznego, jak również przysługującą liczbę sztuk można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie (rozporządzenie Ministra Zdrowia z czerwca 2019)

Od jakiego miesiąca wystawić wniosek NFZ?

Wystawiając wniosek należy zwrócić uwagę na to, jaki był poprzedni realizowany przez Pacjenta miesiąc.

Zdarzało się, że wniosek był odrzucany przez system, ponieważ wystawiony był od lutego, podczas gdy poprzednim razem Pacjent realizował wniosek na miesiące grudzień, styczeń, luty. Skutkowało to brakiem możliwości zrealizowania takiego wniosku NFZ I koniecznością wysłania Pacjenta do lekarza w celu poprawy daty.

Jeśli nie ma pewności, warto spytać Pacjenta, na jakie miesiące realizował poprzednio wystawione zlecenie.

Ile sztuk zaopatrzenia i kto może przepisać zlecenia (uprawnienia)

Rozporządzenie Ministra Zdowia – Refundacja pieluchomajtki (kliknij aby przeczytać)

P.100.PM
P.101.PM

Rozporządzenie Ministra Zdowia – Refundacja stomia (kliknij aby przeczytać)

P.099.I
P.099.K
P.099.U

Rozporządzenie Ministra Zdowia – Refundacja wyroby urologiczne (kliknij aby przeczytać)
P.095 (Cewnik Foley'a)
P.096 (Cewnik Urologiczny)
P.097 (Worki do zbiórki moczu)
P.098 (Nefrostomia)


Rozporządzenie Ministra Zdowia – Asortyment dla diabetyka (kliknij aby przeczytać)

P.134
P.135
P.136

A co ze "starymi" wnioskami?

Zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne wystawione i potwierdzone do końca 2019 są nadal ważne i rozliczane na zasadach jak dotychczas. Jeżeli Pacjent posiada ważną "roczną kartę" lekarz może wystawić na jej podstawie zlecenie. Należy jednak pamiętać, by wniosek był wystawiony na starym druku, obowiązującym do 2019 roku. Jeżeli lekarz postanowi wystawić zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne według nowych zasad, to należy zaznaczyć, że jest to "nowe zlecenie", a nie "kontynuacja", gdyż zlecenia wystawione przez system e-ZWM  i "karta roczna" to dwa zupełnie inne dokumenty i nie są ze sobą w żaden sposób powiązane. Jeżeli zlecenie zostanie wystawione na "starym druku", a Pacjent nie ma ważnej karty rocznej, bądź jest to zlecenie np. na ortezę, to należy poinformować Pacjenta, że takie zlecenie powinno się w pierwszej kolejności potwierdzić w oddziale NFZ, a dopiero potem udać z potwierdzonym już zleceniem do punktu w celu jego realizacji. Pracownicy NFZ-tu wprowadzają "stare" zlecenie do systemu nadając mu unikalny numer, na podstawie którego może ono być zrealizowane np. w sklepie medycznym ortomedico.pl

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...