Fraud Blocker
Białkomocz. Co oznacza białko w moczu?

U zdrowych osób, u których prawidłowo pobrano mocz, nie występuje białkomocz. Obecność białka w moczu nie musi jednak oznaczać poważnych chorób. Czym jest białkomocz i jak do niego dochodzi?

Czym jest białkomocz?

Białkomoczem nazywa się przypadłość, w której wykryto białko w moczu podczas badania ogólnego moczu. W moczu wykrywane są różne rodzaje białek. Zaliczane są do nich głównie: - Albuminy, - Uromodulina, nazywana również białkiem Tamma-Horsfalla, - Białka niskocząsteczkowe. Niewielkie, śladowe ilości białka wydalane są przez każdą osobę, natomiast białkomoczem określa się sytuację, gdy białka jest zbyt dużo w stosunku do normy. Białkomocz określany jest również z języka łacińskiego jako proteinuria.

Białko w moczu – norma

U zdrowej osoby wykrywa się niewielkie ilości białka w moczu w przedziale 30-150 mg na dobę. Średnio jest to 50 mg dziennie. Każda ilość powyżej 150 mg na dobę jest określana białkomoczem i w takim przypadku warto skonsultować się z lekarzem. Zależnie od ilości białka, które wydalane jest z moczem, wyróżnia się: - Białkomocz znikomy – do 0,5 g na dzień, - Białkomocz mierny – od 0,5 g do 3,5 g na dzień, - Białkomocz znaczny – powyżej 3,5 g na dzień. Zbyt wysoka ilość białka w moczu określana jest również jako zespół nerczycowy.

Jakie są przyczyny białka w moczu?

W dolegliwości jak białkomocz przyczyny są różnorodne, dlatego w celu określenia powodu należy najczęściej przeprowadzić dodatkową diagnostykę. Białkomocz może być objawem różnych dolegliwości, między innymi są to: - Choroby nerek, w tym glomerulopatie, czyli choroby kłębuszkowe nerek, niewydolność nerek, choroby cewkowo-śródmiąższowe nerek, zakrzepica żyły nerkowej, - Uszkodzenie nerek na skutek zażywanych leków, - Zapalenia dróg moczowych, - Cukrzyca, - Amyloidoza, - Wybrane choroby autoimmunologiczne, na przykład toczeń, sarkoidoza, - Choroby nowotworowe, w tym szpiczak plazmocytowy, - Infekcje wywołane przez wirusy, bakterie, pasożyty, - Choroby układu krążenia, w tym choroba niedokrwienna serca, niewydolność serca, - Stan przedrzucawkowy lub rzucawka u kobiet w ciąży, - Picie dużej ilości alkoholu. Warto wskazać również, że przyczyny białkomoczu nie zawsze powiązane są z powyższymi dolegliwościami. Mogą one również pojawić się w przypadku intensywnego wysiłku fizycznego, przegrzania organizmu, na przykład po gorącej kąpieli, pobycie w saunie, nadmiernego wychłodzenia organizmu, na skutek gorączki, nadmiernego stresu, odwodnienia oraz podczas menstruacji u kobiet.

Rodzaje białkomoczu

Wyróżnia się kilka rodzajów białkomoczu zależnie od jego pochodzenia. Najczęściej diagnozowany jest białkomocz kłębuszkowy, któremu towarzyszy podwyższone przesączanie białek w kłębuszkach nerek. Następuje wtedy uszkodzenie błony filtracyjnej kłębuszków. Również diagnozuje się białkomocz cewkowy, który występuje w nefropatiach śródmiąższowo-cewkowych, białkomocz przednerkowy, inaczej z przeładowania, gdy do moczu przesącza się zbyt dużo białek w osoczu, białkomocz czynnościowy po wysiłku fizycznym czy białkomocz mieszany o różnych przyczynach.

Białko w moczu – objawy

W przypadłości jak białko w moczu objawy zwykle nie występują, jeśli jest go niewiele. Przy znacznych ilościach białka w moczu mogą pojawić się objawy jak spieniony mocz, mniejsze oddawanie moczu, obrzęki wokół oczu.

Leczenie białkomoczu

Po wykryciu białkomoczu diagnozuje się i leczy przyczynę tej nieprawidłowości. Dodatkowo zastosować można naturalne metody leczenia. Jako naturalny lek na białkomocz najczęściej wykorzystuje się zioła o właściwościach moczopędnych, które nasilają wydalanie moczu. Zaliczają się do nich głównie pokrzywa – korzeń i liść, mniszek lekarski, skrzyp polny, brzoza.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...