- Liczba wyświetleń: 7282
Przetoka odbytu czy przetoka okołoodbytnicza jest uciążliwą dolegliwością, która pojawia się w końcowym odcinku układu pokarmowego – w okolicy odbytu. Co warto wiedzieć na temat tej dolegliwości?
Przetoka odbytu – co to za schorzenie?
Co to jest przetoka odbytu? Przetoka okołoodbytnicza czy odbytu jest schorzeniem zapalnym, w trakcie którego dochodzi do pojawienia się niewielkiego kanału pomiędzy odbytnicą a skórą znajdującą się w okolicy odbytu.
Najczęściej przetoka pojawia się na skutek ostrej infekcji gruczołów odbytu. Dochodzi wtedy do infekcji okolicznych tkanek oraz do skóry w okolicy odbytu, co powoduje powstanie ropnia odbytu, który przekształca się w przetokę.
Do pojawienia się przetoki odbytu może też dojść w następstwie określonych schorzeń, na przykład jak:
- choroba Leśniowskiego-Crohna
- zapalenia jelita grubego, w tym wrzodziejące zapalenie jelita grubego
- zapalenie ropne gruczołów potowych
- zapalenie uchyłków jelita grubego
- operacje w rejonie odbytu i operacje ginekologiczne
- choroby nowotworowe
- gruźlica
Jakie objawy daje przetoka odbytu?
Przetoka odbytu najczęściej daje objawy w postaci ropnia, a także wywołuje ból nasilający się przy siedzeniu, chodzeniu czy wypróżnianiu się.
W przypadku dolegliwości jak ropień okołoodbytniczy przetoka odbytu powoduje pojawienie się obrzmiałego guzka, z którego może sączyć się ropa.
Dodatkowo pojawiają się problemy w kontrolowaniu oddawania stolca. W kale również może pojawić się krew.
U pacjentów mogą też pojawić się gorączka, złe samopoczucie.
Przetokę odbytu należy leczyć, ponieważ wtedy, gdy będzie ona nieleczona, może spowodować pojawienie się jeszcze większej, trudniejszej w kuracji infekcji.
Przetoka okołoodbytnicza – leczenie
W przypadku dolegliwości jak przetoka okołoodbytnicza leczenie dobierane jest indywidualnie, zależnie od stopnia zaawansowania dolegliwości oraz odczuwanych przez pacjenta objawów.
Zazwyczaj stosuje się leczenie chirurgiczne prowadzone kilkoma różnymi metodami w zależności od wielkości przetoki, jej lokalizacji, liczby kanałów łączących odbytnicę ze skórą.
Przetoka może być wycięta całościowo albo tylko nacięta, aby mogła ona samodzielnie się zagoić.
Prowadzona jest również procedura określana jako fistulotomia, która polega na wykonaniu nacięcia przetoki i usunięciu z niej ropy. W ten sposób przetoka również szybciej się goi.
Gdy przetoka zlokalizowana jest tak, że jej nacięcie nie jest możliwe, wtedy stosowane są zabiegi polegające na usunięciu ropy oraz na umieszczeniu w przetoce setonu. Ma on postać taśmy z gumy, która pozwala na łatwiejsze usuwanie wydzieliny. Po paru tygodniach usuwa się taśmę i przeprowadza się zabieg wycięcia przetoki albo jej nacięcia.
W przypadku przetoki okołoodbytniczej mogą również pojawić się objawy nietrzymania kału. Warto więc stosować wtedy wyroby chłonne jak pieluchomajtki, majtki chłonne, które umożliwiają zachowanie właściwej higieny. Są one oferowane w wielu wariantach i można łatwo dopasować je do swoich potrzeb.
Trzeba również pamiętać o regularnej higienie okolicy odbytu, ponieważ wtedy, gdy będzie ona nieprawidłowa, istnieje większe ryzyko nawrotu dolegliwości.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.