Fraud Blocker
Domowe sposoby na oparzenia słoneczne – czym złagodzić pieczenie i ból?

Oparzenia słoneczne pojawiają się wtedy, gdy niezabezpieczona skóra wystawiona jest zbyt długo na promieniowanie słoneczne. Zależnie od typu skóry mogą pojawić się one po około 1-3 godzinach od momentu ekspozycji. Jak złagodzić dolegliwości będące skutkiem poparzenia słonecznego?

Jakie objawy daje oparzenie słoneczne?

Do oparzenia słonecznego dochodzi na skutek promieniowania UV, które przenika przez skórę do jej głębszych warstw i powoduje pojawienie się objawów poparzenia.

Na wystąpienie oparzeń słonecznych najbardziej narażone są osoby z jasną karnacją. Mogą one jednak pojawić się u każdego, dlatego najlepiej się przed nimi chronić, stosując kosmetyki z filtrem.

Oparzenia słoneczne najczęściej widoczne są na odsłoniętej skórze dekoltu, szyi, twarzy, na rękach, ramionach. U osób, które zbyt długo leżały na słońcu, mogą też pojawić się na plecach lub brzuchu, nogach.

Do głównych objawów oparzenia słonecznego zaliczane są:

  • pieczenie skóry
  • zaczerwienienie skóry
  • ciepłota skóry
  • tkliwość skóry
  • bolesność skóry
  • łuszczenie się skóry

Przy poważniejszych poparzeniach słonecznych mogą pojawić się bąble, wysięki surowicy, zaburzenia czucia skóry, gorączka. W tym przypadku domowe sposoby na oparzenia słoneczne nie wystarczą i należy jak najszybciej udać się do lekarza.

Oparzenia słoneczne – domowe sposoby leczenia

Łagodne poparzenia słoneczne można leczyć samodzielnie, stosując dostępne w domu środki. Gdy pojawią się oparzenia słoneczne czym smarować skórę, aby złagodzić nieprzyjemne dolegliwości?

Zimny prysznic

Chłodna woda z natrysku pomaga w złagodzeniu dolegliwości od razu. Obniża temperaturę skóry, zmniejsza ból i pieczenie. Warto zatem często korzystać z zimnych pryszniców, gdy doszło do poparzenia słonecznego.

Miód

Miód ma właściwości przeciwzapalne, łagodzące i regenerujące skórę. Tworzy na niej również ochronną warstwę. Najlepiej wybrać miód płynny lub półpłynny, aby nie wcierać go zanadto w skórę, co może spowodować ból. Przed nałożeniem można też schłodzić go w lodówce.

Kefir i zsiadłe mleko

Te produkty prosto z lodówki pozwalają na szybkie i skuteczne złagodzenie objawów oparzeń słonecznych. Zawierają duże ilości witamin A i D oraz białka, które wspomagają regenerację skóry. Kefir i zsiadłe mleko mogą być nanoszone na skórę ręką lub można przygotować z nich okłady z użyciem gazy.

Puree ziemniaczane

Bardzo dobry efekt można uzyskać też przez zastosowanie schłodzonego puree ziemniaczanego. Papkę należy pozostawić na skórze na około 30 minut, a potem delikatnie spłukać. Alternatywnie można zastosować obierki z ziemniaków lub okład z mąki ziemniaczanej i wody.

Sok z aloesu

Aloes ma właściwości łagodzące i świetnie sprawdza się w różnych podrażnieniach skórnych. Bardzo dobry efekt daje sok z aloesu, ale można też zastosować kosmetyki aloesowe w formie lekkiego żelu.

Olejek z mięty pieprzowej

Dzięki zawartości mentolu natychmiast chłodzi, a także wykazuje działanie przeciwzapalne i wspomaga gojenie się poparzonej skóry. Należy wymieszać 2 krople olejku wraz ze 100 mililitrami wody, a następnie zamoczyć w miksturze ręczniki papierowe, gazę lub bawełnianą chusteczkę i przyłożyć do skóry.

Loading...