Fraud Blocker
Dziwny zapach moczu. Co oznacza?

Świeży mocz ma lekko kwaśny zapach. Pod wpływem wielu czynników może jednak pachnieć nietypowo. Sprawdź, co może zmienić zapach moczu na inny niż zwykły. Niekiedy może być to objaw chorobowy.

Co może wywołać zmianę zapachu moczu?

Zmiana zapachu moczu w większości przypadków jest wynikiem diety. Ostra woń to efekt picia niewystarczającej ilości wody, czyli nadmiernego zagęszczenia moczu, ale też jedzenia szparagów, czosnku, chrzanu.

Zdarza się też, że dziwny zapach moczu pojawia się na skutek zażywania określonych leków czy preparatów hormonalnych, między innymi tabletek antykoncepcyjnych. Podobny problem zauważają kobiety w ciąży, u których zmiana woni moczu związana jest ze zmianami hormonalnymi.

Jeżeli jednak nietypowa woń odczuwalna jest przez dłuższy czas, warto pomyśleć o wizycie u lekarza. Jaki zapach moczu powinien zachęcić do konsultacji ze specjalistą?

Polecamy następujące środki:

1. Urine Free – Neutralizator zapachu moczu
2. Neutralizator zapachów 500ml

Dodatkowo możesz przeczytać więcej na ten temat: Jak pozbyć się zapachu moczu ludzkiego?

Mocz pachnący jak amoniak

Gdy mocz ma charakterystyczny zapach amoniaku, zwykle jest to objaw schorzenia układu moczowego lub nerek. Na ogół jest symptomem przejściowej infekcji bakteryjnej, ale również może być to efekt infekcji drożdżowej, a nawet kamicy nerkowej. Nietypowa woń jest wtedy rezultatem zmiany odczynu moczu z kwasowego na zasadowy.

Słodki zapach moczu

Z kolei wtedy, gdy w moczu wyczuwane są słodkie nuty, zwłaszcza nuty owocowe, jest to oznak hiperglikemii, czyli wysokiego poziomu cukru we krwi. Może to zwiastować cukrzycę, dlatego wskazane jest wykonanie dalszych badań w tym kierunku – kontroli poziomu cukru we krwi.

Mocz o zapachu acetonu, kwaśnych jabłek

Jeżeli mocz ma zapach acetonu, który przypomina kwaśne jabłka, świadczy to o jego nadmiernym zakwaszeniu na skutek kwasicy ketonowej, metabolicznej. W moczu zwiększa się wtedy ilość ciał ketonowych, do których zalicza się aceton. Taki problem pojawia się wtedy, gdy w organizmie doszło do zachwiania jego równowagi kwasowo-zasadowej.

Mysi zapach moczu

Przypominający zapach myszy śmierdzący mocz może oznaczać fenyloketonurię. To choroba metaboliczna warunkowana genetycznie, w której diagnozowane jest nadmierne gromadzenie się w organizmie fenyloalaniny. Nieleczona fenyloketonuria negatywnie wpływa na układ nerwowy i może doprowadzić do jego nieuleczalnych zmian.

Zapach rybi

Charakterystyczny zapach rybi pojawia się w dolegliwości określanej jako trimetyloaminuria. To zespół odoru rybnego, który zaliczany jest do chorób metabolicznych. W jego przebiegu dochodzi do niedoboru enzymu FMO3. Enzym ten odpowiada za przemiany trimetyloaminy, która jest jednym ze związków występujących w rybach.

Zapach stęchlizny w moczu

Gdy mocz zmienia swój zapach i zaczyna nieprzyjemnie cuchnąć jak stęchlizna, w takim przypadku może być to efekt chorób trzustki albo wątroby. Także wskazana jest wtedy dalsza diagnostyka, by określić przyczynę zmian.

Mocz pachnący jak syrop klonowy

Jeśli dziwny zapach moczu przypomina syrop klonowy, czyli jest słodki, karmelowy, wtedy może być to oznaka rzadko diagnozowanej dolegliwości określanej właśnie jako choroba syropu klonowego. Dochodzi do niej na skutek gromadzenia się w organizmie niezmetabolizowanych aminokwasów. Gdy nie będzie leczona, wówczas może spowodować uszkodzenie tkanki nerwowej.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...