Fraud Blocker
Nadreaktywny pęcherz moczowy - co warto o nim wiedzieć?

Reaktywność pęcherza moczowego to dość często spotykane schorzenie. Objawia się ono częstą potrzebą oddawania moczu i to niezależnie od specyfiki otoczenia. Co ciekawe - zjawisku temu nie towarzyszy nietrzymanie moczu, lecz jedynie dyskomfort związany z odczuciem charakterystycznego parcia.

Najważniejsze objawy nadreaktywnego pęcherza

U zdrowych osób potrzeba oddania moczu pojawia się od 4 do 8 razy w ciągu doby. Nadreaktywność pęcherza zmusza do znacznie częstszych wizyt w ubikacji i to nawet do 15 razy w ciągu dnia! Badania wykazały, że zdecydowana większość ludzi cierpiących na to schorzenie to osoby starsze. Od strony morfologicznej, przyczyną takiego stanu rzeczy jest najczęściej zwężenie cewki moczowej pacjenta.

Co może wywołać nadreaktywność pęcherza moczowego?

Dokładna etymologia opisywanego schorzenia nie jest znana. Niemniej - zgodnie z przeprowadzonymi badaniami - wpływ na jego powstanie mogą mieć następujące czynniki:

1. Infekcja układu moczowego - jest najczęściej wywołana przez bakterie, które podrażniają wewnętrzną część pęcherza moczowego (błonę wyściełającą). Infekcja ta może być spowodowana nawet przez nadmierne wychłodzenie okolic dróg moczowych (np. zimą).

2. Nieodpowiednia dieta - za w/w schorzenie odpowiedzialna może być nieodpowiednia dieta. Niektóre używki (np. mocna kawa, napoje energetyzujące) mogą doprowadzić do podrażnienia pęcherza moczowego, co w konsekwencji prowadzi do zwężenia cewki moczowej.

3. Kamienie w pęcherzu moczowym - w niektórych przypadkach pęcherz nadreaktywny mogą wywołać kamienie, których powstanie będzie spowodowane osadzaniem się minerałów w wybranych punktach pęcherza.

4. Schorzenia zewnętrzne - nadreaktywność pęcherza moczowego może być spowodowana przez schorzenia zewnętrzne, które nie mają bezpośredniego związku z układem moczowym. Jednym z takich schorzeń mogą być np. guzy jajników, inne dolegliwości ginekologiczne i  prolapsy.

5. Nadmiar wody - geneza częstego parcia na mocz może być też znacznie bardziej prozaiczna. Picie dużej ilości wody i konsumpcja silnie nawodnionych pokarmów również może wywołać zwiększoną produkcję moczu, co jest naturalne biorąc pod uwagę naszą dietę.

6. Cukrzyca - jest to bardzo podstępna choroba, która w wielu przypadkach objawia się zwiększonym pragnieniem. W naturalny sposób będzie się ono przedkładać na nadmierne częste parcie na mocz.

Podsumowanie

Jak widać, zjawisko nadreaktywnego pęcherza może być spowodowane przez wiele czynników, które nie zawsze mają charakter zmian morfologicznych. I właśnie dlatego - niezależnie od przebiegu - schorzenie to winno być podstawą wizyty lekarskiej.

 

Produkty powiązane

Loading...