- Liczba wyświetleń: 2024
Rak jelita grubego jest nowotworem, który pojawia się na nabłonku błony śluzowej wyścielającej jelita. Co powoduje powstanie raka jelita grubego? W jaki sposób można go rozpoznać? Jak się go leczy?
Czym jest nowotwór jelita grubego?
Rak jelita grubego jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.
Nowotwór jelita grubego, rak jelita grubego jest chorobą o charakterze nowotworu złośliwego rozwijającą się w jelicie grubym człowieka. Może on obejmować okrężnicę, zgięcie esiczo-odbytnicze lub odbytnicę.
Najczęściej diagnozowaną postacią tego nowotworu jest gruczolakorak jelita grubego. Powoduje on powstanie guza narastającego na nabłonek znajdujący się w jelitach.
Według badań do czynników ryzyka nowotworów jelita grubego zaliczane są w szczególności:
- dieta bogata w czerwone mięso i tłuszcze nasycone
- jedzenie małej ilości warzyw i owoców oraz produktów z błonnikiem
- cukrzyca
- zapalenia jelit
- palenie tytoniu
- picie alkoholu
- otyłość
- niska aktywność fizyczna
Rak, w tym gruczolakorak jelita grubego jest częściej diagnozowany u osób, u których choroba ta wystąpiła w rodzinie, dlatego ma on charakter dziedziczny.
Rak jelita grubego – objawy
Diagnozowanie raka jelita grubego jest trudne, ponieważ w początkowych fazach jego rozwoju nie daje on najczęściej żadnych objawów.
Wśród głównych symptomów tej dolegliwości znajdują się:
- obecność krwi w stolcu albo na stolcu
- ciemno zabarwione stolce na skutek krwi
- anemia wywołana przez niedobory żelaza
- biegunki, zaparcia
- spadek masy ciała
- bladość błon śluzowych, skóry
- bóle brzucha
- osłabienie i przemęczenie
W celu wykrycia dolegliwości najczęściej wykonuje się badanie jak kolonoskopia, podczas której można również pobrać wycinki do dalszej analizy. Dodatkowo wykorzystuje się inne metody, na przykład rezonans magnetyczny, tomografię komputerową.
Aby wykrywać raka jelita grubego we wczesnym stadium, zaleca się prowadzenie profilaktycznych badań kolonoskopowych. Są one zalecane przede wszystkim u osób po 55 roku życia.
Jak leczy się raka jelita grubego?
Rak jelita grubego może być leczony różnymi metodami, zależnie od stanu osoby oraz od zaawansowania dolegliwości. Duże znaczenie ma też lokalizacja guza. Jakie metody stosowane są najczęściej?
Leczenie raka jelita grubego polega przede wszystkim na zastosowaniu procedury chirurgicznej. Wycina się wtedy guz jelita grubego wraz z otaczającymi go tkankami, a następnie odtwarza się ciągłość przewodu pokarmowego.
W określonych przypadkach konieczne może być wykonane kolostomii, czyli sztucznego odbytu. Ma to miejsce wtedy, gdy guz jest nisko położony i trzeba wyciąć odbytnicę.
Przed leczeniem operacyjnym może być też wykonane leczenie neoadiuwantowe, które bazuje na przeprowadzeniu chemioterapii, radioterapii. Umożliwia ono zredukowanie ryzyka mikroprzerzutów.
W razie wystąpienia dolegliwości jak zaawansowany rak jelita grubego przerzuty mogą obejmować węzły chłonne, wątrobę, płuca. W takim przypadku stosowane są operacje połączone z chemioterapią.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.