Bezpłatne badania Profilaktyka 40 PLUS – tylko do końca roku 2022!

Po 40. roku życia zwiększa się ryzyko wielu schorzeń. Właśnie dlatego powstał program Profilaktyka 40 PLUS, który pozwala na wykonanie bezpłatnych badań profilaktycznych dla osób w tym wieku. Program rozpoczął się na początku lipca 2021 roku i ma trwać do końca 2022 roku. Warto więc pomyśleć o skorzystaniu z niego, by zadbać o swoje zdrowie!

Jaki jest cel programu Profilaktyka 40 PLUS?

Profilaktyka 40 PLUS to program opracowany po to, by zachęcić Polaków do badań profilaktycznych po 40. roku życia. W ramach programu osoby zainteresowane mogą skorzystać z nich bezpłatnie.

Dzięki oferowanym badaniom można w porę wykryć objawy różnych schorzeń, aby szybko rozpocząć ich leczenie. Dotyczy to między innymi schorzeń układu krążeniowego – serca i naczyń krwionośnych, chorób wątroby, cukrzycy, nowotworów.

Do dyspozycji są pakiety obejmujące od 6 do 12 badań dopasowanych do potrzeb kobiet i mężczyzn. Ich zakres jest szeroki, dzięki czemu umożliwiają one wczesną diagnostykę wielu schorzeń.

Dostępne w ramach programu bezpłatne badania dla osób powyżej 40. roku życia, w tym także bezpłatne badania dla seniorów 2022 do końca roku mogą być wykonane w placówkach medycznych na terenie całej Polski.

Jakie badania można wykonać w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS?

Program Profilaktyka 40 PLUS pozwala na skorzystanie z wachlarza badań diagnostycznych, które dzielone są na trzy główne kategorie: badania dla kobiet, badania dla mężczyzn oraz badania wspólne dla obu płci.

Profilaktyka 40 PLUS – badania wspólne:
- badanie miarowości rytmu serca,
- pomiar ciśnienia tętniczego krwi,
- pomiar wzrostu, masy ciała, obwodu w pasie,
- obliczenie BMI – wskaźnika masy ciała.

Profilaktyka 40 PLUS – badania dla kobiet:
- morfologia krwi obwodowej obejmująca wzór odsetkowy i płytki krwi,
- cholesterol całkowity albo cały profil lipidowy,
- enzymy wątrobowe AlAT, AspAT i GGTP,
- glukoza,
- kreatynina,
- krew utajona w kale,
- badanie ogólne moczu,
- kwas moczowy.

Profilaktyka 40 PLUS – badania dla mężczyzn:
- morfologia krwi obwodowej zawierająca wzór odsetkowy i płytki krwi,
- cholesterol całkowity lub pełny profil lipidowy,
- enzymy wątrobowe AlAT, AspAT oraz GGTP,
- glukoza,
- kreatynina,
- PSA – diagnostyka raka prostaty,
- krew utajona w kale,
- ogólne badanie moczu,
- kwas moczowy.

Jak skorzystać z badań w programie Profilaktyka 40 PLUS?

Aby skorzystać z darmowych badań profilaktycznych w ramach programu Profilaktyka 40 PLUS, konieczne jest przejście poniższej procedury:

1. Zalogowanie się na Internetowe Konto Pacjenta – IKP.
2. Wypełnienie ankiety dostępnej na IKP dotyczącej programu Profilaktyka 40 PLUS – jej dokładne wypisanie pozwala na dobór odpowiednich rodzajów badań.
3. Po wypełnieniu ankiety tworzone jest e-skierowanie na wykonanie badań.
4. Zapisanie się na badania w placówce medycznej, która prowadzi je w ramach programu.

Osoby, które nie mają Internetowego Konta Pacjenta, mogą skorzystać z zapisu za pomocą infolinii Domowej Opieki Medycznej.

Profilaktyka 40 PLUS – do kiedy można zapisać się na badania?

Program początkowo dostępny był od 1 lipca 2021 roku do końca 2021 roku, natomiast został on przedłużony do końca 2022 roku.

Wobec tego można z niego nadal skorzystać, na co warto się zdecydować, by uzyskać kompleksowe informacje dotyczące swojego stanu zdrowia.

Komentarze (0)

Tego wpisu jeszcze nikt nie skomentował

Odpowiadasz na komentarz

Zadaj pytanie lub dodaj komentarz

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...