Fraud Blocker
Przygotowanie do kolonoskopii. O czym pamiętać przed badaniem?

Kolonoskopia jest jednym z głównych badań, które dotyczy przewodu pokarmowego. Dzięki niemu można uzyskać obraz jelita grubego i zdiagnozować jego dolegliwości, między innymi nowotwór. Aby badanie było udane, konieczne jest właściwe przygotowanie. Jak przygotować się do kolonoskopii?

Kolonoskopia – o badaniu

Badanie jak kolonoskopia polega na wprowadzeniu kolonoskopu do odbytnicy, aby zobrazować wnętrze jelita i wykonać inne czynności medyczne.

Kolonoskop to elastyczna rurka, na której znajduje się niewielka kamera. Dzięki temu lekarz może zobaczyć wnętrze jelita. Podczas badania można również:

  • zatamować krwawienie z przewodu pokarmowego
  • usunąć polipy rosnące w jelitach
  • pobrać wycinki do wykonania badań histopatologicznych
  • poszerzyć zawężenia jelitowe

Badanie to prowadzone jest przy pojawieniu się określonych wskazań, między innymi przy przewlekłych zaparciach, częstych biegunkach, krwawieniach, bólach skurczowych brzucha. Dodatkowo zaleca się wykonywać je profilaktycznie po 50. roku życia w celu wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Skierowanie na badanie kolonoskopowe można otrzymać od lekarza rodzinnego, internisty – lekarza chorób wewnętrznych, gastroenterologa – gastrologa, onkologa. W przypadku badania prywatnego można wykonać je bez dostarczania skierowania.

Jak przygotować się do kolonoskopii?

Badanie wymaga właściwego przygotowania ze strony pacjenta. Celem jest wtedy oczyszczenie jelit ze znajdujących się w nich resztek pokarmowych, co pozwala na precyzyjne zapoznanie się z ich wyglądem wewnętrznym. Zatem jak przygotować się do kolonoskopii?

Uwaga! Jeżeli pacjent nie przygotuje się odpowiednio do badania, w takim przypadku nie będzie można go wykonać albo jego wyniki będą niewiarygodne. W takim przypadku najczęściej konieczne jest wykonanie badania powtórnie. Należy zatem przestrzegać zasad przygotowania do procedury, aby została ona wykonana poprawnie już za pierwszym razem.

Na 2-3 dni przed badaniem

W tym czasie przygotowanie do kolonoskopii wymaga zmiany diety, która będzie pomagała oczyścić jelita z zalegających w nich pokarmów.

Na dobę przed badaniem

Należy zrezygnować z produktów, które są długo trawione, mogą pozostawać w jelitach. Zaleca się przejście na dietę półpłynną albo płynną.

Konieczne jest zażycie preparatu przeczyszczającego, na przykład Fortrans, Citrafleet, Eziclen, Moviprep.

W przypadku, gdy badanie planowane jest w godzinach porannych, wtedy preparat należy zastosować poprzedzającego dnia. Gdy badanie ma odbyć się w godzinach od 8:00 do 11:00, w takim przypadku pierwszą dawkę preparatu zażywa się około 12:00-14:00 dnia poprzedzającego, natomiast drugą około 18:00-20:00.

Gdy badanie ma być prowadzone w godzinach popołudniowych, wtedy pierwszą dawkę preparatu stosuje się w dniu poprzednim, około 18:00-20:00, natomiast drugą w godzinach porannych w dniu badania – około 6:00-7:00. Zaleca się zakończenie stosowania preparatu przeczyszczającego na około 4 godziny przed badaniem.

W dniu badania

W dniu, w którym ma być prowadzone badanie, należy być na czczo, czyli nie jeść niczego. Do około 4 godzin przed badaniem można pić duże ilości płynów, na przykład wodę, herbatę. Jeżeli jednak badanie ma być prowadzone pod znieczuleniem ogólnym, wtedy płynów nie należy pić.

Dokładne informacje o tym, jak przygotować się do kolonoskopii, może przekazać również placówka, która je wykonuje. Wskazania są dostępne na stronach internetowych albo można uzyskać je w formie ulotki podczas zapisywania się na procedurę.

Co jeść przed kolonoskopią?

Wiele osób, u których ma być prowadzone badanie, zastanawia się, co jeść przed kolonoskopią. Oto lista produktów, które można spożywać i których należy unikać, aby badanie mogło być udane.

Przed badaniem nie można spożywać:

  • warzyw i sałatek warzywnych
  • owoców pestkowych
  • tłustych mięs i wędlin
  • siemienia lnianego
  • napojów gazowanych

Przed badaniem można spożywać:

  • miksowane zupy
  • budynie, kisiele
  • serki homogenizowane
  • makaron i ryż
  • gotowane mięsa, ryby
  • niegazowane napoje

Osoby, które chorują na cukrzycę, powinny przed badaniem skonsultować się z diabetologiem, aby dobrać odpowiednią dietę.

 

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...