- Liczba wyświetleń: 3549
- Liczba komentarzy: 2

Zmiany, które nastąpią w związku z opublikowaniem nowego rozporządzenia
Aktualizacja: Od 1 października 2023 roku e-zlecenia będą OBOWIĄZKOWE! Lekarze będą musieli wystawiać zlecenia według nowych zasad.
Zgodnie z komunikatem Ministra Zdrowia z dnia 23 czerwca 2023 r. od 1 lipca 2023 r. zostanie uruchomiona funkcjonalność umożliwiająca wystawianie zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej (e-zlecenia).
W związku z opublikowaniem rozporządzenia wprowadzono nowe wzory zlecenia i zlecenia naprawy, oto najważniejsze zmiany:
1. E-zlecenie może zostać wystawione w trzech różnych formach:
a) Identyfikator zlecenia składający się z 19 lub 20 znaków i będzie zaczynał się od cyfry 5
b) W postaci kodu dostępu składającego się z 4 znaków (tak jak realizacja leków przez e-receptę)
c) Identyfikator zlecenia + kod dostępu
2. W przypadku pacjentów z uprawnieniami dodatkowymi, którzy mają zwiększoną liczbę sztuk obowiązkowe jest wpisanie przez lekarza uzasadnienia medycznego
3. Informacja o wygenerowanych danych dostępowych do e-zlecenia będzie przekazywana pacjentowi za pośrednictwem sms, e-mail. Na prośbę pacjenta dostępny będzie również druk informacyjny.
Realizacja zleceń w sklepach medycznych od 1 lipca 2023
Realizacja e-zleceń od 1 lipca 2023 roku w sklepie medycznym odbywa się po przekazaniu przez pacjenta:
1. Identyfikatora zlecenia oraz numeru PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL daty urodzenia
2. Identyfikatora zlecenia oraz kodu dostępu (dot. E-zlecenia)
3. Numeru PESEL oraz kodu dostępu (dot. E-zlecenia)
Czy dotychczasowe zlecenia wystawione przed 1 lipca 2023 roku zachowują ważność?
Wszystkie zlecenia wystawione do 30 czerwca 2023 roku zachowują swoją ważność do czasu zakończenia zlecenia. W związku z tym, że zlecenie nie może zostać wystawione na dłużej niż 12 miesięcy ważność dotychczasowych zleceń zostaje wydłużona maksymalnie do 30 czerwca 2024 roku.
Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności
Część osób niepełnosprawnych posługuje się orzeczeniami o niepełnosprawności, których ważność upłynęła w trakcie pandemii COVID-19. Według „ustawy covidowej” orzeczenia o stopniu niepełnosprawności miały być ważne do 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego (stan epidemiologiczny został odwołany rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dniem 1 lipca).
Utrata ważności orzeczeń o niepełnosprawności będzie następowała etapowo, terminy ważności orzeczeń sprawdzisz tutaj: Terminy wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności, a koniec COVID-19
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.
Komentarze (2)