darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Ćwiczenia dla seniorów. Co może ćwiczyć osoba starsza?

Ruch to zdrowie – niezależnie od wieku. Dlaczego ćwiczenia dla seniorów mają tak duże znaczenie? Jakie z nich rekomendowane są dla osób starszych? W jaki sposób pomóc seniorowi w utrzymaniu aktywnego stylu życia? Sprawdź odpowiedzi na te pytania razem z nami!

Dlaczego ćwiczenia dla seniorów są takie ważne?

Regularna aktywność fizyczna ma bardzo duże znaczenie w każdym wieku. Bardzo często mówi się obecnie o tym, jak ważny jest ruch także u osób starszych, które zwykle z niego rezygnują. To jednak duży błąd, ponieważ aktywność jest istotna nie tylko dla zdrowia fizycznego, ale także psychicznego seniora.

Odpowiednio dobrana aktywność u osób starszych pozytywnie wpływa na układ ruchu, w tym na mięśnie oraz stawy, wspiera krążenie oraz wydolność oddechową, a ponadto może dostarczać endorfiny, czyli „hormony szczęścia”.

Ćwiczenia dla seniora bardzo często zalecane są jako element rehabilitacji w przebiegu różnych schorzeń, lecz warto korzystać z nich także bez wyraźnych wskazań lekarskich, aby zadbać o dobre samopoczucie jesienią życia.

Ćwiczenia dla osób starszych – przegląd

Dobór odpowiednich ćwiczeń dla osoby w podeszłym wieku ma bardzo duże znaczenie, ponieważ seniorzy mają zróżnicowany stopień sprawności i ze względu na swój stan zdrowia nie zawsze mogą podejmować się każdego rodzaju aktywności. Zatem ćwiczenia dla osoby w wieku 60 lat mogą być inne niż ćwiczenia dla seniorów 70+. Jakie ćwiczenia są najlepsze dla osób starszych?

Przykłady aktywności fizycznej dla seniorów:
Ćwiczenia fitness – gdy senior nadal jest aktywny, wtedy bardzo dobrym wyborem będą ćwiczenia fitness, które mogą być prowadzone w domu lub w klubach fitness. Szczególnie polecane są ćwiczenia rozciągające oraz ćwiczenia oporowe dla osób starszych, które wykorzystują specjalne narzędzia i wspomagają pracę układu ruchu, w tym kręgosłupa, kończyn dolnych i górnych.
Ćwiczenia na świeżym powietrzu – u osób bez dobrej kondycji można rozpocząć je od krótkich spacerów, aby następnie przejść do innych rodzajów aktywności, na przykład jak nordic walking, jazda na rowerze, bieganie. Wiele osób starszych korzysta także z urządzeń do ćwiczeń znajdujących się na zewnątrz.
Joga i pilates – to rodzaj aktywności fizycznej, która nie wymaga znacznego wysiłku, jednak jest bardzo pomocna w przypadku problemów z koordynacją ruchową, równowagą.
Ćwiczenia oddechowe dla seniorów – to rodzaj specjalnych ćwiczeń wspomagających prawidłowe działanie układu oddechowego. Mogą być one stosowane między innymi przy dolegliwościach oddechowych, na przykład jak COVID, przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP). Wspierają pracę płuc i oskrzeli, pomagają w sprawnym oddychaniu i dodatkowo mają właściwości relaksujące.

Jak pomóc seniorowi w ćwiczeniach?

Seniorzy mogą ćwiczyć samodzielnie, ale mogą oni również korzystać z różnego rodzaju programów ćwiczeniowych i pomocy fizjoterapeutów. Jak pomóc osobie starszej w utrzymaniu aktywności fizycznej na długie lata?

Ćwiczenia dla seniorów na Youtube
Youtube zawiera wiele ciekawych programów ćwiczeniowych dla każdego. Wśród nich można znaleźć także różnego rodzaju zestawy ćwiczeń dedykowane specjalnie dla seniorów, które świetnie nadają się do aktywności w domu. Do ćwiczeń mogą wtedy przydać się dodatkowe akcesoria, na przykład mata treningowa, hantle.

Fizjoterapia dla seniorów
W gabinetach fizjoterapeutów można skorzystać z szerokiej gamy programów dedykowanych dla osób starszych. Doświadczony fizjoterapeuta może wtedy dobrać najlepszy zestaw ćwiczeń i wskaże na pomocne zabiegi, z którymi senior może czuć się lepiej.

Zajęcia dla seniorów w klubach fitness
Obecnie coraz częściej dostępne są także specjalne oferty dla seniorów w klubach fitness, dzięki którym osoby starsze mogą w swoim gronie spędzić czas na aktywności fizycznej.

Zatem ruch ma bardzo duże znaczenie także dla osób starszych. Aktywność fizyczna w podeszłym wieku pomoże wtedy w utrzymaniu dobrego zdrowia na kolejne lata i dodatkowo może być sposobem na lepsze samopoczucie psychiczne. Warto więc nakłaniać seniorów do ćwiczeń i ćwiczyć razem z nimi!

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ