Fraud Blocker

Zbyt duża ilość kwasu moczowego w organizmie przyczynia się do rozwoju podagry i kamicy nerkowej. Jego nadmierne odkładanie się można jednak ograniczyć – nie tylko za pomocą leków, ale też naturalnych, domowych sposobów. Jakie czynniki powodują zwiększenie ilości kwasu moczowego? W jaki sposób można się go pozbyć?

Czym jest kwas moczowy?

Kwas moczowy to produkt przemian puryn, które powstają na skutek procesów metabolicznych związanych z rozpadem komórek. Również mogą one dostawać się do organizmu wraz z dietą, która powoduje podwyższenie ich poziomu. Gdy ilość puryn jest zbyt wysoka, wówczas dochodzi do podwyższonego poziomu kwasu moczowego we krwi. Stan ten jest określany mianem hiperurykemii. Poza powyższymi powodami do zwiększonej ilości kwasu moczowego może dochodzić w określonych dolegliwościach, na przykład jak: - Zespół Lescha-Nyhana, - Niedoczynność tarczycy, - Nadciśnienie tętnicze, - Niewydolność nerek, - Stosowanie leków diuretycznych, kwasu acetylosalicylowego, - Znaczny wysiłek fizyczny.

Jakie są skutki wysokiego stężenia kwasu moczowego?

Zbyt wysoka ilość kwasu moczowego we krwi przyczynia się do większego ryzyka podagry, czyli dny moczanowej, artretyzmu. Jest to dolegliwość dotykająca stawów, w której dochodzi do powstawania kryształów moczanu sodu zlokalizowanych w stawach. Powoduje to sztywność, ból, zaczerwienienia, obrzęki stawów, co prowadzi do ograniczonej ruchomości. Najczęściej artretyzm dotyka stawów dużego palca stopy, kostek, kolan, a także nadgarstka i mniejszych palców. Dodatkowo zbyt duża ilość kwasu moczowego powoduje zwiększone ryzyko powstawania piasku i kamieni w nerkach. W takich sytuacjach kluczowe znaczenie ma obniżenie kwasu moczowego. Jak pozbyć się kwasu moczowego z organizmu? Należy pamiętać wtedy o odpowiedniej profilaktyce, by zapobiegać jego nadmiernej produkcji, a także o środkach doraźnych, gdy dojdzie do pojawienia się dolegliwości.

Jak obniżyć poziom kwasu moczowego w organizmie?

Pierwszym sposobem, aby pozbyć się nadmiaru kwasu moczowego z organizmu, jest zmiana trybu życia. Jak obniżyć kwas moczowy? Czynniki zwiększające ilość kwasu moczowego: - Brak wystarczającego nawodnienia organizmu, - Mięsa, w szczególności czerwone mięso, podroby, a także owoce morza, - Cukier i słodzone produkty, - Alkohol, - Nadmierna masa ciała. Zatem naturalne usuwanie kwasu moczowego polega przede wszystkim na przejściu na odpowiednią dietę oraz na piciu dużej ilości wody. Można także zastosować domowe metody, które mają na celu zmniejszenie stężenia kwasu moczowego. Zaliczają się do nich: - Picie napojów zawierających sodę oczyszczoną – dzięki odczynowi zasadowemu pozwala na zmianę pH płynów ustrojowych. - Picie wody z cytryną – najlepiej pić ją rano, na czczo. - Picie napojów na bazie octu jabłkowego – należy dodać łyżeczkę do 200 ml przegotowanej wody i pić 30 minut przed posiłkiem. - Stosowanie przypraw obnażających kwas moczowy – kurkuma, lubczyk, estragon. - Jedzenie ananasa – zawiera on enzym bromelainę korzystnie wpływający na stawy. - Jedzenie kleiku z siemienia lnianego – ma on działanie przeciwzapalne. Podczas nasilonych ataków dny moczanowej zaleca się zażywanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Można stosować także sterydy, które łagodzą dolegliwości i dają szybką ulgę.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...