darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Operacja wyłonienia stomii – Kompendium wiedzy

Według najnowszych danych w Polsce żyje ponad 50 000 osób z wyłonioną stomią. Dla wielu osób wiadomość o konieczności wyłonienia stomii może okazać się dużym szokiem, dlatego też warto dowiedzieć się nieco więcej o samym zabiegu. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą dowiedzieć się czym jest stomia oraz jakie są wskazania do jej wyłonienia.

 

Czym tak naprawdę jest stomia?

Stomia najprościej rzecz mówiąc to po prostu chirurgiczne wytworzone połączenie światła przewodu pokarmowego ze skórą. Mowa tutaj o specjalnym otworze na zewnątrz brzucha, dzięki któremu mocz oraz kał może być sprawnie wydalany z organizmu. Warto wyraźnie zaznaczyć, że stomia nie jest chorobą, a jedynie sposobem poradzenia sobie z nią. W wielu sytuacjach jest to jedyna deska ratunkowa na przykład w przypadku urazów brzucha albo przy uszkodzeniu jelita grubego. Jeżeli chodzi o lokalizację stomii, to w dużej mierze zależy ona od rodzaju przeprowadzonej operacji chirurgicznej.

Jakie są główne przyczyny wyłonienia stomii?

Jedną z najczęstszych przyczyn wyłonienia stomii jest rak okrężnicy, odbytnicy albo pęcherza moczowego. Zabieg przeprowadzany jest także przy chorobach zapalnych jelita albo przy chorobach dziedzicznych (np. rodzinna polipowatość gruczolakowata). Zabieg chirurgiczny może okazać się niezbędny także przy niektórych wadach wrodzonych, niedrożności moczowodu albo przy rozszczepie kręgosłupa. W zależności od danego schodzenia albo powstałej rany stomia może być czasowa lub stała.

Jakie są rodzaje operacji?

W dzisiejszych czasach możemy wyróżnić trzy rodzaje operacji wyłonienia stomii. Pierwszym rodzajem jest kolostomia, którą wykonuje się bezpośrednio w obrębie jelita grubego. Drugim typem jest ileostomia, która wykonuje się w obrębie jelita cienkiego. Ostatnim rodzajem operacji jest z kolei urostomia, którą wykonuje się w obrębie dróg moczowych. Po wykonaniu kolostomii lub ileostomii pacjenci całkowicie tracą świadomą kontrolę nad wydalaniem treści jelitowej. Jeżeli chodzi o urastomię to pacjenci nie są w stanie kontrolować oddawanie moczu. Dzięki rozwojowi medycyny stomię, można zaopatrzyć przy pomocy nowoczesnego sprzętu medycznego, który najczęściej składa się ze specjalnych systemów worków przymocowanych bezpośrednio do skóry brzucha pacjentów. Lekarze mogą zaproponować kilka różnych systemów stomijnych, które dostosowane są indywidualnie do potrzeb i możliwości danego pacjenta.

O czym należy pamiętać?

Bardzo ważną rolę odgrywa nie tylko odpowiednie dopasowanie sprzętu stomijnego, ale również to, aby stomię prawidłowo pielęgnować. Ważne jest przede wszystkim to, aby w odpowiedni sposób radzić sobie z pasażem treści wydalanych przez stomię oraz to, aby zadbać odpowiednio o skórę wokół stomii. Tylko w ten sposób będzie można uniknąć nieprzyjemnych podrażnień oraz mniej lub bardziej skomplikowanych powikłań skórnych. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że przy stomii bardzo ważną rolę odgrywa dieta. Warto postawić nie tylko na warzywa i owoce, ale również na produkty wysokobiałkowe.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ