Fraud Blocker
Nowe zasady wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Od 1 lipca 2023 e-zlecenia.

Zmiany, które nastąpią w związku z opublikowaniem nowego rozporządzenia

Aktualizacja: Od 1 października 2023 roku e-zlecenia będą OBOWIĄZKOWE! Lekarze będą musieli wystawiać zlecenia według nowych zasad.

Zgodnie z komunikatem Ministra Zdrowia z dnia 23 czerwca 2023 r. od 1 lipca 2023 r. zostanie uruchomiona funkcjonalność umożliwiająca wystawianie zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne i zleceń naprawy wyrobu medycznego w postaci elektronicznej (e-zlecenia).

W związku z opublikowaniem rozporządzenia wprowadzono nowe wzory zlecenia i zlecenia naprawy, oto najważniejsze zmiany:

1. E-zlecenie może zostać wystawione w trzech różnych formach:

a) Identyfikator zlecenia składający się z 19 lub 20 znaków i będzie zaczynał się od cyfry 5

b) W postaci kodu dostępu składającego się z 4 znaków (tak jak realizacja leków przez e-receptę)

c) Identyfikator zlecenia + kod dostępu

2. W przypadku pacjentów z uprawnieniami dodatkowymi, którzy mają zwiększoną liczbę sztuk obowiązkowe jest wpisanie przez lekarza uzasadnienia medycznego

3. Informacja o wygenerowanych danych dostępowych do e-zlecenia będzie przekazywana pacjentowi za pośrednictwem sms, e-mail. Na prośbę pacjenta dostępny będzie również druk informacyjny.

Realizacja zleceń w sklepach medycznych od 1 lipca 2023

Realizacja e-zleceń od 1 lipca 2023 roku w sklepie medycznym odbywa się po przekazaniu przez pacjenta:

1. Identyfikatora zlecenia oraz numeru PESEL, a w przypadku braku numeru PESEL daty urodzenia
2. Identyfikatora zlecenia oraz kodu dostępu (dot. E-zlecenia)
3. Numeru PESEL oraz kodu dostępu (dot. E-zlecenia)

Czy dotychczasowe zlecenia wystawione przed 1 lipca 2023 roku zachowują ważność?

Wszystkie zlecenia wystawione do 30 czerwca 2023 roku zachowują swoją ważność do czasu zakończenia zlecenia. W związku z tym, że zlecenie nie może zostać wystawione na dłużej niż 12 miesięcy ważność dotychczasowych zleceń zostaje wydłużona maksymalnie do 30 czerwca 2024 roku.

Przedłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności

Część osób niepełnosprawnych posługuje się orzeczeniami o niepełnosprawności, których ważność upłynęła w trakcie pandemii COVID-19. Według „ustawy covidowej” orzeczenia o stopniu niepełnosprawności miały być ważne do 60 dni od odwołania stanu zagrożenia epidemiologicznego (stan epidemiologiczny został odwołany rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dniem 1 lipca).

Utrata ważności orzeczeń o niepełnosprawności będzie następowała etapowo, terminy ważności orzeczeń sprawdzisz tutaj: Terminy wydłużenia ważności orzeczeń o niepełnosprawności, a koniec COVID-19

Comments (2)

  • Wiktoria
  • 2023-07-04 15:31:49
  Oby mój lekarz był odpowiednio doinformowany, niestety jest to starszy człowiek i trochę się obawiam czy sobie poradzi z wystawieniem e-zlecenia. Bardzo przydatny artykuł, aczkolwiek dziwne, że NFZ daje 3 różne opcje numerów zlecenia zamiast wskazać po prostu jeden numer.
  • Paulina
  • 2023-09-20 09:12:19
  Ciekawe ... jestem świeżo po wypisaniu wniosku na wrzesień 2023- wrzesień 2024 i nic mi nie mówił lekarz o e-zleceniu :( Teraz niby można jeszcze kontynuować ale jak długo?

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...