Fraud Blocker
Cewnikowanie pęcherza moczowego – wskazania, procedura, higiena

Cewnik do układu moczowego zakłada się w celach diagnostycznych lub leczniczych. Kiedy konieczne jest wykonanie cewnikowania? Jak wygląda ten proces? O czym powinna pamiętać osoba, u której przeprowadzono cewnikowanie pęcherza moczowego?

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- cewniki

Czym jest cewnikowanie?

Cewnikowaniem nazywa się zakładanie cewnika urologicznego do układu moczowego. Cewnikowanie pęcherza moczowego powoduje wprowadzenie cewnika do pęcherza przez cewkę moczową, rzadziej przez powłoki brzuszne. Cewnik może być też zakładany do nerek lub moczowodów.

Cewnik urologiczny ma formę rurki wykonanej z tworzywa sztucznego, która łączona jest ze zbiornikiem do zbiórki moczu. Stosuje się różne rodzaje i rozmiary cewników.

Cewnikowanie pęcherza moczowego – wskazania

Przeprowadzenie cewnikowania konieczne jest wtedy, gdy naturalny wypływ moczu jest utrudniony na skutek określonych schorzeń. Również cewnikowanie pęcherza moczowego jest prowadzone w celach diagnostycznych.

Główne przyczyny cewnikowania pęcherza:

 • badania urologiczne, w tym cystoskopia,
 • pobranie moczu do badania u nieprzytomnych pacjentów, u kobiet w trakcie miesiączki,
 • po zabiegach operacyjnych, gdy pacjent nie może oddać moczu samodzielnie,
 • po porodzie,
 • aby przepłukać pęcherz moczowy z użyciem leków,
 • uszkodzenie cewki moczowej,
 • nietrzymanie moczu przez pacjenta,
 • śpiączka farmakol; ogiczna.

Przeczytaj także: Cewniki hydrofilowe – Urządzenia, które odmieniły na lepsze życie osób z problemami urologicznymi.

Jak przebiega cewnikowanie pęcherza?

Zabieg cewnikowania polega na wprowadzeniu cewnika do pęcherza. Procedura ta prowadzona jest ze znieczuleniem. Cewnik pokrywany jest preparatem znieczulającym, który ma formę żelu, dlatego dodatkowo ułatwia wprowadzenie go do dróg moczowych. Żele wykazują też działanie przeciwbakteryjne, dlatego zmniejszają ryzyko pojawienia się infekcji.

U kobiet cewnikowanie pęcherza moczowego jest prostsze niż u mężczyzn ze względu na krótszą cewkę moczową. U mężczyzn jest ona nie tylko dłuższa, ale również naturalnie zawęża się w kilku miejscach. Prawidłowo wykonana procedura nie powinna jednak powodować dolegliwości.

Następnie cewnik jest podłączany do worka zbierającego mocz. Konieczne jest jego systematyczne opróżnianie i wymienianie na nowy.

Nieprawidłowe cewnikowanie może spowodować:

 • rozwój infekcji dróg moczowych,
 • mechaniczne urazy cewki,
 • krwawienie.

Po zabiegu cewnikowania pęcherza moczowego

Cewnikowanie pozwala pacjentowi funkcjonować normalnie, między innymi chodzić, wykonywać lekkie czynności fizyczne. Wskazana jest jednak większa ilość odpoczynku. Należy też unikać intensywnego wysiłku.

Pacjent, u którego przeprowadzono cewnikowanie, musi też pamiętać o przestrzeganiu odpowiednich zasad, aby zapobiegać uszkodzeniu cewnika i pojawieniu się zakażeń układ moczowego.

Aby zmniejszyć ryzyko infekcji, należy systematycznie myć ręce przed dotykaniem cewnika, opróżnieniem i wymianą worka na mocz. Należy również przemywać okolice intymne i zewnętrzną część cewnika.

Osoby, u których przeprowadzono cewnikowanie pęcherza moczowego, powinny też pamiętać o tym, aby pić dużo płynów. Można stosować profilaktycznie witaminę C, która zakwasza mocz i redukuje ryzyko pojawienia się zakażeń.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...