Fraud Blocker
Badania diagnostyczne układu moczowego – rodzaje i przebieg

Badania diagnostyczne układu moczowego są wykonywane w celu zdiagnozowania problemów związanych z tym układem. Czym są badania urodynamiczne oraz uroflowmetria?

Jak diagnozuje się choroby układu moczowego?

Choroby układu moczowego są diagnozowane różnymi metodami, zależnie od odczuwanych przez pacjenta dolegliwości.

Stosowane są między innymi poniższe badania:
- analiza moczu – polega na pobraniu próbki moczu i jej badaniu w laboratorium w celu wykrycia infekcji, chorób nerek lub innych problemów
- USG układu moczowego – polega na wykonaniu obrazu narządów układu moczowego i nerek za pomocą fal ultradźwiękowych
- cystoskopia – polega na wprowadzeniu do pęcherza moczowego cystoskopu, który umożliwia lekarzowi obejrzenie wnętrza pęcherza i ujścia moczowodów
- tomografia komputerowa – polega na prześwietleniu układu z użyciem promieni rentgenowskich i stworzeniu jego trójwymiarowego obrazu
- rezonans magnetyczny – polega na wykorzystaniu silnego pola magnetycznego do obrazowania obszarów ciała

Poza powyższymi rodzajami badań w celu diagnostyki dolegliwości układu moczowego stosowane są również badania urodynamiczne oraz uroflowmetria. Kiedy są one prowadzone i na czym polegają?

Badanie urodynamiczne – badanie dynamiki pracy pęcherza

Badanie urodynamiczne, również określanie nieprawidłowo jako badanie ultradynamiczne, służy do oceny funkcjonowania układu moczowego i narządów płciowych. Może być wykonywane zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. Na czym polega badanie urodynamiczne?

Celem badania urodynamicznego jest zdiagnozowanie przyczyn nietrzymania moczu lub innych problemów związanych z oddawaniem moczu, takich jak częste parcia naglące, zaleganie moczu, kropelkowe oddawanie moczu. Badanie to także może być stosowane do oceny przyczyn zaburzeń erekcji u mężczyzn oraz problemów z nietrzymaniem gazów lub stolca.

Na badanie urodynamiczne należy zgłosić się z wypełnionym pęcherzem. Konieczne jest również wcześniejsze oddanie stolca, dlatego zaleca się skorzystanie z łagodnych środków przeczyszczających.

Badanie urodynamiczne polega na wprowadzeniu do cewki moczowej i odbytnicy albo pochwy specjalnych cewników i elektrody, które są podłączone do urządzenia do pomiaru ciśnienia. Wykonuje ono zapis elektromiograficzny – pokazuje zmiany czynności mięśni.

Przy badaniu urodynamicznym wykonuje się również pomiar przepływu moczu polegający na oddaniu go do specjalnego naczynia.

Badanie urodynamiczne jest wykonywane w warunkach ambulatoryjnych i trwa około 30-60 minut. Nie jest bolesne, ale może być nieco nieprzyjemne. W jego trakcie stosuje się również znieczulenie miejscowe dla zmniejszenia dolegliwości.

Uroflowmetria – badanie pomiaru przepływu moczu

W celu pomiaru pracy układu moczowego wykorzystuje się również uroflowmetrię, czyli inaczej badanie UFL. Co to jest badanie UFL?

Uroflowmetria to rodzaj badania służącego do oceny cewkowego przepływu moczu. Prowadzone jest ono najczęściej razem z badaniem urodynamicznym i polega na pomiarze przepływu moczu.

Badanie to jest bezbolesne i nieinwazyjne. Należy przygotować się do niego przez wcześniejsze wypicie określonej ilości płynów i nie należy oddawać moczu przez przynajmniej 2 godziny.

Aby przeprowadzić uroflowmetrię, pacjent musi oddać mocz do specjalnego przepływomierza zwanego uroflowmetrem. Urządzenie to składa się z miski zawierającej elektroniczny sensor, który mierzy ilość oddanego moczu oraz szybkość, z jaką mocz jest wydalany.

Na podstawie ilości i szybkości oddawanego moczu określa się średnią prędkość przepływu moczu. Nieprawidłowe wyniki mogą świadczyć o problemach z mięśniem zwieracza cewki moczowej, przeszkodach w drogach moczowych.

Produkty powiązane

Loading...