Fraud Blocker
Przyczyny nietrzymania moczu u mężczyzn

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może mieć rozmaite podłoże. Aby podjąć skuteczne leczenie, warto dowiedzieć się, z którym typem tego schodzenia mamy do czynienia.

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki

Powszechny problem wśród Polaków

Według badań przeprowadzonych kilka lat temu, aż jeden z czterech mężczyzn cierpi na jakąś formę nietrzymania moczu. Nie ma znaczenia, czy to tylko kilka kropelek w bieliźnie co jakiś czas, czy silne dolegliwości wymagające noszenia wkładów chłonnych. Problemy tego typu o różnym stopniu nasilenia ma wielu panów.

Czytaj również: Jaką chłonność produktów na nietrzymanie moczu wybrać?

Nietrzymanie moczu - podstawowe przyczyny

Układ moczowy jest swego rodzaju naczyniem połączonym, w którym wszystkie elementy muszą odpowiednio współpracować, aby mocz był wydalany prawidłowo. W tym procesie, wiele kwestii może nie pójść tak, jak trzeba, co prowadzi do takich problemów jak popuszczanie moczu u mężczyzn.

Wśród najpowszechniejszych przyczyn można wskazać:

- choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego (jak Alzheimer) czy też cukrzyca,

- różnego rodzaju leki (między innymi moczopędne),

- kłopoty z prostatą,

- stany pooperacyjne okolic podbrzusza (np. zabiegi na prostatę),

- ze względu na zwiększony nacisk na podbrzusze, często również nadwaga może prowadzić do kłopotów z nietrzymaniem moczu,

- zakażenia układu moczowego.

Jak widać, powodów dla których u mężczyzny może wystąpić nietrzymanie moczu jest sporo. Dlatego też należy dokładnie zdiagnozować problem u lekarza, aby podjąć odpowiednie kroki.

Najczęstsze typy nietrzymania moczu

Można wskazać ich kilka:

1. wysiłkowe nietrzymanie moczu - jest to typ, w którym do nieznacznego, niekontrolowanego upływu moczu dochodzi pod wpływem wysiłku: kichnięcia, kaszlnięcia. To rodzaj nietrzymania moczu, który najczęściej dotyczy panów w stanach pooperacyjnych;

2. nadreaktywny pęcherz moczowy - bywa nazywane naglącym nietrzymaniem moczu, w którym chory mężczyzna odczuwa nagłą i nieprzemożoną potrzebę skorzystania z toalety. Często ma problem z dotarciem do łazienki, a sytuacja powtarza się wielokrotnie w ciągu dnia i nocy. Taka sytuacja często dotyka mężczyzn, u których występują kłopoty z prostatą (związane z jej przerostem lub w stanach pooperacyjnych);

3. kropelkowe nietrzymanie moczu po mikcji u mężczyzn - to typ, na który panowie najrzadziej zwracają uwagę: ma miejsce, gdy po oddaniu moczu, nawet po dokładnym "strząśnięciu" - po chwili na bieliźnie i tak pojawia się odrobina moczu. Można wskazać dwa podtypy kropelkowego nietrzymania moczu - wyciekanie moczu po mikcji oraz po prostu kropelkowe wyciekanie moczu. Jest ono najczęściej powiązane z przerostem prostaty lub mocno osłabionymi mięśniami dna miednicy;

4. nietrzymanie moczu związane z jego przepełnieniem - ciągły bądź przerywany wypływ moczu może oznaczać właśnie kłopoty z nietrzymaniem wynikającym z przepełnienia. Zazwyczaj wynika ono z kłopotów z utrzymaniem strumienia moczu, które w konsekwencji prowadzą do jego silnego przepełnienia. Mocz nie ma ujścia, przez co dochodzi do nietrzymania moczu, będącego próbą organizmu na usunięcie nadmiaru płynu z pęcherze moczowego.

Produkty powiązane

MoliCare Premium Mobile 10K...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Mobile 10K majtki chłonne wciągane

154,50 zł

5.15zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...