Fraud Blocker
Czy stomia śmierdzi ?

Zabieg wyłonienia stomii niesie w życiu wiele zmian. Prawdą jest, że zaakceptowanie nowej sytuacji wymaga czasu. Niekiedy niezbędna jest pomoc specjalisty - dotyczy to w szczególności tych, którzy wycofują się z życia społecznego. Z pewnością wiele osób zastanawia się, czy stomia śmierdzi. Obawa o nieprzyjemny zapach zniechęca do kontaktu z innymi ludźmi, a nawet wychodzenia z domu. Poniżej umieszczono najważniejsze informacje na ten temat.

Jakość woreczków stomijnych

Woreczki stomijne są niezbędne do tego, aby normalnie funkcjonować po zabiegu stomii. Ważne jest to, aby były to akcesoria wysokiej jakości. Muszą one być wykonane z trwałych, a jednocześnie mocnych materiałów, które nie będą przeciekać. Dzięki temu nie trzeba obawiać się nieprzyjemnych zapachów, czy też pobrudzonej odzieży.

Wiadomym jest, że utrzymanie wysokiego poziomu higieny to podstawa. Pozwala to osiągnąć, a jednocześnie utrzymać wysoki standard codziennego życia. Nie trzeba obawiać się, że otoczenie dowie się o przebytym zabiegu. Pamiętajmy jednak o tym, że nie jest to powód do wstydu.

Systematyczna wymiana

Woreczki stomijne wymagają systematycznej wymiany. Regularność pozwoli uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Odór pojawia się zwykle u tych, którzy z różnych powodów nie mogą ich wymieniać w odpowiednim czasie. Najczęściej dotyczy to osób leżących oraz niesamodzielnych, które muszą korzystać z pomocy opiekunów.

Opróżnianie, a następnie mycie i ponowne zakładanie woreczka stomijnego jest sposobem na zaoszczędzenie gotówki. Trzeba jednak wspomnieć, że nie zawsze możliwe jest ponowne uzyskanie maksymalnej szczelności.

Prawidłowe zamocowanie

Woreczek stomijny musi być prawidłowo zamocowany. To również ma wpływ na to, czy będzie on generował nieprzyjemny zapach, czy nie. Należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza, czy też producenta zakupionych akcesoriów.

Ważne jest to, aby woreczek przylegał do ciała. Nie może on zmieniać swojego położenia podczas przemieszczania się pacjenta, czy też aktywności fizycznej.

 

Produkty powiązane

Loading...