Worki stomijne jednoczęściowe czy dwuczęściowe – co wybrać?

Worek stomijny jest niezbędny w codziennym życiu każdego stomika. Odpowiedni dobór worka ma przy tym bardzo duże znaczenie dla maksymalnego komfortu, bezpieczeństwa i zdrowia. W sprzedaży znajdują się dwa systemy worków stomijnych – jednoczęściowe i dwuczęściowe. Czym się charakteryzują? Jaki system wybrać?

Czym różnią się od siebie worki stomijne jednoczęściowe i dwuczęściowe?

System stomijny składa się z dwóch współpracujących ze sobą elementów, a dokładnie płytki przylepnej (przylepca) umieszczanej wokół stomii oraz z worka stomijnego, do którego odprowadzane są kał lub mocz.

Prawidłowy dobór systemu stomijnego może nastręczać dużo trudności. Należy dostosować go między innymi do rodzaju oraz stanu stomii, skóry wokół niej, stylu życia czy sylwetki. Właśnie dlatego pojawia się tak wiele problemów z jego dopasowaniem, ponieważ każdy użytkownik jest inny i ma inne preferencje.

Zarówno jednoczęściowy, jak i dwuczęściowy system mają swoje zalety i wady, które mogą przesądzać o wyborze. Warto więc przyjrzeć im się bliżej i poznać ich charakterystyczne cechy!

Worki stomijne jednoczęściowe

Jednoczęściowy system worków stomijnych wyróżniają się prostą konstrukcją, ponieważ składają się z jednego elementu zawierającego worek i płytkę przylepną, które stanowią całość. W rezultacie są one prostsze w stosowaniu, zwłaszcza dla niedoświadczonych osób, ponieważ wymagają wyłącznie przylepienia płytki do skóry.

Zalety:
Łatwe w użyciu – są proste i szybkie w zakładaniu, zwłaszcza dla osób początkujących, które nie mają jeszcze doświadczenia.
Wysoki komfort – mniejsza grubość powoduje, że są wygodniejsze w noszeniu.
Większa dyskrecja – są cieńsze od worków dwuczęściowych, dlatego nie odznaczają się tak mocno pod ubraniami.
Mniejsze ryzyko rozszczelnienia – dzięki temu, że worek i płytka są połączone na stałe, ryzyko przecieku jest zredukowane.

Wady:
Częsta wymiana – wymiana worka wymaga odklejenia całego systemu.
Mniejsza elastyczność – jednoczęściowy system trudniej jest dostosować do zmieniającego się albo nietypowego kształtu stomii lub skóry.
Ryzyko podrażnienia skóry – częste odklejanie i naklejanie przylepca może powodować zaczerwienienie i swędzenie skóry.

Worki stomijne dwuczęściowe

Wroki stomijne dwuczęściowe zbudowane są z dwóch osobnych elementów: przylepnej płytki oraz worka, który mocuje się do płytki z użyciem pierścienia albo zatrzasku. Dzięki temu oba te elementy są oddzielne i wymiana worka nie wymaga jednoczesnej wymiany przylepca. Z tego względu zakładanie nowego worka jest mniej czasochłonne.

Zalety:
Wymiana worków – w dwuczęściowym systemie można niezależnie wymieniać worki i dopasowywać je zależnie od swoich potrzeb, na przykład wybrać worki zamknięte, otwarte.
Ochrona skóry – płytkę można nosić przez kilka dni, wymieniając w tym czasie tylko worek, co redukuje ryzyko pojawienia się podrażnień skórnych.
Lepsze dopasowanie – system dwuczęściowy można łatwiej dopasować do różnych kształtów stomii.

Wady:
Dłuższe zakładanie – należy osobno założyć przylepiec oraz worek, co wydłuża czas aplikacji.
Większa grubość – system dwuczęściowy ma grubszy profil, dlatego może bardziej odznaczać się pod ubraniami.
Ryzyko rozszczelnienia – jako że przylepiec i worek zakładane są osobno, może dojść do rozszczelnienia na ich połączeniu.

Ostatecznie to od pacjenta zależy decyzja, jaki rodzaj wyrobu stomijnego wybrać. Zarówno jednoczęściowe, jak i dwuczęściowe worki stomijne mają swoje zalety i wady, dlatego kluczem jest ich przeanalizowanie i przetestowanie różnych opcji. W razie problemów warto również skonsultować się z pielęgniarką stomijną, która będzie mogła doradzić w doborze.

Komentarze (0)

Tego wpisu jeszcze nikt nie skomentował

Odpowiadasz na komentarz

Zadaj pytanie lub dodaj komentarz

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...