- Liczba wyświetleń: 10246
Wraz z wiekiem dochodzi do coraz większych problemów z pamięcią. Aby zadbać o jasność umysłu, warto wtedy stosować odpowiednie ćwiczenia, które wspomagają mózg. Jak wybrać najlepszy trening pamięci i koncentracji dla starszej osoby?
Dlaczego u starszych osób pogarsza się pamięć?
Starsze osoby mają często problemy z pamięcią krótkotrwałą, ale też długotrwałą, gorszą koncentrację i podzielność uwagi, a także pojawiają się u nich problemy z kojarzeniem i kreatywnością. Wynikają one z naturalnego procesu starzenia.
Warto wskazać, że przyczyną problemów z pamięcią i koncentracją mogą być choroby neurodegeneracyjne, w tym demencja oraz choroba Alzheimera. Gdy zatem pojawiają się takie objawy, wówczas warto pomyśleć również o odpowiedniej diagnostyce w tym kierunku.
Podobne dolegliwości pojawiają się również w przypadku osób z udarami mózgu, które są w okresie rekonwalescencji po tej dolegliwości.
Ponadto gorsza pamięć występuje również w chorobie Parkinsona, która także jest chorobą neurodegeneracyjną.
Jak ćwiczyć pamięć i koncentrację u seniora?
Sprawdzonym sposobem, by utrzymać mózg w dobrej kondycji, jest prowadzenie specjalnego treningu, który pozwala na aktywację neuronów – komórek mózgowych. Jakie ćwiczenia na pamięć dla seniorów będą najlepsze?
Czytanie książek
Jednym z najprostszych, ale również najskuteczniejszych sposobów na ćwiczenie mózgu jest czytanie książek. Seniorzy często sięgają po nie i lubią je czytać, dlatego taki trening zazwyczaj nie jest trudny. Alternatywą dla czytania książek samodzielnie może być również czytanie seniorowi przez opiekuna albo korzystanie z audiobooków.
Rozwiązywanie krzyżówek
Krzyżówki to także popularny sposób na poprawę pamięci u seniora. Dzisiaj w sprzedaży można znaleźć wiele publikacji krzyżówkowych, dlatego dla seniorów jest to bardzo dobry zakup. Poza krzyżówkami można też sięgnąć po innego rodzaju łamigłówki, na przykład jak sudoku, obrazki logiczne z malowaniem liczbami.
Granie w szachy
Szachy to gra, którą lubi wiele seniorów, dlatego bardzo często można zobaczyć ją w domach opieki oraz podczas zajęć dla starszych osób. Granie w szachy może być też świetnym sposobem na domową rozrywkę dla starszej osoby.
Układanie puzzli
Puzzle to kolejny znakomity sposób na to, by trenować umysł. Układanki tego typu pomagają w ćwiczeniu pamięci, koncentracji, a także są bardzo satysfakcjonujące, gdy uda się ułożyć cały obrazek. Do wyboru są różne puzzle – te o większej i mniejszej liczbie elementów, z różnymi wzorami, które można dopasować do gustu seniora.
Gra memory
Gdy chodzi o gry na pamięć i koncentrację dla osób starszych, zdecydowanie najlepszym wyborem będzie memory, czyli gra polegająca na odkrywaniu zakrytych pól z obrazkami oraz zapamiętywaniu ich położenia, by dobierać je w pary. Za pomocą tej gry można ćwiczyć pamięć wzrokową.
Zestawy ćwiczeń na pamięć dla seniorów
W sklepie dla seniora można również znaleźć różnego rodzaju zestawy ćwiczeń, które przeznaczone są dla osób starszych, by wspierać ich pamięć i koncentrację. Wybierając zestaw ćwiczeń pamięci dla seniorów, można nie tylko zadbać o mózg, ale również zapewnić seniorowi świetną zabawę. Ćwiczenia dostępne są też w formie książek i aplikacji mobilnych.
Nauka języka obcego
Nigdy nie jest zbyt późno, by rozpocząć naukę języków obcych, dlatego kurs językowy może być trafnym wyborem również dla seniora. Do wyboru są podręczniki, ale również kursy komputerowe. Sprawni seniorzy mogą też korzystać z zajęć oferowanych przez szkoły nauki języków obcych.
Korzystanie z komputera
Wielu seniorów obawia się korzystania z komputera, ale również on może być bardzo dobrym wsparciem dla umysłu. Senior może korzystać z komputera do wielu celów, na przykład poszukiwania ciekawych informacji, komunikowania się, ale również grania w gry komputerowe czy korzystania z łamigłówek i zagadek online.
Codzienne czynności na nowo
Świetną gimnastyką dla umysłu jest wykonywanie codziennych czynności w zupełnie inny sposób niż dotychczas. Przykładowo czytanie książki w kawiarni albo w parku, próbowanie pisania lewą ręką, czytanie do góry nogami angażują mózg znacznie mocniej, dlatego również mogą skutecznie wspierać jego pracę.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.