- Liczba wyświetleń: 28170

Hasłem inkontynencja określamy problem nietrzymania moczu a także nietrzymanie kału. Jako że istnieje wiele podziałów problemu nietrzymania moczu, postanowiono je ujednolicić i tak powstał podział formalny, w którym nietrzymanie moczu i kału określane jest przez jedno słowo.
Podział inkontynencji moczowej.
Zacznijmy od inkontynencji stresowej, zwanej również wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Problem ten dotyczy głównie kobiet i związany jest z osłabieniem mięśni miednicy. To powoduje, że podczas wysiłku fizycznego, kaszlu czy kichania następuje wyciek moczu, którego nie jesteśmy wstanie skontrolować.
Inkontynencja parcia występuje wtedy gdy świadomie oddajemy mocz i objawia się małymi wyciekami, ale może to być także całkowite i niekontrolowane opróżnienie pęcherza moczowego. Jak nazwa wskazuje, ta inkontynencja poprzedzona jest uczuciem parcia.
Wyróżniamy również inkontynencję mieszaną, która jest połączeniem dwóch wyżej opisanych, a także inkontynencję nocną tzw. moczenie nocne. Ponadto mamy inkontynencję ciągłą i neurogenną, która występuje u osób z nieprawidłowo funkcjonującym układem nerwowym.
Kolejnym typem jest inkontynencja z przepełnienia i inkontynencja przetokowa. Ten typ inkontynencji objawia się wyciekiem moczu nie przez cewkę moczową, ale innymi drogami.
W przypadku niezidentyfikowanej inkontynencji nie umiemy określić źródła problemu. Innym typem problemu nietrzymania moczu jest inkontynencja podczas stosunku płuciowego.
Inkontynencja kałowa- dwa rodzaje
Inkontynencja parcia spowodowana jest osłabieniem mięśni zwieracza odbytu, co powoduje, że osoba cierpiąca na tą przypadłość nie jest w stanie zdążyć do toalety. Natomiast inkontynencja pasywna związana jest z popuszczaniem stolca, ale bez uczucia parcia u chorego. Jedną z jej przyczyn może być uszkodzenie nerwów.
Produkty powiązane
Abena Light Normal 2 wkłady anatomiczne na nietrzymanie moczu
iD Pants Normal majtki chłonne na nietrzymanie moczu
MoliCare Premium Elastic 8K pieluchomajtki na rzepy dla seniora
TENA Lady Slim Mini wkładki na nietrzymanie moczu dla kobiet
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.