Zakażenia układu moczowego - przyczyny, objawy

Zakażenia układu moczowego są stosunkowo częstą przypadłością, która znacznie częściej dotyka pań - choć nie oznacza to, że z jej tytułu nigdy nie cierpią mężczyźni. Aby lepiej zrozumieć, czemu chorujemy, warto poznać przyczyny oraz podstawowe objawy, jakie wykazują schorzenia układu moczowego. W ten sposób możliwe jest szybsze i skuteczniejsze leczenie, a także znacznie lepsza profilaktyka.

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki

Infekcja dróg moczowych przyczyny

Podstawową przyczyną tego typu infekcji są po prostu bakterie w moczu. U w pełni zdrowego człowieka, powyżej zwieracza pęcherza moczowego jest jałowo. W wyniku stanu chorobowego, zaczynają tam przenikać bakterie i wówczas dochodzi właśnie do infekcji. Zdarzają się również zachorowania limfopochodne, bądź takie o charakterze krwiopochodnym.

Naturalnie, bakterie występują poniżej zwieracza pęcherza moczowego - dlatego też tak ważnym jest, aby przy wykonywaniu badań moczu pobierać próbkę ze środkowego strumienia. W ten sposób można upewnić się, że układ moczowy jest w pełni zdrowy - a jeśli w próbce pojawiają się bakterie, możliwości są dwie: albo została ona nieprawidłowo pobrana (między innymi przez niezachowanie odpowiedniej higieny lub w związku z pobraniem próbki z początkowego strumienia moczu), albo chory jest pęcherz.

Wśród czynników zwiększających ryzyko występowania zakażeń układu moczowego można wskazać wady czynnościowe bądź nieprawidłową budowę anatomiczną układu moczowego, zwiotczenie przepony moczopłciowej i wiele innych. Oprócz tego, potencjalnymi przyczynami wystąpienia stanu zapalnego mogą być podeszły wiek, skłonności do kamicy nerkowej, poród w przeszłości, przebyte operacje uroginekologiczne, cukrzyca bądź uszkodzenia dna miednicy.

Pieluchomajtki refundacja - zrealizuj online bez wychodzenia z domu.

Zakażenie układu moczowego objawy

To schorzenie jest o tyle "szczęśliwe", że objawy pojawiają się bardzo szybko, dzięki czemu - gdy wiemy na co zwrócić uwagę - można bardzo szybko zareagować.

Wśród najpowszechniejszych objawów można wskazać dyskomfort przy oddawaniu moczu (ból bądź pieczenie), ciągła konieczność oddawania moczu (mimo spożywania niewielkiej ilości płynów) lub oddawanie go w bardzo niewielkich ilościach, nieprzyjemne i kłujące bóle w cewce moczowej czy delikatne pobolewanie podbrzusza. Część chorych skarży się również na silne kłucie brzucha.

Tego typu dolegliwości bólowe wymagają szybkiej reakcji, bowiem nieleczone zapalenie układu moczowego może rozwinąć się w bardzo szybkim tempie. Gdy dojdzie do zainfekowania dalszej części układu moczowego i zainfekowane zostaną nerki - dochodzi do ostrego, odmiedniczkowego zapalenia nerek. Jego objawami są: gorączka bądź stan podgorączkowy, dolegliwości bólowe w okolicach nerek, dreszcze, krwiomocz bądź ropa w moczu, wymioty bądź nudności.

Bez względu na odczuwany rodzaj dolegliwości od strony układu moczowego, konieczna jest konsultacja z lekarzem, który dobierze odpowiednie leczenie, zapobiegające dalszemu rozprzestrzenianiu się infekcji w obrębie układu moczowego.

Wiek i płeć a skłonność do zakażeń

Na to, jak często zapada się na zakażenia układu moczowego, wpływ ma wiele czynników. Wśród nich wskazać można między innymi wiek, płeć, sytuację ekonomiczną, styl życia a nawet poziom aktywności seksualnej.

Ze względu na dość krótką cewkę moczową, która mierzy sobie około 4 cm, to kobiety są bardziej narażone na infekcje dróg moczowych. Bakterie mają krótszą niż u mężczyzn drogę do przebycia, dlatego nawet niewielkie zaniedbanie kwestii higienicznych bądź stosunek bez prezerwatywy mogą szybko doprowadzić do zakażenia. Wśród przyczyn częstszych zachorowań wśród kobiet wskazać można również nieopróżnianie pęcherza do końca (na przykład w związku z pośpiechem podczas oddawania moczu), a także masaż cewki w kierunku pęcherza moczowego, który ma miejsce w trakcie stosunku płciowego. Za zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych wśród pań odpowiada również antykoncepcja chemiczna, jak również barierowa.

Za zakażenie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, odpowiadają bakterie tlenowe oraz beztlenowe, jak również drobnoustroje przenoszone drogą płciową.

Na zakażenia znaczenia bardziej narażone są kobiety po menopauzie, u których znacznie obniżona jest produkcja estrogenu, odpowiedzialnego za utrzymanie optymalnego ekosystemu pochwy. Niestety, znacznie większe ryzyko zachorowania dotyczy również kobiet ciężarnych, u których podstawową przyczyną takiego stanu są fizjologiczne zmiany, jakie zachodzą w jej ciele w tym czasie. W związku ze stopniowym powiększaniem się macicy, pęcherz moczowy jest wypychany w górę, przez co dochodzi do nieprawidłowego zjawiska zalegania moczu po procesie jego oddawania. Dodatkowo, w ciąży dochodzi również do przekrwienia całego układu moczowego, co również sprzyja infekcjom. Choć teoretycznie zakażenie układu moczowego może przytrafić się w każdym momencie ciąży, w praktyce (głównie ze względu na przesunięcie pęcherza pod naporem macicy) najbardziej narażone są panie w II i III trymestrze ciąży, a także kobiety w połogu.

Badanie ciężarnych w kierunku infekcji dróg moczowych

Jeśli zachodzi podejrzenie, że ciężarna cierpi na zakażenie układu moczowego, należy przeprowadzić badanie czystości pochwy, a w przypadku stanów przewlekłych - mikroskopowe badanie ukierunkowane na BV.

Zmniejszanie ryzyka zakażenia układu moczowego u ciężarnej

Choć ciężko jest w pełni wykluczyć występowanie schorzeń układu moczowego u pań w ciąży, można dążyć do zmniejszenia ryzyka ich występowania. Kwestią podstawową jest spożywania odpowiedniej ilości płynów, które umożliwią optymalną filtrację nerek i układu moczowego. Nigdy nie należy "przetrzymywać" moczu, gdy odczujemy potrzebę jego oddania (dotyczy to wszystkich, nie tylko kobiet w ciąży) i każdorazowo należy opróżnić pęcherz po odbytym stosunku płciowym. Kwestią podstawową jest także regularna higiena okolic intymnych - najlepiej z zastosowaniem dobrej jakości preparatu, w którego składzie znajdują się bakterie kwasu mlekowego. Ogromne znaczenie ma także odpowiednio dobrana, nie zbyt ciasna bielizna, wykonana z naturalnych, przewiewnych materiałów.

Produkty powiązane

iD Slip Super...
Refundacja NFZ

iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy

84,56 zł

3.02zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
Seni Optima Quatro...
Refundacja NFZ

Seni Optima Quatro pieluchomajtki dla dorosłych z pasem biodrowym

37,20 zł

3.72zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...