Niestrawione resztki pokarmu w kale – przyczyny i choroby

Widoczne w kale niestrawione resztki pokarmu mogą wzbudzić niepokój. Co dokładnie oznacza taki objaw? Jakie mogą być jego przyczyny? W jakich chorobach najczęściej dochodzi do takich problemów z trawieniem?

Co oznacza niestawiony pokarm w kale?

Wygląd stolca może świadczyć o stanie układu pokarmowego. Kał powinien mieć półmiękką konsystencję i jednolity kolor. Nie powinny znajdować się w nim ropa, krew.

Zdarza się, że można zauważyć niestrawione resztki pokarmu w kale. Taki objaw niekoniecznie związany jest z poważnymi dolegliwościami, lecz nie powinno się go lekceważyć.

Zwykle niestawiony pokarm w kale dotyczy określonych produktów spożywczych, na przykład kukurydzy, skórek warzyw jak pomidory, papryka, ziaren. To powszechne i w tym przypadku resztki tych produktów widocznych w kale nie powinny wzbudzać niepokoju, gdy nie pojawiają się one często.

Gdy jednak zauważamy większe resztki, a także temu objawowi towarzyszą nieprzyjemne objawy, może wskazywać to na schorzenia układu pokarmowego.

Na dolegliwości mogą wtedy wskazywać objawy jak:
- krew, ropa lub śluz w stolcu
- częste wzdęcia
- zaparcia
- biegunki
- nagła utrata masy ciała
- dolegliwości bólowe
- osłabienie

Resztki pokarmu w kale – przyczyny

Gdy w kale pojawiają się niestrawione resztki pokarmu i towarzyszą temu dodatkowe objawy, konieczne jest określenie przyczyny dolegliwości. Mogą być to zróżnicowane choroby, które wymagają odpowiedniego leczenia, aby poprawić trawienie.

Najczęściej do obecności resztek pokarmów dochodzi w chorobach jak:
- Zapalenia jelit, w tym choroba Leśniowskiego-Crohna,
- Zespół jelita drażliwego, w skrócie określany jako IBS,
- Nadmierny rozrost flory bakteryjnej w jelicie cienkim określany jako zespół SIBO,
- Celiakia.

Warto jednak wskazać, że niestrawione resztki pokarmu w kale mogą pojawiać się również w przebiegu innych dolegliwości. Mogą one świadczyć o problemach z pracą wątroby lub trzustki, gdy narządy te nie są wystarczająco wydolne, by wspierać trawienie pokarmów. Również może być to problem związany z niedoborem enzymu laktazy.

Zdarza się również, że problemy z niestrawionymi resztkami pokarmu w kale pojawiają się w przebiegu anemii – niedokrwistości.

Jak postępować, gdy w kale znajdują się niestawione resztki pokarmu?

Jeżeli w kale zauważane są resztki pokarmu, a także pojawiają się inne objawy ze strony układu pokarmowego lub też objawy osłabienia, utrata masy ciała, warto udać się jak najszybciej do lekarza.

Lekarzem, który zajmuje się tymi dolegliwościami, jest gastrolog, a dokładnie gastroenterolog, który specjalizuje się w chorobach układu pokarmowego. Zleci on przeprowadzenie odpowiednich badań i może na tej podstawie wskazać na możliwe przyczyny dolegliwości.

Diagnostyka polega głównie na poniższych badaniach:
- badania kału
- kolonoskopia
- badania krwi, w tym morfologia, próby wątrobowe
- testy czynnościowe, na przykład nietolerancji laktozy

Leczenie w przypadku obserwowania niestrawionych resztek pokarmu w kale polega przede wszystkim na postępowaniu zgodnie z zaleceniami lekarza, zależnie od ustalonej przyczyny dolegliwości.

Najczęściej zalecane są poniższe metody:

1. Zmiana diety

Dieta powinna być lekkostrawna i eliminować produkty, które mogą nasilać występowanie dolegliwości. Jest to szczególnie ważne wtedy, gdy pojawiają się zaburzenia trawienia i wchłaniania, na przykład celiakia czy zespół jelita drażliwego. W wyborze właściwej diety mogą pomóc również testy wykrywające alergie pokarmowe. Sprawdź dietę w stanach zapalnych jelita grubego.

2. Dokładne przeżuwanie pokarmu

Warto również pamiętać o prawidłowym spożywaniu pokarmów, czyli o poświęceniu czasu na przeżucie każdego kęsa, co również wspomaga prawidłowe trawienie.

3. Zredukowanie stresu

Do nasilenia problemów z trawieniem, które mogą objawiać się przez widoczne w kale niestrawione resztki, może też dochodzić na skutek nadmiernego stresu. Wtedy pokarmy trawione są szybciej i mniej dokładnie. Redukcja stresu może wtedy pomóc w poprawie procesów trawiennych.

4. Leczenie pierwotnego schorzenia

Gdy wykryto, że problemy z trawieniem są wywołane przez pierwotną chorobę, na przykład zapalenia jelit, dolegliwości wątroby, trzustki, prowadzi się wtedy leczenie tej dolegliwości. Leczenie najczęściej bazuje na stosowaniu odpowiednich leków poprawiających pracę układu pokarmowego.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...