Fraud Blocker
Przerost prostaty. Co powoduje powiększenie gruczołu krokowego?

Powiększenie gruczołu krokowego, czyli inaczej przerost prostaty, jest problemem dotykającym nawet połowy mężczyzn po 60. roku życia. Co jest przyczyną tej dolegliwości?

Czym jest prostata?

Gruczoł krokowy, prostata, stercz – to nazwa męskiego narządu wchodzącego w skład układu płciowego. Ma kształt przypominający spłaszczony stożek i jest zlokalizowany poniżej pęcherza moczowego, wokół cewki moczowej. Tylna część gruczołu znajduje się przy odbytnicy.

Prostata jest odpowiedzialna za wytwarzanie wydzieliny wchodzącej w skład spermy i stanowiącej nośnik plemników.

Główne choroby dotykające gruczołu krokowego to:

  • łagodny rozrost gruczołu krokowego
  • nowotwór prostaty

Co jest przyczyną przerostu prostaty?

Od czego rozpoczynają się problemy z prostatą? Gdy dochodzi do powiększenia się prostaty, zaczyna ona naciskać na cewkę moczową, co powoduje problemy z oddawaniem moczu. W efekcie mężczyzna czuje parcie i oddaje mocz częściej niż zwykle, ale jego strumień jest słaby, kropelkowy. Co powoduje przerost gruczołu krokowego?

Za naczelną przyczynę dolegliwości uznawany jest postępujący wiek, który powoduje obniżenie poziomu testosteronu w organizmie mężczyzny, tzw. andropauzę. Również przyczyną jest nieprawidłowa ilość innego hormonu – estrogenu, który odpowiada za uwrażliwienie komórek gruczołu krokowego na testosteron. W konsekwencji dochodzi do jego rozrostu i nacisku na cewkę moczową, co wywołuje zwężenie drogi umożliwiającej odpływ moczu.

Ponadto w dolegliwości jak przerost prostaty przyczyny są warunkowane genetycznie. W związku z tym mężczyźni, których ojciec czy dziadek mieli problemy z prostatą, powinni pamiętać o systematycznych badaniach, które pozwalają na zdiagnozowanie rozwijającej się dolegliwości w porę i wdrożenie właściwego leczenia.

Dolegliwościom prostaty sprzyjają również:

  • niezbilansowana dieta, w szczególności ze zbyt dużą ilością nasyconych kwasów tłuszczowych pochodzących z tłustych mięs, wędlin, fast-foodów
  • nadwaga i otyłość
  • nadużywanie alkoholu
  • palenie papierosów
  • mała aktywność fizyczna

Jak zapobiegać powiększeniu prostaty?

Przerostowi gruczołu krokowego można zapobiegać. Odpowiednia profilaktyka pozwala na zmniejszenie ryzyka rozwoju dolegliwości. Co szkodzi na prostatę? Jak o nią zadbać?

Najlepszym sposobem, aby gruczoł krokowy był w dobrej kondycji na lata, jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Dzięki temu można zredukować ryzyko wystąpienia przerostu stercza, który dotyka tak wielu mężczyzn.

Aby zapobiegać chorobom prostaty, warto pamiętać o zdrowej diecie – pełnej warzyw, owoców, artykułów pełnoziarnistych, chudych mięs, nabiału i dobrych tłuszczów. Dieta powinna obfitować w NNKT – niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, na przykład z oleju lnianego, siemienia lnianego, pestek dyni.

Należy także unikać siedzącego trybu życia – nawet pół godziny ruchu dziennie pozwala na obniżenie ryzyka tej dolegliwości.

Przeczytaj także: Operacja prostaty – rekonwalescencja po zabiegu

W sprzedaży dostępne są również suplementy diety mające wspomagać pracę prostaty. Zawarte w nich składniki aktywne mogą przywracać równowagę hormonalną organizmu mężczyzny. To preparaty zawierające składniki jak:

  • palma sabałowa (Saw palmetto)
  • śliwa afrykańska
  • ekstrakt z pestek dyni
  • wierzbownica drobnokwiatowa
  • korzeń pokrzywy

W razie pojawienia się objawów przerostu prostaty należy udać się do urologa w celu wykonania kompleksowych badań. Diagnostyka bazuje na oznaczeniu antygenu PSA (Prostate Specific Antigen) z krwi, badaniu per rectum i badaniach obrazowych (USG). W razie wykrycia nieprawidłowości przeprowadza się biopsję – pobranie materiału z gruczołu w celu jego oceny pod mikroskopem.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...