Fraud Blocker
Refundacje dla diabetyków w 2020 roku

Refundacja w 2020 dla cukrzyków wygląda nieco inaczej niż w latach poprzednich. Zgodnie z obwieszczeniem Ministerstwa Zdrowia z dnia 20 grudnia 2019 roku diabetycy mogą skorzystać z najnowocześniejszych metod terapii. Warto więc dowiedzieć się, jakie leki, środki medyczne, czy też przeznaczenia żywieniowego są objęte refundacją. Jest to sporym ułatwieniem dla cukrzyków, którzy każdego dnia narażeni są na spore koszty.

Refundacja insuliny

Sam koszt zakupu insuliny nie zmienia się - ceny pozostają identyczne, jak w 2019 roku. Trzeba jednak wiedzieć, że wycofaniu uległ analog długodziałający insuliny ludzkiej, który nosi nazwę Semglee. Omawiany roztwór był refundowany jedynie przez rok. Na listę refundacyjną dodano jednak analog insuliny o nazwie Ryzodeg. Stanowi on połączenie insuliny degludec i aspart.

 

Refundacja pasków do glukometru

Koszt zakupu pasków nie zmienia się. Cena uzależniona jest od producenta i waha się od 3,20 zł do 12,55 zł za 50 sztuk. Należy jednak pamiętać, że glukometry mogą zostać wydane za darmo. Jest to sporym udogodnieniem dla osób cierpiących na cukrzycę typu 1 lub 2. Wystarczy jedynie zgłosić się do apteki, czy też poradni diabetologicznej.

Leki doustne

Jeśli chodzi o leki doustne dla diabetyków, to pozostają one identyczne jak w 2019 roku. Nadal refundowane są flozyny, które przeznaczone są dla wybranych pacjentów z cukrzycą typu 2. Są one przepisywane w przypadku, gdy leczenie metforminą oraz pochodnymi sulfonylomocznika okazało się bezskuteczne. Flozyny mają za zadanie obniżyć poziom cukru w organizmie poprzez wydalanie glukozy wraz z moczem. Istnieje wiele badań naukowych, które potwierdzają, że leki z tej grupy działają ochronnie na nerki, czy też układ sercowo-krwionośny. Zmniejsza to ryzyko pojawienia się groźnych powikłań. Aktualnie w sprzedaży znajdują się trzy preparaty tego typu, a średnia cena za jedno opakowanie wynosi około 50 zł.

Refundacja na leki inkretynowe

Leki inkretynowe to kolejna grupa nowoczesnych medykamentów dla cukrzyków. Trzeba wspomnieć, że nie były one refundowane w latach ubiegłych. Wyróżnia się dwa podstawowe leki, czyli semaglutyd i dulaglutyd. Głównym ich zadaniem jest obniżanie poziomu cukru we krwi. Warto jednak wiedzieć, że hamują one również tempo opróżniania żołądka. Ponadto redukują apetyt, co sprzyja utrzymanie prawidłowej masy ciała. Jest to szczególnie ważne dla tych, którzy wykazują skłonności do tycia.

Refundacja pompy insulinowej

Wśród refundowanych wyrobów medycznych znajdują się pompy insulinowe. Na uwagę zasługuje fakt, że refundacja w wysokości 100% należy się osobom z cukrzycą typu 1, które nie ukończyły 26 roku życia. Konieczne jest jednak przejście przez proces kwalifikacji do leczenia pompą insulinową. Takie badania przeprowadzane są w ośrodkach, które posiadają kontrakt z NFZ. Sprzęt można zakupić dopiero po uzyskaniu odpowiedniego dokumentu. Diabetycy powyżej 26 roku życia muszą zakupić pompę insulinową we własnym zakresie. Szczególną grupę stanowią kobiety w ciąży. Mogą one skorzystać ze specjalnego programu, który upoważnia do wypożyczenia omawianego urządzenia. Warto także wziąć pod uwagę zakup ratalny, który pozwala nieco zmniejszyć obciążenie finansowe.

Refundacja zbiorników na insulinę

Osoby posiadające pompę potrzebują również zbiorników na insulinę. Refundacji podlega jedynie 5 sztuk miesięcznie. Dotyczy to tych, którzy borykają się z cukrzycą typu 1 oraz korzystają z wspomnianego sprzętu. Wysokość refundacji to 70%, co oznacza kwotę 13,50 zł miesięcznie.

Refundacja zestawów infuzyjnych

Na liście refundowanych wyrobów medycznych dla cukrzyków znajdują się także zestawy infuzyjne. Obejmują one dreny, wkłucia, a także łączniki. Refundacja jest dostępna dla wszystkich osób z cukrzycą typu 1. Obejmuje ona 10 sztuk miesięcznie. Pacjenci, którzy przekroczyli 26 rok życia mogą liczyć na 70% refundacji, a więc miesięczny koszt wynosi 90 zł. Refundacja 100% na zakup zestawów infuzyjnych dedykowana jest osobom poniżej 26 lat oraz kobietom w ciąży.

Refundacja sensorów

Sensory wykorzystywane są do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii. Refundacja wynosi 70% (4 sztuki na miesiąc). Jest ona przeznaczona dla osób z cukrzycą typu 1, przeprowadzających kurację leczniczą przy użyciu pompy insulinowej, czy też z nieświadomością hipoglikemii. Trzeba wspomnieć o wyłączeniu hipoglikemii poalkoholowej. Ceny sensorów uzależnione są od producenta. W sprzedaży znajduje się kilka różnych modeli, a koszt zakupu waha się od 45 do 60 zł (z refundacją).

Refundacja transmiterów

Transmitery także są niezbędne do Systemu Ciągłego Monitorowania Glikemii CGM. Refundacja wynosi 70% (1 sztuka na 8 miesięcy). Dotyczy to osób poniżej 26 rokiem życia, które borykają się z cukrzycą typu 1 i przeprowadzają kurację leczniczą za pomocą pompy insulinowej. Monitorowanie glikemii jest niezbędne u diabetyków, u których występuje nieświadomość objawów hipoglikemii. Ważne jest to, aby wykluczyć hipoglikemię poalkoholową. Ceny urządzeń są zróżnicowane i wahają się od około 115 do 300 zł (po refundacji).

Refundacja sensory  FreeStyle Libre

Sensory FGM FreeStyle Libre są refundowane dla pacjentów pomiędzy 4, a 18 rokiem życia. Obejmuje to tych, których poziom glikemii jest intensywnie monitorowany (powyżej 8 pomiarów na dobę). Z refundacji mogą skorzystać dzieci i młodzież z cukrzycą typu 1. Jej wysokość to 70% (2 czujniki miesięcznie) - dzięki temu koszt zakupu sensora to 76,50 zł za sztukę. Trzeba dodać, że czytnik otrzymuje się bezpłatnie przy pierwszym zamówieniu.

Jak skorzystać z refundacji?

Nie każdy chory wie, w jaki sposób skorzystać z refundacji NFZ. Na szczęście procedura nie jest zbyt skomplikowana, a wszelkie formalności można załatwić w relatywnie krótkim czasie. Przede wszystkim trzeba zaznaczyć, że bez posiadania odpowiedniej dokumentacji nie można uzyskać dofinansowania. Należy postępować zgodnie z poniższymi wskazówkami:
1. Pierwszym krokiem jest wizyta lekarska. Specjalista musi wystawić zlecenie na zakup określonych preparatów, czy też wyrobów medycznych. Należy zaznaczyć, że wskazuje on również liczbę sztuk, która zostanie objęta dofinansowaniem.
2. Posiadając zlecenie należy udać się do siedziby NFZ. Warto wiedzieć, że nie trzeba robić tego osobiście. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby przekazać dokument za pośrednictwem innej osoby lub przesłać go drogą pocztową. Osoby niepełnosprawne muszą dodatkowo przedstawić kartę o stopniu niepełnosprawności. Na podstawie wspomnianych dokumentów możliwe jest wykonanie karty zaopatrzenia.
3. Ostatnim krokiem jest zakup potrzebnych produktów. Ważne jest to, aby posiadać zlecenie oraz kartę zaopatrzenia. Zakupu można dokonać np. w aptece, jednak możliwości jest o wiele więcej. Pacjenci coraz częściej korzystają z zakupów internetowych.

Nie trzeba obawiać się zakupów online - nie każdy wie, że zamawiając produkty medyczne drogą elektroniczną również można skorzystać z refundacji. Ponadto jest to rozwiązanie bezpieczne, wygodne i bezproblemowe. Nie ma konieczności wychodzenia z domu, a zamówiony towar zostanie dostarczony pod wskazany adres w ustalonym terminie. Właśnie dlatego warto jest zapoznać się z asortymentem ortomedico.pl, które posiada ofertę dla diabetyków.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...