darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Operacja wyłonienia stomii i uczucie parcia na odbyt

Czy jeśli przeprowadzono u mnie operację wyłonienia stomii, to będę odczuwać parcie na odbyt?

Wielu pacjentów po wykonaniu operacji wyłonienia stomii odczuwa parcie na odbyt. Najczęściej dzieje się tak gdy u danego pacjenta wykonywana jest operacja Hartmanna, czyli zabieg stosowany w chirurgii pokarmowej polegający na usunięciu zmiany chorobowej, zamknięciu odbytnicy i wykonaniu stomii. W tym przypadku chory ma odbytnicę, ale nie tworzy ona jednego odcinka z jelitem. Mówimy wtedy, że odbytnica jest wyłączona z pasażu jelitowego. Gdy dochodzi do zapalenia błony śluzowej odbytnicy, która jest częścią jelita grubego, pojawiają się nieprzyjemne i drażniące parcia na odbyt. W obowiązku pracowników służby zdrowia jest powiadomienie pacjenta, u którego wykonany taki zabieg, o możliwości wystąpienia tych dolegliwości.

Jak w takiej sytuacji postępować?

Nawet kilkadziesiąt procent pacjentów, u których wykonano operację Hartmanna może mieć takie objawy. Pacjent powinien wiedzieć jak sobie z nimi poradzić, natomiast aby pozbyć się tych objawów całkowicie trzeba powrócić do stanu przed operacją czyli odtworzyć naturalną drogę pokarmową.

Musimy też wspomnieć o sytuacjach, w których odbytu nie ma a pacjent mimo to odczuwa parcie. W języku fachowym są to bóle fantomowe, które pacjent może odczuwać po wykonaniu operacji amputacji odbytnicy. Mimo iż taka sytuacja jest rzadkością, to w naszym obowiązku leży poinformowanie pacjenta o takiej ewentualności.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ