darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Problemy urologiczne – jak sobie z nimi radzić?

Urolog – czym się zajmuje, co leczy i jak wygląda badanie urologiczne? Urolog posiada szczegółową wiedzę na temat chorób części układu moczowego, a także prostaty, jąder i prącia.

Czym zajmuje się lekarz urolog?

Głównym zajęciem urologa jest leczenie chorób układu moczowego i płciowego u mężczyzn, ale także (czego wielu ludzi nie wie) leczenie układu moczowego kobiet. Niestety dolegliwości tych układów są często ignorowane przez pacjentów z powodu leku i wstydu przez wizytą. Skutkuje to tym, że schorzenia są często diagnozowane dopiero w późnym stadium, a jak wiemy im wcześniej coś zostanie wykryte, tym mamy większe szanse na wyzdrowienie.

Co leczy urolog?

Urolog jest również chirurgiem dlatego oprócz leczenia farmakologicznego wykonuje operacje występujących wad i schorzeń. W swojej pracy nie działa sam, bo współpracuje także z innymi lekarzami specjalistami. Przykładowymi zaburzeniami, które leczy urolog są:

– nietrzymanie moczu

– kamica nerkowa

– przerost prostaty

– zapalenie pochwy u kobiet

– choroba Peyroniego

– nowotwór prostaty, jąder

Urolog dziecięcy – zadania

Możemy się zdziwić, że jest również urolog dziecięcy, ale przecież nie tylko w wieku dorosłym występują schorzenia układu płciowego i moczowego. Oczywiście występuje różnica w charakterze schorzeń u przyjmowanych pacjentów, ale praca polega na tym samym. U młodych osób diagnozuje się najczęściej zakażenia z braku higieny (już w wieku niemowlęcym), a także stulejkę, które to schorzenie należy wyleczyć przed osiągnięciem dorosłości.

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne

Jak wygląda wizyta u urologa w przypadku mężczyzn?

Wizyta będzie się oczywiście różniła w zależności od rodzaju schorzenia u pacjenta, jednak czynnościami, które może wykonać urolog są:

– kontrola narządów zewnętrznych

– usg jąder i podbrzusza

– ocena badania moczu

– badanie prostaty przez odbyt (najmniej przyjemny zabieg dla pacjentów, jednak konieczny by urolog mógł określić rozmiar i kształt prostaty)

Jak wygląda badanie urologiczne u kobiet?

Ze względu na odmienność w budowie układów płciowego i moczowego u mężczyzn i kobiet wizyta u urologa również jest inna. W przypadku kobiet urolog wykorzystuje badanie palpacyjne podbrzusza i okolic nerek, a także bazuje na zrobionych wcześniej wynikach badań na krew i mocz.

Przygotowanie do wizyty – o czym pamiętać?

Pierwszą rzeczą do zapamiętania jest dokumentacja medyczna naszego schorzenia i jego ewentualnego wcześniejszego leczenia. Przygotujmy się do tej wizyty układając sobie w głowie co chcemy powiedzieć lekarzowi, odnośnie naszej choroby, nowych objawów oraz tego co nas zaniepokoiło, ponieważ lekarz na pewno będzie chciał z nami przeprowadzić wywiad na podstawie którego zaplanuje plan naszego leczenie. Tak więc nasze przygotowanie w tym zakresie znacznie usprawni ten proces. Kwestią równie ważną jest zachowanie higieny okolic intymnych. W razie wątpliwości dotyczących wizyty warto zadawać pytania, bo kto pyta nie błądzi.

Wizyta u urologa na NFZ

Pierwszą możliwością wizyty u urologa jest bezpłatna wizyta na NFZ. Jednak aby dostać się na taką wizytę musimy mieć skierowanie od lekarza rodzinnego. Takie skierowanie trzeba przynieść do poradni w przeciągu 14 dni od rejestracji telefonicznej.

Wizyta prywatna

Druga opcją jest wizyta prywatna, która wiąże się z kosztami rzędu 100- 200 zł. Plusem jest jednak to, że szybko zostaniemy przyjęci a diagnoza jest bardzo ważna jeśli jesteśmy nagłym przypadkiem. Na wizytę bezpłatną z NFZ-tu trzeba zazwyczaj długo czekać, dlatego pacjenci mimo ceny często decydują się na tą opcję.

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ