- Liczba wyświetleń: 3731

Nietrzymanie moczu u mężczyzn może mieć rozmaite podłoże. Aby podjąć skuteczne leczenie, warto dowiedzieć się, z którym typem tego schodzenia mamy do czynienia.
Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki
Powszechny problem wśród Polaków
Według badań przeprowadzonych kilka lat temu, aż jeden z czterech mężczyzn cierpi na jakąś formę nietrzymania moczu. Nie ma znaczenia, czy to tylko kilka kropelek w bieliźnie co jakiś czas, czy silne dolegliwości wymagające noszenia wkładów chłonnych. Problemy tego typu o różnym stopniu nasilenia ma wielu panów.
Czytaj również: Jaką chłonność produktów na nietrzymanie moczu wybrać?
Nietrzymanie moczu - podstawowe przyczyny
Układ moczowy jest swego rodzaju naczyniem połączonym, w którym wszystkie elementy muszą odpowiednio współpracować, aby mocz był wydalany prawidłowo. W tym procesie, wiele kwestii może nie pójść tak, jak trzeba, co prowadzi do takich problemów jak popuszczanie moczu u mężczyzn.
Wśród najpowszechniejszych przyczyn można wskazać:
- choroby zwyrodnieniowe układu nerwowego (jak Alzheimer) czy też cukrzyca,
- różnego rodzaju leki (między innymi moczopędne),
- stany pooperacyjne okolic podbrzusza (np. zabiegi na prostatę),
- ze względu na zwiększony nacisk na podbrzusze, często również nadwaga może prowadzić do kłopotów z nietrzymaniem moczu,
Jak widać, powodów dla których u mężczyzny może wystąpić nietrzymanie moczu jest sporo. Dlatego też należy dokładnie zdiagnozować problem u lekarza, aby podjąć odpowiednie kroki.
Najczęstsze typy nietrzymania moczu
Można wskazać ich kilka:
1. wysiłkowe nietrzymanie moczu - jest to typ, w którym do nieznacznego, niekontrolowanego upływu moczu dochodzi pod wpływem wysiłku: kichnięcia, kaszlnięcia. To rodzaj nietrzymania moczu, który najczęściej dotyczy panów w stanach pooperacyjnych;
2. nadreaktywny pęcherz moczowy - bywa nazywane naglącym nietrzymaniem moczu, w którym chory mężczyzna odczuwa nagłą i nieprzemożoną potrzebę skorzystania z toalety. Często ma problem z dotarciem do łazienki, a sytuacja powtarza się wielokrotnie w ciągu dnia i nocy. Taka sytuacja często dotyka mężczyzn, u których występują kłopoty z prostatą (związane z jej przerostem lub w stanach pooperacyjnych);
3. kropelkowe nietrzymanie moczu po mikcji u mężczyzn - to typ, na który panowie najrzadziej zwracają uwagę: ma miejsce, gdy po oddaniu moczu, nawet po dokładnym "strząśnięciu" - po chwili na bieliźnie i tak pojawia się odrobina moczu. Można wskazać dwa podtypy kropelkowego nietrzymania moczu - wyciekanie moczu po mikcji oraz po prostu kropelkowe wyciekanie moczu. Jest ono najczęściej powiązane z przerostem prostaty lub mocno osłabionymi mięśniami dna miednicy;
4. nietrzymanie moczu związane z jego przepełnieniem - ciągły bądź przerywany wypływ moczu może oznaczać właśnie kłopoty z nietrzymaniem wynikającym z przepełnienia. Zazwyczaj wynika ono z kłopotów z utrzymaniem strumienia moczu, które w konsekwencji prowadzą do jego silnego przepełnienia. Mocz nie ma ujścia, przez co dochodzi do nietrzymania moczu, będącego próbą organizmu na usunięcie nadmiaru płynu z pęcherze moczowego.
Produkty powiązane
047200 Krem Przeciwodparzeniowy 60g Do Pielęgnacji Skóry Coloplast
MoliCare Premium Mobile 10K majtki chłonne dla osoby starszej...
TENA Comfort Super ProSkin pieluchy anatomiczne dla dorosłych
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.