darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Refundacja sprzętu dla pacjentów urologicznych

 

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- cewniki

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2013 r. dotyczącym wykazu wyrobów medycznych, które są wydawane na zlecenie, pojawiły się nowe możliwości finansowania. Chociaż limity określone dokumentem wydają się być niewystarczające, pacjenci z niepełnosprawnościami mają pewną pomoc.

Rozporządzenie powstało w odpowiedzi na oczekiwania osób z niepełnosprawnością po urazach rdzenia kręgowego, z rozszczepem kręgosłupa i przepukliną oponowo-rdzeniową. Przesyłane do Ministerstwa Zdrowia postulaty zawierały m.in. wniosek o umożliwienie dostępu i refundacji cewników hydrofilowych. Wyrób niezbędny dla pacjentów stosujących cewnikowanie przerywane jako metodę opróżniania pęcherza, nowoczesny i zarazem gwarantujący bezpieczeństwo.

Cewnik hydrofilowy refundacja

Wspomniane rozporządzenie wprowadza możliwość otrzymania refundacji cewnika hydrofilowego (kod P96). Dla osób z zatrzymaniem lub zaleganiem moczu, metoda cewnikowania przerywanego to sposób na zachowanie zdrowia nerek i utrzymanie komfortu życia.

Samocewnikowanie, przy zastosowaniu cewników nowoczesnych, staje się czynnością na tyle łatwą, że nawet dzieci potrafią nauczyć się obsługi. Warunkiem jest jednak rodzaj wyrobu, z jakim osoba ma do czynienia. Cewniki hydrofilowe są powlekane, przygotowane do użycia. Zakładanie ich trwa dużo szybciej, gdyż w przeciwieństwie do przestarzałych cewników niepowlekanych, nie trzeba dodatkowo stosować żelu nawilżającego.

Refundowane od lat cewniki tradycyjne (niepowlekane), kosztują około 1 zł. Aby jest założyć, należy je pokryć sterylnym żelem nawilżającym. Podczas procedury, cewnik może ulec zakażeniu a pacjent może się zranić. W konsekwencji, korzystanie z przestarzałych cewników suchych, przekłada się na pojawianie się częstszych powikłań ze strony układu moczowego.

Cewniki hydrofilowe są droższe, ich koszt wynosi 6-7 zł za sztukę. Wziąwszy jednak pod uwagę brak konieczności zakupu materiałów pomocniczych oraz minimalizację powikłań związanych z zakażeniami dróg moczowych, ich wybór wydaje się optymalny.

Zgodnie z rozporządzeniem, pacjent posiadający zlecenie, ma możliwość otrzymania w ramach limitu około 27 cewników hydrofilowych. Limit wynosi 144 zł na miesiąc, przy refundacji 70 procent. Chociaż taka propozycja rządu jest dobra dla pacjentów i są oni zdecydowanie wdzięczni, limit jest niewystarczający. Zgodnie z wytycznymi międzynarodowymi oraz polskimi, pacjent stosujący metodę cewnikowania przerywanego, powinien użyć minimum 120 cewników w skali miesiąca. Pacjenci, którzy wybiorą cewniki hydrofilowe muszą zatem dopłacać brakujące 30% oraz zakupić dodatkowe ponad 90 sztuk, z własnej kieszeni. Daje to niemały koszt ponad 400na miesiąc.

 

Cewniki zewnętrzne

Cewniki zewnętrzne, przeznaczone są dla mężczyzn w celu poprawy jakości życia, gdy pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu. To alternatywa dla pieluchomajtek, dla pacjentów po udarach, paraliżach lub innych chorobach. Cewników tych nie trzeba tak często wymieniać, jak cewniki jednorazowe, wystarczy to zrobić raz na 24 godziny. Refundacja cewników urologicznych 2020 roku jest także możliwa do otrzymania. Wspomniane rozporządzenie zmieniło limity z systemu miesięcznego na ilościowy. Kwota refundacji wynosi maksymalnie 84 zł za 30 sztuk, co oznacza, że refundowane jest 2,80 zł z 4 zł za sztukę. Pozostałe 30 procent dopłacić musi pacjent.

Nefrostomia  – warunki refundacji

Jeśli chodzi o komfort i życie z nefrostomia, pacjenci mogą również liczyć na pomoc państwa. Nefrostomia to czasowe rozwiązanie, stosowane w celu zapewnienia odpływu moczu z nerki, gdy jest to fizjologicznie niemożliwe. Podczas zabiegu, do nerki zakładany jest specjalny dren. Jeden z jego końców umieszczony jest w nerce, drugi, wyprowadzony na zewnątrz ciała, jest przymocowany do worka do zbiórki moczu.
W ramach kwotowego limitu 120 zł, NFZ pozwala odebrać pacjentowi, nieodpłatnie, 12 worków – bezpłatnie przy założeniu, że kosztują one 10 zł za szt.

 

Worki do zbiórki moczu

W przypadku osób, które korzystają z worków do zbiórki moczu (kod P97) zmiana jest pozytywna. Zniesiona bowiem została 30-procentowa odpłatność. W ramach limitu pacjent może odebrać 12 sztuk miesięcznie, przy założeniu, że jedna sztuka kosztuje nie więcej niż 6,5 zł.

Pacjenci urologiczni podkreślają, że refundowane, nowoczesne cewniki są szansą na godne życie. Dla chorych czynność fizjologiczna staje się również procedurą medyczną. Proszą o zrozumienie potrzeb i z nadzieją patrzą na kolejne zmiany, wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ