Fraud Blocker
Cewnikowanie moczowodu i postępowanie po wyjęciu cewnika. O czym warto pamiętać?

Zastosowanie cewnika w moczowodzie niekiedy jest niezbędne. Kiedy jest ono prowadzone? Jak należy postępować z cewnikiem oraz po jego wyjęciu?

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021

Kiedy konieczne jest cewnikowane?

Cewnikiem moczowym nazywa się cienką rurkę, która jest umieszczana w pęcherzu moczowym albo w moczowodzie prowadzącym do nerki po to, aby ułatwić odprowadzanie moczu. Mocz następnie dostarczany jest do woreczka, z którego należy regularnie go usuwać.
https://ortomedico.pl/zmiany-w-refundacji-nfz-na-cewniki-od-1-grudnia-2021r/

Stosowanie cewnika jest niezbędne zarówno w przypadku diagnostyki, jak i w celach leczniczych. Ma on zastosowanie także w określonych schorzeniach.

Procedura zakładania cewnika, czyli cewnikowanie jest stosowana w wielu sytuacjach, między innymi:
- Podczas niektórych zabiegów i po ich wykonaniu,
- W trakcie procedur diagnostycznych, między innymi w celu oceny ilości produkowanego moczu, podczas badań pęcherza, nerek,
- Gdy pacjent nie może oddawać moczu samodzielnie,
- Podczas określonych schorzeń, na przykład w kamicy nerkowej, w przebiegu dolegliwości jak wodonercze albo roponercze,
- U kobiet w ciąży, aby doprowadzić do indukcji porodu.

Cewnik może być stosowany nie tylko w pęcherzu, lecz także w moczowodzie, gdzie prowadzi on do nerek. Wówczas najczęściej stosowane są cewniki typu DJ (double J stent), które mają postać rurki z licznymi dziurkami, aby umożliwiać spływ moczu z nerek aż do pęcherza moczowego pacjenta.

Cewniki typu DJ określane są także jako JJ oraz pig tail, dlatego można spotkać się z ich różnymi nazwami.

Czego nie można robić z cewnikiem w moczowodzie?

Zastosowanie cewnika w moczowodzie w określonych przypadkach jest niezbędne, ponieważ pozwala ono pacjentowi na utrzymanie zdrowia w dobrym stanie i zapobiega poważniejszym dolegliwościom.

Należy jednak pamiętać o tym, że cewnik w układzie moczowym to ciało obce, co zwiększa ryzyko pojawienia się infekcji układu moczowego, a także objawów jak uczucie parcia na mocz, ból w układzie moczowym, krwiomocz.

Aby zredukować ryzyko związane z noszeniem cewnika moczowodowego, należy postępować z nim zawsze zgodnie z zaleceniami. Czego nie mozna robic z cewnikiem DJ?

Stosowanie cewnika – najważniejsze zasady:
- Pacjent, u którego założono cewnik moczowodowy, może wykonywać pracę, jednak nie powinna ona powodować nadmiernego wysiłku i bólu. W tym przypadku pacjent powinien korzystać ze zwolnienia lekarskiego.
- Podczas stosowania cewnika moczowodowego zalecane jest picie dużej ilości płynu. Najlepiej stosować wtedy od 2,5 litra do 3 litrów płynów dziennie, najlepiej wody. Można wtedy zredukować ryzyko związane z krwawieniem i powstawaniem skrzepów.
- Jeżeli stosowany jest dodatkowy cewnik do pęcherza razem z workiem do zbiórki moczu, należy pamiętać o tym, by obsługiwać go zawsze po umyciu rąk i nie rozłączać go niepotrzebnie. Należy też unikać szarpania, zaginania, skręcania cewnika. Worek do zbiórki moczu powinien by trzymany poniżej poziomu pęcherza, aby umożliwić jego swobodny odpływ.

Jak postępować po wyjęciu cewnika z moczowodu?

Cewnik w moczowodzie może być stosowany przez okres aż do 12 miesięcy. Po tym czasie albo też z innych wskazań lekarskich konieczne jest wyciąganie cewnika z moczowodu i w razie konieczności zastąpienie go nowym.

Wyciąganie cewnika typu DJ odbywa się podczas zabiegu cystoskopii. Jest to krótka procedura, która trwa najczęściej około 10-15 minut. Przed zabiegiem zalecane jest opróżnienie pęcherza moczowego. Następnie podaje się środek do znieczulenia cewki moczowej i wprowadza cystoskop. Lekarz z użyciem specjalnego narzędzia chwyta wtedy cewnik i usuwa go z dróg moczowych poprzez cewkę.

Po zabiegu wyciągnięcia cewnika moczowodowego mogą pojawić się objawy jak ból układu moczowego, pieczenie cewki moczowej. Zwykle utrzymują się one przez około 24-48 godzin.

Jak postępować po wyjęciu cewnika? Pacjenci, u których wyjęto cewnik z układu moczowego, powinni pamiętać o tym, aby pić dużą ilość płynów, która pozwala na oczyszczenie moczowodów z bakterii i przyspiesza rekonwalescencję.

W przypadku dłuższego utrzymywania się dolegliwości jak ból i pieczenie, wystąpienia krwiomoczu zaleca się kontakt z lekarzem. Mogą być to objawy rozwijającej się infekcji układu moczowego, która wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia.

Produkty powiązane

iD Pants Normal majtki...
Refundacja NFZ

iD Pants Normal majtki chłonne na nietrzymanie moczu

32,90 zł

2.35zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...