Fraud Blocker
Czy cewnikowanie boli? Ból przy zakładaniu cewnika

Cewnik jest rurką, którą umieszcza się w narządach i jamach ciała, aby upuścić lub wprowadzić do nich płyny. Jednym z typów cewnika jest cewnik urologiczny, który umieszczany jest w pęcherzu moczowym. Czy zakładanie cewnika boli?

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- cewniki

Czy cewnik boli?

Najczęściej procedura cewnikowania wykonywana jest w przypadku dolegliwości układu moczowego, na przykład przy kamicy nerkowej, nowotworach. Także jest on zakładany u osób w śpiączkach, niepełnosprawnych, chorych paliatywnie oraz u kobiet przed cesarskim cięciem.

Przed założeniem cewnika często pojawia się pytanie: czy cewnikowanie boli? Prawidłowo wykonana procedura nie powinna powodować pojawienia się uciążliwych dolegliwości bólowych. Pacjent może jednak odczuwać dyskomfort i niewielki ból.

Drugim częstym pytaniem jest: czy zakładanie cewnika boli bardziej u kobiet czy u mężczyzn? Ze względu na dłuższy kanał moczowy u mężczyzn cewnikowanie może powodować u nich większe dolegliwości niż u kobiet. Także mogą one nasilać się przy przeroście prostaty, nowotworach prostaty.

Przeczytaj także: Co powoduje przerost prostaty? 

Jak zredukować ból przy cewnikowaniu?

Żeby zredukować ból przy cewnikowaniu, poza odpowiednią techniką wymagającą wiedzy i wprawy, stosuje się specjalne żele z lidokainą, którymi pokrywa się cewkę moczową. Lidokaina ma działanie miejscowo znieczulające i łagodzi dolegliwości.

Dobre efekty przynosi także stosowanie cewników hydrofilowych. To nowej generacji cewniki, których powierzchnia ma właściwości hydrofilowe, dlatego mają one obniżony współczynnik tarcia i redukują ból.

Kiedy mija ból po założeniu cewnika?

W przypadku osób, u których doszło do dolegliwości bólowych przy wprowadzaniu cewnika, pojawia się też pytanie: kiedy mija bol po cewnikowaniu? Po wyjęciu cewnika mogą pojawiać się niewielkie dolegliwości bólowe, które na ogół zanikają po 1-3 dniach.

Jeżeli dolegliwości jak pieczenie cewki moczowej, ból w podbrzuszu nie mijają, pojawiają się objawy jak krwiomocz, należy jak najszybciej udać się do lekarza. Są one najczęściej konsekwencją infekcji, jaka rozwinęła się po cewnikowaniu. Można zredukować ich ryzyko poprzez właściwą higienę oraz picie dużej ilości płynów.

 

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...