Fraud Blocker
Co to jest pielucha ortopedyczna? Rodzaje, zastosowanie, zalety i wady

W sprzedaży dostępne są różnorodne pieluchy przeznaczone dla niemowląt. Wśród nich znajdują się także pieluchy ortopedyczne. Czym dokładnie są tego typu wyroby? Kiedy są polecane? Jakie ich rodzaje znajdują się w sprzedaży?

Pieluchy ortopedyczne – co to jest?

Dobór właściwych pieluszek dla dziecka ma kluczowe znaczenie. W określonych sytuacjach zaleca się używanie pieluch określanych jako ortopedyczne. Co to jest pielucha ortopedyczna?

Pieluchy ortopedyczne, nazywane także korekcyjnymi, to rodzaj pieluch charakteryzujących się specjalną budową, która przytrzymuje nóżki dziecka w odpowiedniej pozycji, by zapobiegać powstawaniu dysplazji stawów biodrowych.

Dysplazja stawów biodrowych to choroba, w której dochodzi do powstania zbyt płaskiej i płytkiej panewki stawu biodrowego. To powoduje, że kość udowa wchodząca w panewkę jest ustawiona nieprawidłowo.

W porównaniu do zwykłych pieluch, pieluchy ortopedyczne charakteryzują się szerszą i sztywniejszą konstrukcją, dlatego rozstawiają one nóżki dziecka w taki sposób, by ustawienie bioder zmniejszało ryzyko rozwijania się dolegliwości. Taką metodę postępowania nazywa się szerokim pieluchowaniem.

Rodzaje pieluch ortopedycznych

W sprzedaży dostępne są różne rodzaje pieluch ortopedycznych, które można dopasować do potrzeb dziecka i własnych.

Kiedyś szerokie pieluchowanie wykonywano za pomocą specjalnie założonych pieluch tetrowych. Teraz w sprzedaży można znaleźć wielorazowe pieluchy ortopedyczne, do których stosuje się wymienne wkłady jednorazowe albo pieluszki tetrowe, co znacznie ułatwia ich używanie.

Wielorazowe pieluchy ortopedyczne szyte są z komfortowego w dotyku materiału, który jest przyjemny dla skóry dziecka i zapewnia optymalną przewiewność. Są one także przyjazne dla środowiska.

Czy należy stosować pieluchy ortopedyczne?

Pieluchy ortopedyczne wzbudzają wiele kontrowersji i obecnie uznawane są za tak zwaną starą szkołę leczenia dysplazji stawów biodrowych u niemowląt. Niektórzy lekarze i fizjoterapeuci uważają, że pieluchy tego typu mogą powodować powstawanie dolegliwości układu ruchu dziecka, dlatego nie zalecają ich noszenia.

Szerokie pieluchowanie ma przyczyniać się do nadmiernego pochylenia miednicy do przodu, co prowadzi z kolei do nieprawidłowego rozwoju mięśni przywodzicieli ud. W efekcie może także wywoływać koślawość kolan. Dodatkowo pieluchy korekcyjne ograniczają ruch dziecka, co także może wywoływać nieprawidłowe napięcie mięśniowe.

Aby zapobiegać pogłębianiu się dysplazji stawów biodrowych u dziecka, można stosować inne metody:
- Noszenie dziecka przodem w kierunku rodzica, także z użyciem chust, tak zwane szerokie noszenie,
- Układane dziecka na brzuchu i zaginanie jego nóżek podczas wypoczynku, kąpieli.

W razie wątpliwości dotyczących odpowiedniej metody postępowania przy pojawieniu się dysplazji stawów biodrowych u dziecka rodzice mogą skonsultować się z kilkoma specjalistami.

Nie można zaniedbywać leczenia dysplazji stawów biodrowych w okresie niemowlęcym, ponieważ jego brak może powodować poważne skutki dla układu ruchu dziecka!

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...