Fizjoterapia urologiczna w leczeniu nietrzymania moczu

Nietrzymanie moczu jest jednym z częstych problemów dotykających wielu kobiet i w mniejszym stopniu mężczyzn. Leczenie tej dolegliwości polegać może na stosowaniu różnych metod, wśród których znajduje się fizjoterapia urologiczna. Czym dokładnie jest ten typ terapii? Jakie ma on zastosowanie? Jakie metody fizjoterapeutyczne pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów?

Fizjoterapia urologiczna – co to jest?

Pod pojęciem takim jak fizjoterapia urologiczna albo rehabilitacja urologiczna (uroginekologiczna w przypadku kobiet) znajduje się grupa metod fizjoterapeutycznych, które stosowane są w celu poprawy działania układu moczowego.

Fizjoterapia ta stosowana jest w szczególności u osób z problemem nietrzymania moczu (NTM), inaczej inkontynencji moczowej. Polega ona na mimowolnym popuszczaniu moczu i uznawana za krępującą i wstydliwą dolegliwość.

Najczęściej diagnozowane jest wysiłkowe nietrzymanie moczu, które pojawia się na skutek wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, głównie przy kaszlu, kichaniu, śmianiu się, bieganiu, skakaniu czy podnoszeniu ciężarów. Również nietrzymanie moczu może mieć postać naglącą przy niemożliwym do opanowania parciu wynikającym z nadreaktywnego pęcherza oraz mieszaną, gdy dochodzi zarówno do nietrzymania moczu wysiłkowego, jak i naglącego.

Jaka jest rola fizjoterapii urologicznej w leczeniu nietrzymania moczu?

Główna rola fizjoterapii urologicznej w leczeniu nietrzymania moczu polega na zredukowaniu tego problemu, a w niektórych przypadkach pozwala nawet na jego całkowite wyeliminowanie.

U wielu osób fizjoterapia urologiczna jest uzupełnieniem innych metod leczenia nietrzymania moczu, takich jak leczenie farmakologiczne, operacyjne, stosowane doraźnie wyroby chłonne, do których zaliczane są wkładki urologiczne, majtki chłonne, pieluchomajtki.

Może być ona również stosowana zachowawczo, jako profilaktyka nietrzymania moczu, aby zapobiegać pojawianiu się problemów w późniejszym wieku.

Leczenie nietrzymania moczu z użyciem fizjoterapii urologicznej

Główne metody, jakie wykorzystuje leczenie nietrzymania moczu z użyciem fizjoterapii urologicznej, to:

Ćwiczenia dna miednicy
Jedną z najczęściej stosowanych metod fizjoterapeutycznych są ćwiczenia dna miednicy, określane również jako ćwiczenia mięśni Kegla. Ćwiczenia te odpowiadają za skorygowanie pracy tych mięśni, które wpływają na położenie dna pęcherza moczowego i kontrolują pracę cewki moczowej.

Ćwiczenia dna miednicy polegają na naprzemiennym napinaniu oraz rozluźnianiu mięśni dna miednicy. Pierwsze rezultaty zauważyć można po około 6 tygodniach regularnego treningu.

Terapia manualna
Polega na stosowaniu bodźców mechanicznych przez fizjoterapeutę, by poprawić pracę układu moczowego. Stosowana jest terapia manualna z użyciem technik zewnętrznych i przezpochwowych u kobiet, w tym także poprzez masaż medyczny.

Elektrostymulacja
Wysoką efektywność w nietrzymaniu moczu zapewnia elektrostymulacja mięśni i nerwów, by usprawnić ich pracę.

Stosowane są techniki stymulacji przez odbyt, pochwę lub krocze, wykorzystując do tego celu specjalne urządzenia do przezskórnej stymulacji nerwów (TENS) oraz prądy Nemeca (prądy interferencyjne).

Biofeedback
Te metoda fizjoterapeutyczna wykorzystuje świadome ćwiczenia mięśni poprzez biologiczne sprzężenie zwrotne.

W trakcie stosowania metody biofeedback pacjent wizualizuje skurcze mięśniowe, uwzględniając przy tym ich czas, siłę, szybkość oraz relaks. Stosowany jest wtedy specjalny sprzęt, który gromadzi informacje dotyczące pracy mięśni, co ułatwia ich kontrolowanie.

Aby dobrać odpowiednią metodę leczenia, warto skonsultować się z wykwalifikowanym fizjoterapeutą urologicznym.

Źródła:
Fizjoterapia nietrzymania moczu - nowoczesne metody fizykoterapii: http://www.przeglad-urologiczny.pl/artykul.php?1221.
Metody fizjoterapeutyczne wykorzystywane w leczeniu nietrzymania moczu, Zalewska Anna, Chilińska-Kopko Ewelina, Glińska Karolina, Kicel Katarzyna, Kieżel Emilia, Holistyczny wymiar współczesnej medycyny Tom I, Białystok 2015.

Produkty powiązane

Abena Slip Premium 4...
Refundacja NFZ

Abena Slip Premium 4 pieluchomajtki zapinane na rzepy

62,58 zł

2.98zł / 1 szt.

Wysyłka w 72h
iD Slip Plus pieluchy dla...
Refundacja NFZ

iD Slip Plus pieluchy dla dorosłych zapinane na rzepy XL

40,32 zł

2.88zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h
MoliCare Premium Elastic...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Elastic 10K pieluchomajtki dla osób leżących na...

70,70 zł

5.05zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h
MoliCare Premium Elastic 8K...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Elastic 8K pieluchomajtki na rzepy dla seniora

89,44 zł

3.44zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h

Pieluchomajtki MoliCare Premium Slip Maxi Plus 10K Dla Dorosłych

67,06 zł

4.79zł / 1 szt.

Dostępny produkt z innymi opcjami
Super Seni Plus...
Refundacja NFZ

Super Seni Plus pieluchomajtki dla dorosłych zapinane na rzepy

28,60 zł

2.86zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h
TENA Slip ProSkin Super...
Refundacja NFZ

TENA Slip ProSkin Super pieluchomajtki dla dorosłych

88,50 zł

2.95zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...