- Liczba wyświetleń: 7669
Przemoczenie łóżka może być dużym problemem, ponieważ wilgoć przenika nie tylko do pościeli, lecz też w głąb materaca. Aby zapobiec jego zniszczeniu, stosuje się specjalne wyroby ochronne. Na co warto się zdecydować? Sprawdź przygotowane przez nas porady oraz polecane produkty, jakie sprawdzą się wtedy najlepiej!
Ochrona łóżka przed moczeniem – kiedy warto?
Zawilgocony materac, na przykład od moczu, jest bardzo trudny w czyszczeniu. Wprawdzie z większości modeli można zdjąć zewnętrzny pokrowiec, jednak często nie chroni on przed przenikaniem wilgoci w głąb pianki. Wtedy może ona nie tylko powodować nieprzyjemny zapach, lecz także przyczyniać się do rozwoju niebezpiecznych pleśni, grzybów i bakterii.
Zabezpieczenie łóżka polecane jest przede wszystkim wtedy, gdy korzysta z niego osoba chora, która nie może kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Wtedy stosuje się specjalne indywidualne wyroby chłonne jak pieluchy i pieluchomajtki, jednak nie zawsze mogą one zapewnić 100% ochrony przed przeciekaniem. Ponadto wilgoć może pojawić się także podczas zmiany wyrobów chłonnych.
Ponadto ochrona materaca przyda się wtedy, gdy korzysta z niego małe dziecko. Zastosowanie ochraniacza na materac może wtedy zmniejszyć ryzyko przemoczenia łóżka.
Również specjalne wyroby do ochrony materaca mogą być zastosowane wtedy, gdy chcemy ochronić łóżko przed możliwością zabrudzenia go przez pupila lub po prostu zależy nam na wydłużeniu trwałości materaca.
Jak ochronić łóżko przed przemoczeniem?
Najlepiej zatem zapobiegać takiemu ryzyku, by korzystać z materaca jak najdłużej. Jak zabezpieczyć łóżko przed moczeniem?
Do ochrony łóżka przed przemoczeniem można zastosować kilka różnych wyrobów:
1. Nieprzemakalny pokrowiec na materac – jest to rodzaj pokrowca nakładanego na cały materac, dlatego zabezpiecza go z przodu, boków oraz od spodu. Takie pokrowce są jednak dość drogie w zakupie, dlatego wybierane są rzadko.
2. Ochraniacz na materac – druga opcja to zakupienie wielorazowego ochraniacza na materac, który umieszczany jest na jego górze. Najczęściej z jednej strony jest on wykończony tkaniną dla większego komfortu, na przykład frotte, natomiast z drugiej ma folię lub jest podgumowany. Dostępne są także jednorazowe ochraniacze foliowe. Ochraniacz zwykle przytrzymywany jest na materacu za pomocą umieszczonych w narożnikach gumek. Często określany jest on także jako prześcieradło nieprzemakalne.
3. Podkłady na łóżko – jest to rodzaj nieprzemakalnej maty, która umieszczana jest na łóżku i chroni przed przenikaniem wilgoci w głąb materaca. Podkład może umieszczony na łóżku na stałe lub też może być układany na nim tylko wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba, na przykład przy wymianie wyrobów chłonnych. Dostępny w wariantach jednorazowym i wielorazowym. Tego typu wyroby określane są także jako podkłady higieniczne.
Jakie wyroby ochronne na łóżko wybrać?
Szeroka gama wyrobów ochronnych przeznaczonych do stosowania na łóżko może powodować problemy z ich doborem. Kiedy warto zdecydować się na prześcieradło, a kiedy na podkłady wodoodporne? Jakie podkłady higieniczne na łóżko są najlepsze?
Jakie zabezpieczenie materaca sprawdzi się dla seniora? Osoby starsze mogą korzystać z każdego typu ochrony materaca, czyli z pełnego pokrowca, prześcieradła oraz z podkładów higienicznych.
Co wybrać – podkład czy prześcieradło higieniczne na materac? Prześcieradło zapewnia ochronę na całej powierzchni materaca, a dzięki bocznym gumkom zapobiega jego przesuwaniu się. Podkład jest bardziej narażony na przesuwanie. Polecany jest on do użytku czasowego, u osób unieruchomionych.
Czy lepiej wybrać prześcieradło albo podkład jednorazowy czy wielorazowy? Wyroby jednorazowe takie jak podkłady higieniczne Seni Soft Super Dry 60×90 są łatwiejsze w użyciu i bardziej higieniczne, ponieważ po zużyciu można je po prostu wyrzucić. Zwykle są jednak mniej komfortowe, na przykład szeleszczą, są też bardziej narażone na rozdarcia. Wyroby wielorazowe są tańsze, ponieważ mogą być prane i używane wielokrotnie.
Jaki wyrób zastosować przy częstym moczeniu? Jeżeli osoba korzystająca z materaca często się moczy, w takiej sytuacji warto zdecydować się na podkłady jednorazowe, które można szybko wymieniać nowe bez potrzeby ciągłego prania wyrobów wielorazowych.
Jaki rozmiar prześcieradła lub podkładu higienicznego wybrać? Do wyboru są różne rozmiary prześcieradeł i podkładów. Prześcieradła dobiera się do rozmiarów materaca, na przykład 90 x 200 cm, 140 x 200 cm. Podkłady higieniczne dostępne są w różnych rozmiarach – od 40 x 60 cm do 90 x 170 cm zależnie od producenta.
Produkty powiązane
iD Pants Normal majtki chłonne na nietrzymanie moczu
2.35zł / 1 szt.
MoliCare Premium Elastic 6K pieluchomajtki zapinane na rzepy XL
4.97zł / 1 szt.
Seni krem ochronny z argininą przeciw odparzeniom 200ml
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.