Fraud Blocker
Kobiecy problem z oddawaniem moczu – przyczyny, rodzaje i leczenie nietrzymania moczu u kobiet

Nietrzymanie moczu jest problemem powszechnie występującym u kobiet, natomiast rzadko poruszanym ze względu na jego wstydliwość. Czym dokładnie charakteryzuje się kobiece nietrzymanie moczu? Jak do niego dochodzi? W jaki sposób odbywa się jego leczenie?

Na czym polega nietrzymanie moczu – inkontynencja?

Nietrzymanie moczu, także określane jako inkontynencja lub NTM, jest objawem polegającym na problemach z trzymaniem moczu i jego mimowolnym popuszczaniem.

Szacuje się, nietrzymanie moczu u kobiet występuje u około 10-25% z nich po zakończeniu 30. roku życia. Z kolei po 50. roku życia problem ten dotyka nawet około 33% z nich.

W zależności od stopnia nasilenia kobiecy problem z oddawaniem moczu dzielony jest na trzy główne kategorie:
- I stopień – popuszczanie niewielkich ilości moczu pojawia się sporadycznie podczas wyższego ciśnienia w jamie brzusznej, na przykład w trakcie wysiłku fizycznego.
- II stopień – popuszczanie moczu ma średnie nasilenie i pojawia się podczas codziennych czynności, na przykład podnoszenia przedmiotów, a ilość wypływającego moczu jest większa.
- III stopień – do popuszczania moczu dochodzi cały czas, również podczas odpoczynku.

Nietrzymanie moczu u kobiet – rodzaje

Kobiece nietrzymanie moczu dzielone jest także na różne rodzaje pod względem przyczyn tej dolegliwości. Najczęściej wyróżnia się:

Wysiłkowe nietrzymanie moczu
To najczęściej pojawiające się nietrzymanie moczu u kobiet, które występuje podczas wysiłku powodującego wyższe ciśnienie w jamie brzusznej. Wówczas osłabione mięśnie dna miednicy powodują wypływ moczu z cewki moczowej. Często pojawia się ono w trakcie aktywności sportowej, kaszlenia czy kichania.

Naglące nietrzymanie moczu lub nietrzymanie moczu z parcia
Charakteryzuje się ono nagłą, trudną do opanowania chęcią oddania moczu, która określana jest jako parcie nagłe lub naglące.

Mieszane nietrzymanie moczu
Dochodzi do niego zarówno na skutek wysiłkowego nietrzymania moczu, jak i naglącego nietrzymania moczu.

Nadreaktywność pęcherza moczowego
Jest ona wywołana nadmierną wrażliwością pęcherza moczowego, na przykład na skutek infekcji, cukrzycy, zaburzeń neurologicznych, otyłości, siedzącego trybu życia. W przebiegu tej dolegliwości dochodzi do potrzeby oddania moczu nawet wtedy, gdy w pęcherzu znajduje się jego niewielka ilość.

Nietrzymanie moczu z przepełnienia pęcherza
Wywołane jest ono przeszkodą występującą w pęcherzu, która powoduje jego nadmierne wypełnienie i rozciągnięcie. Wówczas mocz tymczasowo albo stale wypływa z pęcherza.

Pozazwieraczowe nietrzymanie moczu
Występuje ono w przypadku pojawienia się przetoki – otworu, przez który dochodzi do mimowolnego wypływu moczu.

Wieloczynnikowe nietrzymanie moczu
Dochodzi do niego na skutek różnych, splatających się czynników, między innymi przy stosowaniu leków, przy chorobach towarzyszących, na skutek procesów starzeniowych.

Kiedy najczęściej dochodzi do nietrzymania moczu u kobiet?

Nietrzymanie moczu może mieć zróżnicowane powody. Nietrzymanie moczu u kobiet - przyczyny dolegliwości to głównie:

- Ciąża i poród, szczególnie liczne porody,
- Operacje w obrębie miednicy,
- Menopauza,
- Zaawansowany wiek,
- Otyłość i nadwaga,
- Zaparcia,
- Częste infekcje układu moczowego,
- Schorzenia układu oddechowego z częstym kaszlem,
- Schorzenia neurologiczne, przykładowo choroba Parkinsona, stwardnienie rozsiane,
- Cukrzyca,
- Stosowanie używek – kofeiny, tytoniu, alkoholu,
- Wzmożony wysiłek, na przykład podnoszenie ciężarów.

Jak leczy się nietrzymanie moczu u kobiet?

Wstydliwy kobiecy problem z oddawaniem moczu można leczyć na różne sposoby, zarówno koncentrując się na objawach, jak i przyczynach tej dolegliwości. Najczęściej w nietrzymaniu moczu u kobiet stosuje się poniższe metody:

Ćwiczenia mięśni dna miednicy
Polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni Kegla – mięśni dna miednicy. Systematycznie prowadzone pozwalają na ich wzmocnienie i zredukowanie problemu wysiłkowego nietrzymania moczu. Do ćwiczenia można także wykorzystać akcesoria, na przykład stożki dopochwowe.

Leczenie farmakologiczne
Nietrzymanie moczu u kobiet można również leczyć z wykorzystaniem odpowiednich farmaceutyków, na przykład preparatów napinających mięśnie cewki moczowej, takich jak duloksetyna, preparatów zawierających estrogeny, preparatów przeciwmuskarynowych, czyli blokerów nerwowo-mięśniowych. Preparaty dobierane są indywidualnie zależnie od rodzaju i nasilenia problemu.

Leczenie operacyjne
Nietrzymanie moczu można również leczyć z użyciem zabiegów, między innymi poprzez zakładanie taśm podcewkowych, wszczepienie sztucznego zwieracza cewki moczowej, iniekcje z botoksem, z materiałami uszczelniającymi.

Zmiana stylu życia
Również nietrzymanie moczu u kobiet może być zredukowane przez zmiany w stylu życia. Zaleca się zmniejszenie masy ciała, ograniczenie lub rzucenie palenia, kofeiny i alkoholu, ostrych przypraw, produktów sprzyjających zaparciom.

Wyroby chłonne jako wsparcie w codziennym życiu z nietrzymaniem moczu

W przypadku kobiecego nietrzymania moczu istnieją specjalne wyroby chłonne, takie jak pieluchomajtki, majtki chłonne, czy wkładki urologiczne, które pomagają w codziennym życiu, radząc sobie z tym problemem. Dzięki ich zastosowaniu możliwe jest utrzymanie komfortu i pewności siebie, nawet w sytuacjach wymagających większego wysiłku fizycznego lub podczas długotrwałych aktywności.

Wybór odpowiedniego rodzaju wyrobu chłonnego zależy od indywidualnych potrzeb i nasilenia nietrzymania moczu. Dostępne na rynku produkty różnią się pojemnością, rozmiarem, poziomem chłonności, a także wygodą noszenia. Ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem lub specjalistą w dziedzinie urologii, który pomoże dobrać najodpowiedniejsze wyroby chłonne dla danej osoby.

Dzięki zastosowaniu wyrobów chłonnych, kobiety z nietrzymaniem moczu mogą w większym stopniu cieszyć się aktywnym stylem życia, zachowując pełną kontrolę nad swoją codziennością i unikając potencjalnych sytuacji niekomfortowych.

Produkty powiązane

Seni Lady Pants bielizna...
Refundacja NFZ

Seni Lady Pants bielizna chłonna w kolorze brzoskwiniowym

25,30 zł

2.53zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...