- Liczba wyświetleń: 207
Nietrzymanie moczu u osób z niepełnosprawnościami może być dużym problemem, który wpływa zarówno na ich zdrowie fizyczne, jak i na komfort psychiczny. Istnieje jednak wiele rozwiązań, które mogą pomóc w poprawie ich jakości życia. Jakie z nich warto zastosować? Doradzamy!
1. Wyroby chłonne na nietrzymanie moczu
Inkontynencja moczu, czyli inaczej nietrzymanie moczu jest wstydliwą i przykrą dolegliwością, w której dochodzi do mimowolnego wypływu moczu z cewki moczowej. Aby zminimalizować dyskomfort towarzyszący tej dolegliwości, warto stosować wyroby chłonne.
Pieluchomajtki, wkładki urologiczne i majtki chłonne są powszechnie używane przez osoby z nietrzymaniem moczu. Takie wyroby chłonne wyposażone są we wkłady, które zatrzymują wilgoć i neutralizują nieprzyjemne zapachy, by poprawić codzienny komfort. Produkty te są dostępne w różnych rozmiarach i poziomach chłonności, co pozwala dostosować je do indywidualnych potrzeb, aby uzyskać maksymalny komfort.
Dodatkowo u osób z niepełnosprawnościami, które mają nietrzymanie moczu, rekomenduje się produkty takie jak podkłady higieniczne na łóżka lub wózki inwalidzkie, ponieważ mogą one pomóc w ochronie materacy, siedzisk i innych powierzchni przed przemoczeniem.
2. Cewniki i worki na mocz
Cewnikowanie może być niezbędne w przypadkach, gdy nietrzymanie moczu jest poważne, a zastosowanie innych metod nie jest możliwe, na przykład u osób z dużymi trudnościami z poruszaniem się i unieruchomionych. Mocz odprowadzany jest przez cewnik do worka na mocz.
Stosowane mogą być różne rodzaje cewników:
• Cewniki zewnętrzne – umieszczane na zewnątrz narządów, co zmniejsza ryzyko infekcji, przy czym mogą one powodować przecieki w przypadku pacjentów o większej ruchomości. Stosowane głównie u mężczyzn.
• Cewniki wewnętrzne – wprowadzane do pęcherza moczowego przez cewkę moczową, co zapewnia większą szczelność, ale może nasilać infekcje. Cewniki te dobrze sprawdzają się u osób aktywnych.
• Cewniki nadłonowe – umieszczane bezpośrednio w pęcherzu przez nakłucie powłok brzusznych w trakcie zabiegu określanego jako cystostomia nadłonowa. Używane wtedy, gdy pojawiają się problemy z naturalnym odprowadzaniem moczu.
3. Ćwiczenia mięśni dna miednicy (mięśni Kegla)
Regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie dna miednicy mogą pomóc w kontroli oddawania moczu, dlatego mogą one zredukować nietrzymanie moczu. Osoby z niepełnosprawnościami, które są w stanie wykonywać te ćwiczenia, mogą z czasem zauważyć dużą poprawę w swojej codziennej jakości życia.
Ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym zaciskaniu i rozluźnianiu tych mięśni. W efekcie dochodzi do ich wzmocnienia i poprawy kontroli nad pęcherzem i cewką moczową.
W przypadku osób z trudnościami w wykonywaniu ćwiczeń, warto skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym, który specjalizuje się w układzie moczowym i płciowym. Specjalista ten może zaproponować optymalne metody rehabilitacji dopasowane do potrzeb pacjenta.
4. Leki na nietrzymanie moczu
W przypadku nietrzymania moczu stosować można również określone leki, takie jak leki antycholinergiczne czy alfa-adrenomimetyki. Leki te działają na mięśnie pęcherza, zmniejszając jego nadaktywność.
W celu zastosowania leków na nietrzymanie moczu należy skonsultować się z lekarzem urologiem lub neurologiem w celu dobrania odpowiedniego leczenia farmakologicznego.
5. Stymulacja nerwów
Dobre rezultaty w przypadku nietrzymania moczu może dać stymulacja nerwowa, na przykład stymulacja nerwu krzyżowego, także określana jako neuromodulacja nerwów krzyżowych, w skrócie SNS od angielskiego sacral nerve stimulation.
Ta metoda może być stosowana u osób z poważnym nietrzymaniem moczu, gdzie inne metody okazały się nieskuteczne. Zalecana jest ona szczególnie w przypadku naglącego nietrzymania moczu albo hipotonii pęcherza moczowego.
6. Zmiana diety i stylu życia
Dobre rezultaty u osób z inkontynencją, może przynieść zmiana diety. Polecane jest wtedy unikanie pokarmów, które mogą drażnić pęcherz, takich jak kofeina, alkohol, ostre przyprawy, oraz utrzymanie odpowiedniego nawodnienia.
Dodatkowo dieta może pomóc w utracie nadmiernej masy ciała. Warto pamiętać o tym, że redukcja wagi może zmniejszyć nacisk na pęcherz i przez to zredukować ryzyko nietrzymania moczu.
Pomóc mogą również techniki relaksacyjne, które zmniejszają stres związany z nietrzymaniem moczu oraz redukują napięcie mięśni w okolicy miednicy.
Warto zatem pamiętać o tym, że u osób z niepełnosprawnościami dopasowanie odpowiedniego rozwiązania zależy od rodzaju niepełnosprawności, ogólnego stanu zdrowia i preferencji danej osoby. W razie potrzeby zaleca się konsultację z lekarzem w celu dobrania optymalnych metod leczenia.
Produkty powiązane
ABENA Abri-Form Premium 1 pieluchomajtki dla seniora
2.28zł / 1 szt.
Abena Pants Premium 2 majtki chłonne dla dorosłych wciągane
3.40zł / 1 szt.
Abena Pants Premium 3 elastyczne majtki chłonne dla seniorów
4.13zł / 1 szt.
Dailee Pant Premium Normal majtki chłonne dla dorosłych
2.19zł / 1 szt.
Dailee Pant Premium Plus majtki chłonne wciągane dla seniora
2.98zł / 1 szt.
Flufsan Baby Pants 6 Extra Large Gespar majtki chłonne dla...
1.65zł / 1 szt.
iD Intime For Men Level 4 majtki chłonne dla mężczyzn
3.53zł / 1 szt.
iD Pants Plus majtki chłonne dla dorosłych wciągane XS
2.13zł / 1 szt.
iD Pants Super majtki chłonne wciągane dla seniora
2.78zł / 1 szt.
MoliCare Pants 6K majtki chłonne dla seniora wciągane
3.44zł / 1 szt.
MoliCare Premium Elastic 10K pieluchomajtki dla osób leżących na...
5.06zł / 1 szt.
Seni Kids Junior Extra pielchomajtki dla dzieci 15-30 kg
1.34zł / 1 szt.
Seni Man Pants majtki chłonne męskie bielizna chłonna dla mężczyzn
2.70zł / 1 szt.
TENA Men Pants Plus Blue majtki chłonne męskie niebieskie
3.02zł / 1 szt.
TENA Pants Normal ProSkin majtki chłonne wciągane
2.81zł / 1 szt.
TENA Slip ProSkin Super pieluchomajtki dla dorosłych
2.95zł / 1 szt.
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.