Fraud Blocker
Uczulenie na pieluchy: przyczyny, objawy i leczenie

Objawy uczulenia na pieluszki mogą pojawić się u każdego dziecka. Warto więc wiedzieć, jak je rozpoznać i jak je wyleczyć. Sprawdź najważniejsze informacje o alergii na pampersy!

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki

Jak powstaje uczulenie na pieluszki?

Do uczulenia na pampersy dochodzi na skutek kontaktu skóry dziecka z substancjami znajdującymi się w materiale pieluszek. Uczulenie na pieluchy najczęściej pojawia się w przypadku pieluszek jednorazowych, które są bardzo wygodne dla rodziców, jednak z drugiej strony wykonane są z materiałów, które mogą powodować alergie.

Jednorazowe pieluszki powstają z tworzyw sztucznych, a także mogą zawierać potencjalnie uczulające składniki jak lateks, substancje zapachowe, chlor pozostały po bieleniu materiału. To właśnie te związki uczulają najczęściej.

Jakie pampersy dla noworodka i niemowlęcia będą najlepsze? Rodzaje i rozmiary.

Rodzice często mylą objawy jak potówki, krostki pojawiające się na skutek podrażnienia mechanicznego z objawami uczuleniowymi. Jak rozpoznać uczulenie na pampersy?

Objawy uczulenia na pieluchy:
- wysypka na skórze w postaci małych, czerwonych krostek
- zaczerwienienie skóry w tym obszarze, w którym styka się ona z pieluszką
- większa płaczliwość dziecka, szczególnie przy zmianie pampersa, co wynika ze swędzenia i bólu podrażnionej skóry
- nasilenie stanu zapalnego po założeniu pieluszki

Uczulenie na pampersy – jak je wyleczyć?

Gdy u dziecka doszło do reakcji uczuleniowej na pampersy, należy przede wszystkim zrezygnować z obecnie stosownych wyrobów chłonnych i zdecydować się na inne, które nie będą powodowały uczuleń.

Podrażnione miejsca należy smarować z użyciem kremów na odparzenia. Dodatkowo ważne jest systematyczne wietrzenie skóry. Należy jednocześnie uważać z jednorazowymi chusteczkami do przemywania, ponieważ one również mogą zawierać uczulające składniki.

Stosowanie się do powyższych zaleceń pozwala na zredukowanie nieprzyjemnych dla dziecka objawów i poprawę jego samopoczucia. Jeżeli jednak poprawa nie następuje, konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem, który będzie mógł zalecić odpowiednie środki, także na receptę.

Pampersy, podkłady higieniczne, podpaski, mokre chusteczki – gdzie je wyrzucać?

Jak wybrać pieluchy, które nie uczulają?

Jeżeli u dziecka pojawiło się uczulenie na pieluchy, w takim przypadku konieczne jest przejście na nowe, które nie będą powodowały reakcji alergicznej. Co wybrać?

Wśród pieluszek jednorazowych warto zwrócić uwagę na te ekologiczne i biodegradowalne, które najczęściej nie zawierają w sobie szkodliwych substancji o działaniu uczulającym. Tego typu pieluszki są droższe od standardowych, jednak zapewniają większy komfort dla dziecka i są przyjazne dla środowiska.

Można także zdecydować się na pieluszki wielorazowe. Obecnie przeżywają one swój renesans i w sprzedaży można znaleźć wiele pieluszek wyróżniających się nie tylko przyjaznym składem, ale także wygodą użytkowania. Najczęściej wybierane są pieluszki z bawełny organicznej oraz pieluszki bambusowe.

Gdy zatem u dziecka pojawiają się objawy uczulenia na pieluszki, warto poszukać nowych produktów chłonnych – jednorazowych albo wielorazowych. Duże znaczenie ma także leczenie – do tego celu najlepiej zdecydować się na kremy i maści na odparzenia, które mają działanie łagodzące i wspomagają regenerację skóry.

 

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...