Fraud Blocker
Przepuklina okołostomijna: leczenie przez pas brzuszny przepuklinowy

Do powstania przepukliny okołostomijnej dochodzi w okolicy wyłonionej stomii. Może ona również towarzyszyć ranie po operacji. Jedną z metod leczenia przepukliny brzusznej u stomików są odpowiednie pasy stomijne.

Czym jest przepuklina okołostomijna?

Na skutek operacji wyłonienia stomii na brzuchu dochodzi do osłabienia mięśni brzucha. Ciśnienie w jamie brzusznej naciska wtedy na jelita i powoduje wypychanie ich na zewnątrz. Taka dolegliwość może pojawić się po operacji lub dopiero po latach.

Przepuklina okołostomijna ma postać uwypuklenia powstałego przy stomii. Może powodować ból, zmniejszać szczelność stomii i wywoływać zmiany skórne na skutek podciekania.

Pojawieniu się przepukliny okołostomijnej sprzyjają:
- zaawansowany wiek pacjenta
- otyłość i nadwaga
- zaparcia
- palenie papierosów
- przewlekły kaszel
- stosownie sterydów
- niewłaściwe wykonanie stomii
- powikłania po operacji wyłonienia stomii

Przeczytaj również: Czym jest urostomia?

Leczenie okołostomijnej przepukliny brzusznej

W przypadku pojawienia się niedrożności na skutek uwięźnięcia lub zadzierzgnięcia jelit konieczne jest wykonanie operacji. Stosuje się wtedy specjalne siatki, które wzmacniają powłoki brzuszne.

Gdy przepuklina okołostomijna nie powoduje dolegliwości, wdraża się leczenie zachowawcze:
- ograniczenie aktywności fizycznej
- diety redukcyjne, by obniżyć masę ciała
- regulacja wypróżnień
- stosowanie pasa brzusznego dla stomików

Stosowanie pasów brzusznych w przepuklinie okołostomijnej

Pas brzuszny jest rodzajem opaski uciskowej, która wykorzystywana jest po różnych operacjach prowadzonych na brzuchu oraz przy przepuklinach. Ma na celu podtrzymywanie powłok brzusznych.

Do produkcji pasów stosowane są elastyczne dzianiny w połączeniu z laminatem. Różne rozmiary pozwalają na dobór pasa do sylwetki.

Jak dobrać pas brzuszny dla osoby ze stomią? Pas po operacji brzucha jak długo nosić?

W przypadku przepukliny u stomików w pasie można wyciąć otwór na poziomie stomii. Materiał, z którego wykonany jest pas, nie strzępi się po wycięciu. Pas pozwala także zasłonić worek stomijny.

Korzyści noszenia pasa brzusznego przepuklinowego:
- podtrzymuje powłoki brzuszne, zapobiegając rozchodzeniu się rany po operacji
- redukuje pooperacyjne dolegliwości bólowe
- zmniejsza ryzyko uwięźnięcia przepukliny
- pomaga w wykonywaniu ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha
- ogranicza wypadanie stomii przez jej podtrzymywanie
- podtrzymuje przylepiec worka lub płytki stomijnej

Uwaga! Pas przepuklinowy nie może być używany w przypadku uwięźnięcia przepukliny, wodobrzusza, obrzęku stomii i jej martwicy i bezpośrednio po operacji. Przeciwwskazaniem jest także ostra niewydolność oddechowa.

Jak wybrać odpowiedni pas przepuklinowy?

W przypadku stomików ważna jest wiedza, jak dobrać pas przepuklinowy stomijny, aby uzyskać właściwy poziom komfortu i podtrzymania.

Pas przepuklinowy dobiera się do:
- długości tułowia
- obwodu brzucha
- indywidualnych potrzeb pacjenta

Należy pobrać wymiary i porównać je z tabelą producenta pasów. Wymiary powinny być pobrane w pozycji leżącej.

Aby wykonać otwór w pasie, należy nałożyć go na brzuch, a następnie zaznaczyć na nim kropką środek otworu stomii. Następnie otwór należy dociąć tak, aby odpowiadał on rozmiarowi płytki stomijnej minus 1,5 cm, a w przypadku worka stomijnego dopasować go do średnicy przylepca.

Jak długo nosić pas brzuszny przepuklinowy?

Pas przepuklinowy w przepuklinie okołostomijnej powinien być noszony w ciągu dnia – poza okresami odpoczynku i snu. Pas może być założony na ciało albo na bieliznę. Noszenie pasa na bieliznę polecane jest w okresie letnim.

Brzuszny pas pooperacyjny jak długo nosić? Zaleca się noszenie pasa przepuklinowego przez okres 3-6 miesięcy w zależności od indywidualnych potrzeb.

Refundacja pasa przepuklinowego u stomików

Istnieje możliwość skorzystania z refundacji przy zakupie pasa przepuklinowego. Gdy pacjent z przepukliną nie może być operowany albo oczekuje na przeprowadzenie operacji, przysługuje mu refundacja NFZ w wysokości 70%. Realizacja refundacji na wyroby stomijne.

Aby uzyskać refundację, należy zgłosić się do lekarza chirurga w celu otrzymania zlecenia. Z refundacji można skorzystać jeden raz w roku. Sprawdź zasady wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne – poradnik dla lekarzy I pielęgniarek

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...