1. Komu przysługuje refundacja NFZ na wyroby chłonne?

Refundacja NFZ obejmuje wyroby chłonne takie jak pieluchomajtki, majtki chłonne, podkłady higieniczne, pieluchy anatomiczne, czy wkładki urologiczne. Przeznaczona jest dla osób zmagających się z nietrzymaniem moczu i/lub kału, której przyczyna leży w różnych schorzeniach lub chorobach. Do grupy kwalifikujących się do refundacji należą pacjenci z:

• Chorobami onkologicznymi,
• Przewlekłymi problemami neurologicznymi,
• Wrodzonymi wadami,
• Zaburzeniami funkcji zwieraczy,
• Problemami związanymi z pęcherzem neurogennym,
• Niepełnosprawnością intelektualną.

2. Jak otrzymać zlecenie na wyroby chłonne?

Aby uzyskać refundowane przez NFZ wyroby chłonne, niezbędne jest posiadanie e-zlecenia. Osoba uprawniona do wystawienia takiego zlecenia to lekarz z odpowiednią specjalizacją. Do grupy specjalistów, którzy mogą wystawić e-zlecenie na wyroby chłonne, należą m.in. lekarze rodzinni, pediatrzy czy urolodzy.

Od 1 października 2023 roku lekarze są zobowiązani wystawić receptę w formie e-zlecenia.

3. Ile sztuk wyrobów chłonnych mogę wykupić w ramach refundacji NFZ?

W ramach e-zlecenia na wyroby chłonne, pacjenci mają możliwość dobierania produktów według własnych potrzeb, jednak muszą przy tym uwzględniać ustalony limit ilościowy. Standardowo limit ten wynosi do 90 sztuk miesięcznie. Istnieje jednak wyjątek dla pacjentów posiadających orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności – dla tej grupy limit ilościowy może być zwiększony.

Ostateczna liczba sztuk wyrobów chłonnych, które pacjent może otrzymać w ramach zlecenia, jest ustalana przez lekarza wystawiającego zlecenie. To lekarz, bazując na ocenie stanu zdrowia i potrzeb pacjenta, decyduje o adekwatnej ilości produktów.

4. Ile wynosi refundacja na sztukę?

80% refundacji NFZ dla osób dorosłych

1. Limit finansowania 2,30 zł za sztukę minimalna chłonność 1.400 g w przypadku majtek chłonnych, 2.500 g w przypadku pieluchomajtek:

Wysokość refundacji: 80% do limitu czyli 1,84 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 20% do limitu czyli 0,46 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

2. Limit finansowania 1,70 zł za sztukę minimalna chłonność 1.000 g w przypadku majtek chłonnych, 1.400 g w przypadku pieluch anatomicznych i pieluchomajtek:

Wysokość refundacji: 80% do limitu czyli 1,36 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 20% do limitu czyli 0,34 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

3. Limit finansowania 1,00 zł za sztukę minimalna chłonność 350 g:

Wysokość refundacji: 80% do limitu czyli 0,80 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 20% do limitu czyli 0,20 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

90% refundacji NFZ dla dzieci do 18 roku życia

1. Limit finansowania 2,30 zł za sztukę minimalna chłonność 1.400 g w przypadku majtek chłonnych, 2.500 g w przypadku pieluchomajtek:

Wysokość refundacji: 90% do limitu czyli 2,07 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 10% do limitu czyli 0,23 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

2. Limit finansowania 1,70 zł za sztukę minimalna chłonność 1.000 g w przypadku majtek chłonnych, 1.400 g w przypadku pieluch anatomicznych i pieluchomajtek:

Wysokość refundacji: 90% do limitu czyli 1,53 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 10% do limitu czyli 0,17 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

3. Limit finansowania 1,00 zł za sztukę minimalna chłonność 350 g:

Wysokość refundacji: 90% do limitu czyli 0,90 zł/szt.
Wysokość udziału własnego w limicie finansowania: 10% do limitu czyli 0,10 zł/szt. (wszystko co powyżej limitu dopłaca pacjent)

O szczegółach refundacji NFZ od 1 stycznia 2024 roku przeczytasz tutaj: Zmiany w refundacji NFZ na pieluchomajtki od 1 stycznia 2024 roku

5. Zwrot kosztów związanych z zakupem wyrobów chłonnych

Osoby niepełnosprawne, które korzystają z wyrobów chłonnych i ponoszą związane z tym koszty, mają możliwość ubiegania się o ich zwrot. Procedura zwrotu kosztów odbywa się poprzez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie (PCPR) lub Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej (MOPS). Oba te podmioty dysponują środkami pochodzącymi z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), które są przeznaczone właśnie na takie zwroty.

Kluczowym warunkiem do ubiegania się o zwrot kosztów jest posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności. Niezależnie od stopnia niepełnosprawności, każda osoba z takim orzeczeniem może złożyć wniosek o zwrot poniesionych kosztów. Proces ten dotyczy sytuacji, w których pacjent już zapłacił za wyroby chłonne, a więc wniosek dotyczy zwrotu kosztów już poniesionych.

Warto zaznaczyć, że każda instytucja może posiadać swoje szczegółowe procedury dotyczące składania wniosków, dlatego zaleca się kontakt z lokalnym PCPR-em lub MOPS-em w celu uzyskania dokładnych informacji i wytycznych.

Produkty powiązane

MoliCare Premium Elastic 6K...
Refundacja NFZ

MoliCare Premium Elastic 6K pieluchomajtki zapinane na rzepy

87,00 zł

2.90zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h
Seni Optima Quatro...
Refundacja NFZ

Seni Optima Quatro pieluchomajtki dla dorosłych z pasem biodrowym

37,20 zł

3.72zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...