Nagły zwrot w sprawie zleceń na wyroby medyczne. Druk nie będzie potrzebny? - informacje dla lekarzy

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 czerwca 2022 r. aby odebrać w sklepie medycznym pieluchomajtki lub inne refundowane wyroby medyczne, pacjent będzie musiał posiadać zlecenie w wersji drukowanej (pisaliśmy o tym w artykule: Od 1 czerwca 2022 wracają papierowe zlecenia na wyroby medyczne), jednak komunikat został usunięty. Dnia 31.05.2022 Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował o zmianach w rozporządzeniu.

Informacja o tym, że wracamy do wersji papierowej zleceń wywołała zakłopotanie w środowisku lekarskim oraz aptekarskim. W czasie pandemii zlecenia można realizować jedynie podając numer zlecenia i PESEL. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone w celu zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się zakażenia COVID-19, jest wygodne i otrzymało pozytywne recenzje od pacjentów, lekarzy i farmaceutów.

Komunikat usunięty, zmian nie będzie?

Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 27 maja 2022 r. w sprawie ustanowienia niektórych ograniczeń, nakazów i zakazów w odpowiedzi na wybuch epidemii data 1 czerwca zostaje wydłużona przynajmniej do 31 sierpnia 2022 roku - poinformował Departament Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

–  Wszystkich, którzy obawiają się obowiązku powrotu do papierowych zleceń na wyroby medyczne uspokajam. Po rozmowie z Ministerstwem Zdrowia mogę przekazać, że czas bez papieru zostanie wydłużony na kolejne miesiące a w tym czasie do Sejmu trafi ustawa wdrażająca system zleceń elektronicznychnapisał na Twitterze Tomasz Zieliński, wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego.

Jak zrealizować zlecenie w wersji papierowej od 31 sierpnia 2022?

Od 31 sierpnia konieczne będzie wydrukowanie zlecenia na pieluchomajtki i inne zaopatrzenia w wyroby medyczne. O tym jak wygląda procedura wystawienia zlecenia przez lekarza w wersji papierowej pisaliśmy w artykule: Od 1 czerwca 2022 zlecenia na wyroby medyczne znów tylko w wersji papierowej – informacje dla lekarzy

Do Sejmu trafi ustawa wdrażająca system zleceń elektronicznych

Tomasz Zieliński napisał: "Do Sejmu trafi ustawa wdrażająca system zleceń elektronicznych", co daje nam nadzieję, że do wersji papierowej nie wrócimy już nigdy. Pytanie brzmi, czy te działania mają szansę pójść o krok dalej i czy jest szansa  na rezygnację z wydruków potwierdzających realizację zleceń i odbiór wyrobów przez pacjenta.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...