Fraud Blocker
Realizacja zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne jednak dalej w wersji elektronicznej?

Narodowy Fundusz Zdrowia tydzień temu poinformował, że od 1 czerwca 2022r. wracają papierowe zlecenia na wyroby medyczne. Oznaczało to, że pacjenci, aby odebrać w sklepie medycznym refundowane wyroby medyczne, musieli posiadać zlecenia w wersji drukowanej. Jak się jednak okazało, NFZ wycofuje się z tego komunikatu. Co się stało?

25 maja NFZ za pośrednictwem swojej strony internetowej podał do wiadomości publicznej informację, że realizacja zlecenia na wyroby medyczne będzie możliwa jedynie na podstawie przedstawionego oryginalnego zlecenia (pisaliśmy o tym tutaj: Od 1 czerwca 2022 wracają papierowe zlecenia na wyroby medyczne). Niecały tydzień później, bo w poniedziałek 31 maja, na oficjalnej stronie Narodowego Funduszu Zdrowia komunikatu o powrocie zleceń papierowych już nie znajdziemy, przeczytamy za to o rozporządzeniu, dzięki któremu „możliwość wystawiania zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności została wydłużona do dnia 31 sierpnia 2022r.”

Wydłużenie obowiązywania zleceń elektronicznych o kolejny miesiąc?

Przypominamy, że wcześniejsze umożliwienie do 30 kwietnia 2022r. realizacji zleceń na zaopatrzenie w wyroby medyczne w wersji elektronicznej wynikało z rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 marca 2022r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Datę tę wydłużono do 30 maja 2022 r. za sprawą kolejnego rozporządzenia, które opublikowano 27 kwietnia 2022r.

Miesiąc później, bo 27 maja 2022r. opublikowane zostało jeszcze jedno rozporządzenie wydłużające obowiązywanie zleceń elektronicznych, które możemy uznać za sprostowanie wcześniejszego komunikatu dotyczącego powrotu papierowych wersji zleceń. Tym razem wydłużono termin do 31 sierpnia. Czy to oznacza, że od września temat powróci jak bumerang i znów będziemy debatować o tym, co ze zleceniami elektronicznymi?

Ustawa wdrażająca system zleceń elektronicznych

Jak poinformował na swoim Twitterze Tomasz Zieliński - wiceprezes Porozumienia Zielonogórskiego:  „Wszystkich, którzy obawiają się obowiązku powrotu do papierowych zleceń na wyroby medyczne uspokajam. Po rozmowie z Ministerstwem Zdrowia mogę przekazać, że czas bez papieru zostanie wydłużony na kolejne miesiące a w tym czasie do Sejmu trafi ustawa wdrażająca system zleceń elektronicznych” Zgodnie z podaną informacją, ustawa regulująca system zleceń elektronicznych jest coraz bardziej możliwa. Pozostanie przy zleceniach elektronicznych byłoby niewątpliwym ułatwieniem dla pacjentów, których głosy w sieci były jednoznaczne – zlecenia papierowe powinny zostać zapomniane.

Podsumowując, pacjenci, którzy zaopatrują się w wyroby medyczne, w dalszym ciągu potrzebować będą od lekarza jedynie 13 cyfrowego numeru zlecenia elektronicznego.

Produkty powiązane

Super Seni pieluchomajtki...
Refundacja NFZ

Super Seni pieluchomajtki na rzepy dla seniora

26,00 zł

2.60zł / 1 szt.

Dostępność:

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...