Fraud Blocker
Co na ropiejącą ranę? Oczyszczanie i opatrunki na rany sączące

Każda rana wymaga właściwego opatrzenia. Wtedy, gdy z wycieka z niej ropa, konieczne jest jej dokładne oczyszczenie i zastosowanie właściwych opatrunków. Jak opatruje się rany ropne?

Postępowanie z sączącymi się ranami ropnymi

Powierzchowne rany nie są tak trudne w leczeniu jak rany głębsze, sączące. Rany, z których pojawia się ropna wydzielina, mogą być ranami kłutymi, tłuczonymi, szarpanymi czy ciętymi. Także ropny wysięk może być efektem powstania odleżyn, stopy cukrzycowej.

Ropa jest gęstym, lepkim płynem, który powstaje w miejscu uszkodzenia naskórka, najczęściej na skutek infekcji bakteryjnej. Składa się ona z wysięku (płynu powstającego na skutek zapaleń), bakterii, obumarłych tkanek, krwinek.

Rany ropiejące, ropne są trudne leczeniu ze względu na ich sączenie. Stąd też muszą być one właściwie opatrywane, aby zapewnić pacjentowi odpowiedni komfort, a także sprzyjać regeneracji tkanek.

Zatem, co na ropiejącą ranę będzie najlepsze? Jak opatrzyć ją krok po kroku, aby mogła goić się prawidłowo?

Polecany produkt Cerasept+ w 2 pojemnościach

- 100 ml - przejdź do produktu

- 500 ml - przejdź do produktu

Opatrunki na rany ropiejące – co wybrać?

W przypadku ran sączących się, ropnych, zwykły opatrunek to za mało. Gdy płynów wydostających się z rany jest dużo, wtedy natychmiast je wchłonie, a tym samym konieczne będzie jego szybkie wymienienie. Zbyt częsta wymiana opatrunków sprzyja zakażeniom rany i dodatkowo spowalnia jej gojenie przez utrudnienie ziarnowania. Może dojść wtedy także do maceracji – uszkodzenia zdrowej tkanki skórnej wokół rany.

Wobec tego opatrunki na rany sączące mają inną konstrukcję, aby wspomagać gojenie się takich zmian.

Dobry opatrunek na rany ropiejące:

  • skutecznie wchłania nadmiar wysięku
  • styka się z łożyskiem rany
  • nie powoduje wysuszenia rany
  • zapobiega maceracji naskórka

Te wymagania spełniają opatrunki hydrokoloidowe, hydrowłókniste, do których produkcji stosuje się specjalne hydrokoloidy. Podczas kontaktu z raną dochodzi do wytwarzania się żelu, który wypełnia ją i wspomaga produkcję nowych tkanek. Opatrunki tego typu mogą zatem wchłaniać nadmiar wysięku, utrzymują właściwą wilgotność rany, a dzięki temu sprzyjają szybszemu gojeniu się zmian. Dodatkowo skutecznie chronią przed przedostawaniem się zanieczyszczeń oraz bakterii.

Opatrzenie ropnej rany – krok po kroku

1. Oczyszczenie rany
Przed nałożeniem opatrunku każda rana powinna zostać właściwie oczyszczona. Przy niewielkich skaleczeniach wystarczy jej opłukanie. Większe, sączące się rany wymagają innego postępowania. Jak oczyscic rane z ropy?

W celu oczyszczenia rany ropiejącej należy na początku przepłukać ją solą fizjologiczną, ewentualnie wodą. Następnie nakłada się na nią preparaty o działaniu dezynfekującym, które likwidują chorobotwórcze bakterie, jakie mogłyby spowodować infekcję rany. Podczas płukania z rany usuwa się wydzielinę ropną, jednak należy pamiętać o tym, że ran nie powinno się oczyszczać za intensywnie, ponieważ można uszkodzić tkanki.

Do oczyszczania ran nie należy stosować preparatów z alkoholem i z jodyną. Powodują one nadmierne wysuszenie rany i utrudniają jej gojenie.

2. Założenie opatrunku
Gdy rana została już odpowiednio oczyszczona, wtedy można nałożyć na nią opatrunek. W przypadku ran ropnych polecane są hydrokoloidowe, hydrowłókniste opatrunki na rany sączące. Dzięki nim rana może lepiej się goić, a przez to cały proces powrotu do zdrowia przebiega szybciej.

Opatrunek zakłada się zgodnie z instrukcją producenta. Najwygodniejsze w stosowaniu są opatrunki samoprzylepne. Wystarczy tylko przyłożyć je do rany. Dostępne są również opatrunki bez kleju, które zabezpiecza się opatrunkami wierzchnimi.

3. Wymiana opatrunku
Opatrunki na ranach ropnych należy systematycznie wymieniać. Zwykle nowy opatrunek zakłada się po 3-5 dniach. Także konieczne jest to, gdy opatrunek zaczyna się odklejać i nie zapewnia już właściwej ochrony dla rany.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...