Fraud Blocker
Leukocyturia – co oznaczają leukocyty w moczu?

Leukocyty, czyli krwinki białe występują w moczu fizjologicznie. Gdy przekroczą określoną normę, dochodzi do tzw. leukocyturii. Co oznaczają leukocyty w moczu?

Czym jest leukocyturia?

Leukocyturia to podwyższona liczba leukocytów w moczu. Stan ten towarzyszy różnym schorzeniom, między innymi układu moczowego, rodnego oraz innych narządów zlokalizowanych w jamie brzusznej.

Żeby ocenić, na jakim poziomie znajdują się leukocyty w moczu, wykonuje się badanie moczu. W przypadku podwyższonego wyniku zalecana jest konsultacja lekarska, by ustalić przyczynę dolegliwości i rozpocząć leczenie.

Norma leukocytów w moczu

Leukocyty, czyli białe krwinki są stale wydalane razem z moczem. Gdy jednak ich liczba przekroczy 3-5 mln (zależnie od laboratorium), w takim przypadku diagnozowana jest leukocyturia.

Jak wykrywa się leukocyty w moczu?

Badanie kontrolujące białe krwinki w moczu może być wykonane w każdym laboratorium analitycznym na podstawie próbki moczu. Leukocyty w osadzie moczu ocenia się pod mikroskopem.

Dostępne są również gotowe testy do wykonania badania w warunkach domowych, które pozwalają na oznaczenie podstawowych parametrów moczu.

Objawy leukocyturii

Leukocyturia może powodować określone objawy, które związane są z jej przyczynami. W takiej sytuacji warto udać się do lekarza i wykonać badania diagnostyczne.

Wysokiemu poziomowi leukocytów w moczu towarzyszą:

 • częste oddawanie moczu
 • krwiomocz – krew w moczu
 • ból, pieczenie, kłucie podczas oddawania moczu
 • bóle brzucha, podbrzusza
 • ropomocz – zmiana koloru, zmętnienie, inny zapach moczu

Leukocyty w moczu – przyczyny

Podwyższona liczba białych krwinek w moczu może wskazywać na różne dolegliwości. Co oznaczają leukocyty w moczu?

Choroby układu moczowego
Najczęstszą przyczyną leukocyturii są schorzenia układu moczowego jak infekcje wywołane przez bakterie, grzyby, wirusy lub pasożyty. Towarzyszą im wtedy charakterystyczne objawy zakażenia: pieczenie przy oddawaniu moczu, nacisk na pęcherz, krwiomocz. Zwykle podczas badania moczu stwierdza się bakteriurię, czyli podwyższoną liczbę bakterii w posiewie moczu.

Leukocyturia może być też symptomem kamicy układu moczowego oraz nowotworu pęcherza moczowego.

Choroby nerek
Drugą częstą przyczyną podwyższonego poziomu białych krwinek w moczu są choroby nerek.

Leukocyturię mogą powodować:

 • kamica nerkowa
 • odmiedniczkowe zapalenie nerek
 • śródmiąższowe zapalenie nerek
 • kłębuszkowe zapalenie nerek

Choroby układu rozrodczego
Podwyższone stężenie leukocytów w moczu może świadczyć o rozwijających się zakażeniach i zapaleniach układu rozrodczego.

U kobiet najczęściej diagnozowane jest zapalenie przydatków, czyli jajowodów i jajników. Pojawiają się wtedy objawy jak skurcze, bóle, stan podgorączkowy, gorączka.

Choroby prostaty
U mężczyzn nadmiar leukocytów w osadzie moczu wskazywać może na schorzenia prostaty, w tym zapalenie prostaty oraz nowotwory prostaty.

Przeczytaj także: Nietrzymanie moczu u mężczyzn – jakie są przyczyny?

Zapalenie wyrostka robaczkowego
Leukocyty w moczu mogą być objawem zapalenia wyrostka robaczkowego, któremu towarzyszy ból w okolicy pępka nasilający się w trakcie ruchu, nudności, stan podgorączkowy.

Przeczytaj także: Nietrzymanie moczu u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

Niektóre leki
Leukocyty w osadzie moczu mogą pojawić się jako skutek zażywania określonych leków.

Leki mogące spowodować leukocyturię:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne
 • leki moczopędne – diuretyczne
 • leki na serce (inhibitory konwertazy angiotensyny)
 • niektóre antybiotyki i leki przeciwbakteryjne (sulfonamidy, aminoglikozydy, cefalosporyny)
 • leki immunosupresyjne (azatiopryna)

Inne przyczyny
Ponadto leukocyty w moczu mogą być efektem:

 • odwodnienia
 • cewnikowania
 • przewlekłej niewydolności krążenia
 • znacznego wysiłku fizycznego

Leczenie przy wysokim poziomie leukocytów w moczu

Gdy badanie wykaże leukocyty w osadzie moczu w nadmiernej liczbie, wówczas należy udać się do lekarza.

Leczenie leukocyturii polega na zdiagnozowaniu przyczyny dolegliwości oraz na wdrożeniu odpowiedniego postępowania medycznego, na przykład przez stosowanie leków przeciwbakteryjnych, antybiotyków, gdy przyczyną jest zakażenie układu moczowego.

 

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...