darmowa dostawa | szybka realizacja | bezpłatna pomoc

Uwaga! Z uwagi na prace serwisowe, mogą wystąpić problemy z wyliczeniem refundacji. W razie problemów zachęcamy do składania zamówień telefonicznych. Za utrudnienia przepraszamy. Robimy wszystko, aby udoskonalić proces realizacji zleceń NFZ.

nfz

Realizacja zleceń za marzec możliwa tylko do 31.03.2021, 23:59

info@ortomedico.pl

Nietrzymanie moczu u dzieci – jakie są najczęstsze przyczyny?

 

Nowe zasady refundacji od 1.12.2021- pieluchomajtki

Popuszczanie moczu u dziecka to powszechny problem, który często jest bagatelizowany. Wiadomym jest, że w początkowych latach życia maluch nie posiada pełnej kontroli nad czynnościami fizjologicznymi. Zadaniem rodziców jest utrzymanie optymalnego poziomu higieny. Jeśli jednak przypadłość pojawia się w wieku, gdy smyk korzysta już samodzielnie z toalety, to warto jest zaczerpnąć porady specjalisty. Najważniejsze jest to, aby właściwie zdiagnozować przyczynę – jest to niezbędne do tego, aby określić dalsze postępowanie.

Wiek dziecka, a nietrzymanie moczu

Nie można jednoznacznie wskazać wieku, od którego dziecko powinno panować nad czynnościami fizjologicznymi. Faktem jest, że tempo rozwoju to kwestia bardzo indywidualna. Podczas procesu nauki korzystania z nocnika lub toalety może pojawić się nieumyślne popuszczanie moczu. Nie jest to jednak powód do niepokoju.

Najczęściej dziecko utrwala w sobie umiejętność kontroli nad pęcherzem w wieku 3-5 lat. Zazwyczaj z toalety korzysta ono w ciągu dnia, przez co w nocy może dojść do mimowolnego oddawania moczu. W dużej mierze jest to kwestia przyzwyczajenia. Maluch musi przywyknąć do właściwych nawyków. Nietrzymanie moczu u dziecka 8 lat może oznaczać wiele poważnych dolegliwości.

Zrealizuj wniosek na wyroby chłonne

Zaburzenia nietrzymania moczu u dzieci

Nietrzymanie moczu u dzieci może być spowodowane wieloma różnymi czynnikami. Wyróżnia się dwie podstawowe grupy zaburzeń:
Nietrzymanie moczu – proces ten nie jest kontrolowany. Wyciek moczu następuje zwykle małymi porcjami w bliżej nieokreślonych momentach. Dziecko jest tego świadome.
Mimowolne moczenie – w tym przypadku następuje niekontrolowane, a zarazem pełne opróżnienie pęcherza moczowego np. podczas snu. Warto zaznaczyć, że o problemie mówimy dopiero wtedy, gdy dziecko nauczyło się już korzystać z toalety zarówno w dzień, jak i w nocy. Częstym powodem jest uszkodzenie układu moczowego.

Do przyczyn niekontrolowanego oddawania moczu można zaliczyć m.in.:
– stres,
– lęk i strach,
– cukrzycę,
– otyłość,
– zaparcia,
– alergie pokarmowe,
– zaburzenia psychiczne,
– epilepsję,
– zaburzenia neurologiczne,
– wrodzone wady układu moczowego,
– uszkodzenie lub zakażenie układu moczowego,
– nowotwory pęcherza moczowego,
– niepełnosprawność,
– dziecięce porażenie mózgowe.

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika z lekarzem. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować z lekarzem. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Telefoniczna realizacja zlecenia NFZ