Fraud Blocker
Piana w moczu – co oznacza spieniony mocz?

Pienienie się moczu jest objawem, który może wzbudzić niepokój, jednak nie zawsze oznacza to poważną dolegliwość. Co wpływa na powstawanie piany podczas oddawania moczu? W jakiej sytuacji konieczne będzie udanie się do lekarza?

Piana w moczu – co to jest?

Pod pojęciem takim jak piana w moczu znajduje się objaw polegający na widocznej pianie tworzącej się podczas oddawania moczu.

Spienienie się moczu może być niekiedy objawem dolegliwości układu moczowego i nerek, lecz nie zawsze wskazuje ono na takie przyczyny i wystąpienie takiego efektu może być prozaiczne, na przykład może wynikać z szybkości oddawania moczu czy może być efektem zastosowanych do czyszczenia toalety detergentów.

Jakie mogą być przyczyny piany w moczu?

Spienienie moczu pod kątem medycznym może mieć zróżnicowane przyczyny, ale najczęściej dochodzi do niego na skutek białkomoczu.

Białkomocz jest dolegliwością, w której dochodzi do zwiększonej ilości białka w moczu, które nazywane jest albuminą. Diagnozuje się go wtedy, gdy stężenie białka w moczu przekracza 200 mg/l.

Białkomocz może mieć zróżnicowane przyczyny, na przykład są to:

- Kłębuszkowe zapalenie nerek, które jest efektem zakażenia nerek przez patogeny, często rozwija się po innych infekcjach,

- Zespół nerczycowy, który polega na zmniejszonej przepuszczalności błony filtrującej mocz, mogą towarzyszyć mu nudności, wodobrzusze, obecna krew i białe krwinki w moczu,

- Kamica nerkowa,

- Zakażenia bakteryjne nerek,

- Zapalenie pęcherza moczowego oraz inne zapalenia układu moczowego,

- Choroby przewlekłe, między innymi miażdżyca naczyń krwionośnych, cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, niewydolność serca, zapalenie wątroby, choroby autoimmunologiczne, szpiczak mnogi.

W przypadku schorzeń nerek i infekcji mogą pojawiać się również dodatkowe objawy, między innymi są to gorączka, stany podgorączkowe, podbarwienie moczu krwią – krwiomocz.

Kolejną istotną kwestią jest też białko w moczu a stres, ponieważ zwiększone ilości białka w moczu mogą pojawić się na skutek stresujących sytuacji. Również przyczyną może być nadmierny wysiłek fizyczny, jedzenie dużej ilości białka oraz zbyt mało płynów. W tych przypadkach białkomocz ustępuje samoistnie wraz z ustaniem jego przyczyny.

Warto też wskazać, że większe ryzyko pojawiania się piany w moczu pojawia się u osób długotrwale stojących – wtedy ma miejsce białkomocz ortostatyczny.

Piana w moczu może pojawiać się również u kobiet w ciąży. Pieniący się mocz, poza powyższymi przyczynami, może być też związany z gestozą – zatruciem ciążowym, które powoduje nudności i wymioty prowadzące do zaburzeń w gospodarce elektrolitowej. Warto wtedy szybko skonsultować się z lekarzem, ponieważ zatrucia ciążowe są niebezpieczne zarówno dla kobiety ciężarnej, jak i dla płodu.

Czy spieniony mocz to powód do niepokoju?

Wiele osób zadaje pytanie – czy spieniony mocz jest niepokojący? Wszystko zależne jest od tego, czy dolegliwość ta występuje sporadycznie czy też pojawia się często. Również duże znaczenie mają towarzyszące jej objawy.

Jeżeli piana w moczu pojawia się rzadko, na przykład przy oddawaniu dużych ilości moczu, nie jest to powód do zmartwień. Gdy natomiast problem ten pojawia się często, towarzyszą mu osłabienie, gorączka, nudności, wymioty, bóle głowy, bóle stawów, obrzęki i inne poważne objawy, wówczas wskazane jest jak najszybsze udanie się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki.

Piana w moczu – jak postępować?

Należy pamiętać, że gdy piana w moczu pojawia się regularnie, rekomendowane jest udanie się do lekarza w celu przeprowadzenia dokładnej diagnostyki, na przykład do lekarza rodzinnego, urologa.

Diagnostyka tej dolegliwości polega przede wszystkim na przeprowadzeniu badania ogólnego moczu, szczególnie pod kątem obecności białka w moczu, a także wykonuje się inne badania, na przykład badania USG nerek i układu moczowego, badania krwi.

Na postawie wyników badań lekarz może zalecić właściwą metodę postępowania, na przykład zastosowanie leków, zabiegi chirurgiczne.

Aby zmniejszyć ryzyko nawrotów, zaleca się również zmniejszyć pozom stresu, pić więcej płynów, stosować mniej intensywne ćwiczenia fizyczne i jeść mniej produktów bogatych w białko.

Produkty powiązane

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...