Wodonercze – co to jest? Objawy, przyczyny i leczenie wodonercza

Nerki narażone są na zróżnicowane schorzenia, wśród których znajduje się również wodonercze, które odnosi się do zaburzonej pracy miedniczek nerkowych oraz kielichów nerkowych. Czym dokładnie jest ta dolegliwość, jakie powoduje ona objawy i w jaki sposób odbywa się jej leczenie?

Czym jest wodonercze?

Zacznijmy od wyjaśnienia, co to jest wodonercze, ponieważ wiele osób nie wie, co znajduje się pod tym właśnie terminem medycznym.

Wodonercze, po łacinie określane jako hydronephrosis, jest chorobą, która odnosi się do nerek, a dokładnie polega ona na utrudnionym odpływie moczu z nerek, do czego dochodzi na skutek poszerzenia miedniczek oraz kielichów nerkowych znajdujących się na początku układu moczowego, co z czasem prowadzi do patologicznego zaniku miąższu nerek oraz redukcji nefronów, czyli struktur odpowiedzialnych za filtrowanie krwi oraz powstawanie moczu.

Warto wskazać, że wodonercze może zarówno rozwijać się jednostronnie, w lewej albo w prawej nerce, jak i obustronnie, czyli w dwóch nerkach jednocześnie.

Czy wodonercze jest groźne? Gdy dochodzi do wodonercza, może ono skutkować problemami z produkcją moczu, między innymi jego zmniejszoną ilością, a w konsekwencji może prowadzić do infekcji i niewydolności nerek, dlatego też może być ono groźną dolegliwością wymagającą szybkiej interwencji lekarskiej.

Jakie są przyczyny wodonercza?

Do powstawania wodonercza mogą prowadzić zróżnicowane czynniki, zarówno wrodzone, jak i nabyte, które zależne są głównie od wieku oraz stanu zdrowia pacjenta, na przykład są to:

- Kamienie nerkowe, które rozwijają się w nerkach na skutek osadzania się w nich złogów,
- Nieprawidłowa budowa moczowodów, co powoduje zawężenie ich światła oraz zastój moczu,
- Obecność zastawki tylnej w pęcherzu moczowym, co prowadzi do zatrzymywania moczu w układzie moczowym,
- Nowotwory układu moczowego, w tym nowotwory pęcherza moczowego, ale również innego pochodzenia nowotwory, w tym nowotwory gruczołu krokowego u mężczyzn albo układu płciowego u kobiet, które uciskają moczowody,
- Okres ciąży, gdy dochodzi do nadmiernego ucisku macicy na moczowody, co powoduje utrudnione odpływanie moczu z nerek.

Wodonercze – objawy choroby

W przypadku wodonercza może dochodzić do zróżnicowanych objawów, przy czym są one zależne od przyczyny tej dolegliwości, na przykład są to:

- Dolegliwości bólowe o zróżnicowanym nasileniu w zależności od zaawansowania schorzenia, głównie w okolicy lędźwiowej po tej stronie, po której zlokalizowana jest zmiana,
- Bezmocz albo skąpomocz, czyli przypadki, gdy dochodzi do zatrzymania wypływu moczu albo oddawania bardzo małych ilości moczu,
- Krwiomocz, czyli widoczna krew w moczu,
- Objawy ze strony układu pokarmowego, między innymi nudności, bóle brzucha oraz wymioty.

Diagnozowanie wodonercza

Jeśli u pacjenta pojawiają się objawy wodonercza, rekomendowane jest jak najszybsze udanie się do lekarza w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki, a w tym celu najczęściej przeprowadza się badania USG, które uznawane są za złoty standard w tej dolegliwości.

Badania USG jamy brzusznej, które pozwalają na sprawdzenie stanu nerek oraz układu moczowego, pozwala na dokładne skontrolowanie ich budowy oraz działania, dzięki czemu możliwe jest ocenienie, jakie są przyczyny konkretnej dolegliwości, co następnie pozwala na podjęcie odpowiedniego leczenia.

Niekiedy dodatkowo wraz z badaniem USG rekomenduje się przeprowadzenie badania ogólnego moczu, dzięki któremu można ocenić, jaki jest jego skład, co również pomocne jest w diagnostyce, na przykład kamicy nerkowej albo infekcji.

Dodatkowo wykorzystane mogą być inne rodzaje badań diagnostycznych stosowanych w urologii, na przykład takie jak urografia, ureteropielografia czy badania z wykorzystaniem izotopów, zależnie od zaleceń lekarskich.

Czy wodonercze jest uleczalne?

Wiele osób zadaje pytanie, czy wodonercze jest wyleczalne, więc jest to dolegliwość, którą można wyleczyć, gdy dojdzie do zlikwidowania jej przyczyny, co w większości przypadków jest możliwe.

Jak leczy się wodonercze?

Odpowiednie leczenie w przypadku wodonercza dobierane jest w zależności od tego, jakie są przyczyny tej choroby, dlatego decyduje o nich lekarz urolog, przy czym najczęściej stosowana jest farmakoterapia z użyciem odpowiednich leków, leczenie zabiegowe i operacyjne polegające na wycięciu zawężonego fragmentu albo na jego poszerzeniu.

W przypadku, gdy nie ma możliwości przywrócenia odpowiedniej drożności dróg moczowych, przeprowadza się zabieg polegający na zastosowaniu nefrostomii, czyli stomii – przetoki nerkowo-skórnej umożliwiającej odpływ moczu bezpośrednio z miedniczek nerkowych do specjalnego worka.

Jakie konsekwencje może mieć wodonercze?

Jeżeli leczenie wodonercza nie zostanie podjęte na czas, w takim przypadku może dojść do pojawienia się poważnych konsekwencji tej dolegliwości, między innymi zaliczane są do nich roponercze – zakażenie układu moczowego treścią ropną powstającą w nerkach, co prowadzi do odmiedniczkowego zapalenia nerek, a w skrajnych przypadkach może powodować niewydolność nerek i urosepsę.

Produkty powiązane

Dailee Pant Premium Super...
Refundacja NFZ

Dailee Pant Premium Super majtki chłonne na nietrzymanie moczu

46,35 zł

3.09zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h
iD Pants Normal majtki...
Refundacja NFZ

iD Pants Normal majtki chłonne na nietrzymanie moczu

32,90 zł

2.35zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h
TENA Pants ProSkin Maxi...
Refundacja NFZ

TENA Pants ProSkin Maxi majtki chłonne na nietrzymanie moczu

45,40 zł

4.54zł / 1 szt.

Wysyłka w 48h

Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.

Loading...