- Liczba wyświetleń: 5439

Kobiety w okresie ciąży są w wyższym stopniu narażone na pojawienie się infekcji układu moczowego. Jakie są główne objawy takiej dolegliwości? Jak do niej dochodzi? Jak można ją bezpiecznie leczyć?
Jak dochodzi do infekcji układu moczowego u ciężarnych?
Najczęściej zakażenie układu moczowego jest efektem nadmiernego namnażania się patogennych bakterii, co prowadzi do zapalenia. Stan taki nazywany jest również bakteriomoczem.
U kobiet w ciąży ryzyko rozwoju infekcji układu moczowego jest wyższe. Wynika ono przede wszystkim ze zmian zachodzących w układach moczowym i immunologicznym. Dochodzi wtedy do większego ucisku na moczowody, redukcji objętości pęcherza i cofania się moczu z pęcherza do moczowodów. Dodatkowo ryzyko zakażeń rośnie u kobiet, które mają podwyższony poziom cukru w moczu.
Warto też wskazać, że bakteriomocz w ciąży może powodować powikłania. W przebiegu tej dolegliwości może dochodzić również ostrego odmiedniczkowego zapalenia nerek, które wywołane jest przez infekcję bakteryjną nerek.
Jakie objawy wywołuje zakażenie układu moczowego w ciąży?
Objawy zakażenia układu moczowego u kobiet w ciąży nie różnią się znacząco od objawów tej choroby u pozostałych kobiet.
Do głównych objawów bakteriomoczu u kobiet ciężarnych zaliczane są:
- pieczenie cewki moczowej
- dolegliwości podczas oddawania moczu, w tym ból, ucisk
- oddawanie zwiększonej ilości moczu, także w trakcie nocy, tzw. nokturia czy nykturia
- zwiększona częstotliwość oddawania moczu
- stałe uczucie parcia na mocz
W przypadku rozwoju odmiedniczkowego zapalenia nerek może dochodzić również do gorączki, dreszczy, bólów w okolicy nerek, nudności, braku apetytu, wymiotów.
Warto też wskazać, że nie zawsze bakterie w moczu u kobiet w ciąży powodują powyższe objawy. Mowa wtedy o bakteriomoczu bezobjawowym. W takiej sytuacji można zastosować leczenie albo obserwację i wdrożenie leczenia dopiero w przypadku pojawienia się symptomów.
Co zrobić, gdy pojawią się objawy zakażenia układu moczowego w ciąży?
Gdy pojawiają się takie objawy, zaleca się szybkie zgłoszenie się do lekarza i wykonanie badań moczu, aby określić, co dokładnie jest przyczyną dolegliwości.
Przeprowadza się wtedy ogólne badanie moczu i posiew moczu, który pozwala na określenie bakterii powodującej infekcję. Najczęściej jest to Escherichia coli.
Otrzymane z laboratorium złe wyniki moczu w ciąży należy skonsultować z lekarzem, który będzie mógł zalecić właściwe postępowanie.
Jak leczy się bakteriomocz w ciąży?
Leczenie infekcji bakteryjnej układu moczowego u kobiet w ciąży rekomendowane jest w przypadku pojawienia się objawów zakażenia. Również niektórzy lekarze zalecają leczyć bezobjawowy bakteriomocz w ciąży, aby zapobiec ryzyku rozwoju dolegliwości.
Infekcje bakteryjne tego typu leczy się głównie za pomocą odpowiednio dobranych antybiotyków. Należy jednak pamiętać o tym, że kobiety w ciąży nie mogą stosować wszystkich leków ze względu na ich negatywny wpływ na płód.
O doborze odpowiedniej metody leczenia decyduje wtedy lekarz na podstawie badań moczu. Zwykle stosowane jest leczenie z wykorzystaniem amoksycyliny i cefaleksyny, które są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Czasami stosowane jest też leczenie nitrofurantoiną, ale jedynie w pierwszym trymestrze oraz przed porodem.
Podczas ciąży nie należy stosować fluorochinolonów, ponieważ mogą one prowadzić do powstania wad rozwojowych płodu.
Leczenie należy prowadzić zgodnie z zaleceniami lekarza – zwykle przez 7-14 dni. Nie należy przerywać stosowania antybiotyków nawet po poprawie i wykonać pełen cykl leczenia.
Odmiedniczkowe zapalenie nerek może wymagać z kolei leczenia w szpitalu za pomocą antybiotyków podawanych dożylnie.
Produkty powiązane
iD Expert Light Normal pieluchy anatomiczne dla kobiet
iD Slip Super pieluchomajtki dla seniora rzepy
Seni San Regular wkłady pieluchy anatomiczne dla seniora
Treści zawarte w serwisie ortomedico.pl mają wyłącznie cel informacyjny, edukacyjny. Nie zastępują one konsultacji użytkownika ze specjalistą. Każdą kwestię opisaną w naszym serwisie należy skonsultować ze specjalistą. W artykule mogły zostać wymienione produkty medyczne. Dla bezpieczeństwa używaj je zgodnie z instrukcją i etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą, gdyż wyroby medyczne, o których możemy wspominać mogą nie być odpowiednie dla Ciebie. Artykuł ma wyłącznie cel informacyjny i nie zastępuje profesjonalnej porady medycznej. Administrator nie ponosi żadnych konsekwencji wynikających z wykorzystania informacji zawartych w Serwisie.